חיפוש שורשים משפחתיים הוא נושא מסקרן מאד, אך גם קשה לפיענוח. הדרך עלומה ומרובת מכשולים. תיעוד העבר (אם היה כזה) לא תמיד שורד את השנים. לכל משפחה ישנה הדרך המיוחדת שלה, הדרך על פיה מורידים את הכיסויים מהעבר ומגלים אותו נסללת בכל פעם מחדש. אין חוקים, אין כללים, אין אתרי אינטרנט שבהם נמצא כל המידע, אין ספר הוראות והכוונה.

אני התחלתי את החיפוש שלה אחר ההיסטוריה המשפחתית בשנות ה-90 של המאה העשרים, זה היה חיפוש לצורך כתיבת עבודת השורשים של בני הבכור. האינטרנט היה אז בראשית ימיו ולא הכיל הרבה מידע. במהלך השנים מידע רב עלה לרשת האינטרנט והימצאותו שם הקלה על החיפוש. ידעתי שמוצא משפחתי מטבריה. בנוסף ידעתי שאני דור שביעי בארץ, והשאלה הראשונה ששאלה כשיצאה לדרך הייתה מי האדם הראשון שנולד בארץ? ממי נספרים הדורות?

לשאלה הזו אין לי עדיין תשובה חד משמעית, אבל יש לי הימור מושכל.

אחד החיפושים המייגעים שעשיתי היה במפקדי מונטפיורי, שעותק שלהם נמצא בספריה הלאומית בירושלים. הם למעשה היו מעין מפקד אוכלוסין. באותם ימים היו אלה צילומים על מיקרופישים. עונש אמיתי. הצילומים היו באיכות נמוכה, כתובים בכתב שדומה לכתב רש"י. קשה לקריאה. שעות ארוכות ישבתי מולם מחפשת את שם נעוריה של סבתי. עד שלפתע הוא הופיע. זמן קצר לאחר מכן מצאתי בעצם סיפור שלם מתומצת למילים בודדות. "חצי סומא, בעלה המיר דתו, וברחה לכאן עם בנה ובתה"- תמצית זו היא שדחפה אותי לספר את סיפורה של צולטאנה. אישה צעירה באמצע המאה ה-19 אשר בניגוד להתנהלות המקובלת והכנועה החליטה לברוח עם שניים מילדיה אל הלא נודע. אישה אמיצה, ובאותו רגע נולדה ההחלטה לספר את סיפורה.

המסמך שמצאה הדס, שמספר אודות צולטאנה

בדמשק של ראשית המאה ה-19, ילדה יהודייה בת שלוש עשרה נישאת.

"איך אדע לעשות הכל כמו אימא? ... לא חשבתי שאני יכולה להינשא ,רציתי לשחק עם חברותיי... להתבונן בפרפרים שעפים מסביבי, לחלום חלומות בהקיץ... לשמוע את ציוצי הציפורים... לא הבנתי למה אני צריכה להתחתן ולוותר על הדברים שגורמים לי כל כך הרבה שמחה."

בתמימות ילדותית היא מקבלת בשמחה את תכשיטי הזהב בטקס האירוסים, ובאותה תמימות היא מגיעה אל חיי הנישואים. מספר שנים לאחר החתונה, נראה היה שחייה מתנהלים בנתיב ידוע מראש, כחייהן של כל הנשים סביבה. אבל ביום אחד, ללא כל הכנה מראש, הכול השתנה. הילדה התמימה נעלמה ובמקומה התגלתה אישה חזקה שמחליטה לשנות את גורלה וגורל ילדיה, שינוי שיכתיב את מהלך חייהם של כל הדורות הבאים.

זהו סיפורם של שישה דורות במשפחה אחת. מצולטאנה שנולדה בראשית המאה ה-19 בדמשק, ועד לנכדת נינתה שחיה במאה ה-21 בקיסריה שבישראל. בין דמשק לקיסריה נפרשים קורות חייהם של בני המשפחה המפלסים את דרכם בין השמחות והצרות שהחיים מזמנים להם.

את צולטאנה חיתנו כשהייתה בת 13 בלבד, ובמהלך חייה המורכבים היא התעוורה חלקית. צולטאנה הפכה "לאישה טובה" לפי המקובל. גידלה את ילדיה, וטיפחה את ביתה ובעלה. אך ביום אחד החיים שלה השתנו והיא מצאה בעצמה כוחות שלא ידעה שחבויים בה. החלטתו של בעלה להמיר את דתו ולהתאסלם הפכה את עולמה, והיא, בצעד נועז ואמיץ, החליטה לברוח עם 2 מתוך 4 ילדיה, בדרך לא דרך, לישראל, לטבריה. המשפט החזק שגיליתי בכתבי מונטיפיורי שנשמרו מהמאה ה-19 היכה בי. סיפור חיה החריג והבלתי מקובל לזמנים של אז, של צולטאנה, אישה שהיא בת משפחתי, גרם לי לשבת ולכתוב עוד באותו היום. בער בי לספר את הסיפור הבלתי יאמן שלה כילדה, בת, אישה ורעיה.  דורות הנשים במשפחתי גרמו לי להרגיש זכות וכבוד גדול להיות חלק מהענף המשפחתי והמשך השושלת שלהן.

הסיפור מסופר בעקר מפיהן של נשות המשפחה. נשים חלשות, לכאורה, שמטפלות בבית ובמשפחה, מבשלות, מכבסות ומנקות, אך ברגעי האמת מפגינות כוח ונחישות. לכל אחת מהן היה רגע בו היא עצרה ואמרה מעכשיו החיים לא יוכלו להמשיך כפי שהתנהלו עד עכשיו והיא בחרה באומץ לפעול, לשנות לעשות דבר מה בניגוד למצופה ממנה וכנגד כל הכללים המקובלים לאותה החברה והזמנים.

אני מרגישה שהסיפור שלי ממשיך את האמירה הנועזת שלהן. אני דור 7 בארץ וזה מרגש ומפעים למצוא עדויות של חיים מרתקים ומורכבים של מי שהיו למעשה דור המייסדים של משפחתי. בפרקים האחרונים של הספר אני עצמי הדוברת, ואני מתארת את חיי בזמנים אחרים לגמרי כמובן, אך יחד עם זאת, מוצגות לאורך הספר נשים חזקות, בנות 6 דורות, שהחלו את חייהן בדמשק, דרך טבריה ומשם לערים שונות בארץ. נשים שקיבלו החלטות על חייהן מתוך בחירה - על אף ולמרות תכתיבי החברה בה הן חיו, בכל דור ודור.

 

ד"ר הדס חנני. "הסיפור שלי ממשיך את האמירה הנועזת שלהן"

ד"ר הדס חנני, מומחית לתרבות החברה החרדית, מספרת בספר זה את קורות משפחתה לאורך כ-200 שנים. לצורך כתיבת הספר השתמשה בידע שלה כחוקרת כדי למצוא מידע על התקופות השונות, מידע גנאלוגי, אנתרופולוגי, היסטורי, קולינרי, תרבותי. כל אלו משולבים בסיפור שרקמה.

צולטאנה, ספר הביכורים של הדס חנני, יצא זה עתה בהוצאה עצמית.

ניתן לרכוש בלינק