בממוצע, מדי 16.5 ימים נרצחת אישה בישראל על ידי קרוב משפחתה - בן זוג, אח, אבא, בן דוד, גרוש. אלה לא רציחות "על רקע רומנטי" או "על כבוד המשפחה", אלא חלק מתופעה חברתית רחבת ממדים של אלימות כלפי נשים. לקראת ציון היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים שיחול ב-25 בנובמבר, פרסמה ויצ"ו ביום ג' השבוע את "מדד האלימות של ישראל לשנת 2017", החושף את הממדים הרחבים של תופעת האלימות המופנית כלפי נשים וילדים בישראל.

מניתוח הנתונים המדאיגים בדו"ח, שנאספו מכלל רשויות המדינה, עולה כי מספר הנשים הנפגעות מאלימות נמצא בעליה, וכי מספר המטופלים מקרב הילדים החשופים לאלימות הוא נמוך מאוד.

הנה כמה נתונים מדאיגים:

  • בשנת 2017 נרצחו בישראל 17 נשים על רקע אלימות במשפחה בידי גברים, נתון המצביע על עליה של כ-6% בהשוואה לשנת 2016.
  • בישראל חיות כיום כ-200,000 נשים מוכות וכחצי מיליון ילדים החשופים לאלימות
  • בשנת 2016 נפתחו 13,244 תיקי אלימות במשפחה ומתוכם רק 3,096 הוגשו ככתבי אישום לבית המשפט והתקבלו 9,566 בקשות למתן צווי הגנה (עליה של כ-10% ביחס לשנת 2015)

אלימות כלפי נשים היא תופעה חוצת מעמדות, דתות ותרבויות. והרקע ההיסטורי להכרזת האו"ם על ה-25 בנובמבר כיום המאבק למניעת אלימות נגד נשים, הוא סיפור חייהן ומותן הטראגי של שלוש אחיות דומיניקניות - האחיות לבית מיראבל, שפעלו נגד שלטון הרודן ברפובליקה הדומיניקנית, נרצחו בצורה אכזרית ב-25 בנובמבר 1960, ולאחר מותן הפכו לסמל של התנגדות עממית ופמיניסטית. ב-1999 זכו האחיות מיראבל להכרה של הקהילה הבינלאומית כאשר האו"ם הכריז כי תאריך רציחתן, ה-25 בנובמבר, יוכרז כיום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים.

החלטת האו"ם להכריז על יום מאבק בינלאומי באלימות נגד נשים היא בבחינת הכרה בכך שיש אלימות שהיא מגדרית, המופנית כלפי נשים. אלימות כלפי נשים היא לא רק אלימות פיזית אלא כוללת גם אלימות מילולית, כלכלית, שיעבוד ועבדות. ילדות, נערות ונשים נסחרות כשפחות מין, נמכרות על ידי קרובי משפחה ככלות קטינות לכל המרבה במחיר, ונחטפות לשעבוד ולאונס מתמשך גם ברגעים אלה ממש ברחבי העולם. נשים וארגוני נשים בכל רחבי העולם מכל קצוות הקשת הפוליטית והמעמדית נאבקות במהלך כל השנה נגד תרבות האונס הפושה בחברה האנושית, תרבות אשר מסמנת את הנשים כחפץ שניתן לסחור בו, להכות אותו, ולעשות בו ככל העולה על הרוח. ולכן, תרבות אונס זו מקדמת את התפיסה הרווחת כי דמן של נשים מותר.

מדי שנה נשים ברחבי העולם נאבקות על מנת לשנות את המציאות הזו, וגם בישראל מתקיים המצעד השנתי של איגוד מרכזי הסיוע וארגונים נוספים, במחאה נגד האלימות כלפי נשים וילדים.

ביום שישי הקרוב, ה-24 בנובמבר, עמותת "כולן- לקידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל" תקיים טקס זיכרון בשיתוף עם ארגון "תזכור", להנצחת נשים שנרצחו על רקע מגדרי בישראל. הטקס יתקיים בתל אביב, ברחבת כיכר הבימה בשעה 10:30.

בשבועות האחרונים, הפיקה העמותה סדרת סרטונים שבהם מצולמות בפנים גלויות נשים ששרדו אלימות מגדרית. הן הסכימו להיחשף מול המצלמות על מנת לספר על התופת שהן עברו, למען כל הנשים שעדיין סובלות ונתונות במעגלי אלימות ולמען כל אלה שלא הצליחו לברוח בזמן.