את העלילה המופרכת הזו אפילו אמה קליין לא יכלה לכתוב. ב-2016 קליין, אז רק בת 27, נחשבה לעילוי החדש בעולם הספרות, זאת לאחר שספרה, "הבנות", הפך לרב מכר. אלא שבמקום להפוך לנצל את המומנטום ולהפוך לסלבריטאית, נעלמה קליין מהרדאר באופן מפתיע. כעת התגלתה הסיבה לכך: בשנתיים האחרונות קליין עסוקה בעיקר במלחמה משפטית מלוכלכת במיוחד נגד האקס שלה, צ'אז ריץ לאיולו.

מערכת היחסים בין קליין לריץ לאיולו התחילה ב-2009. היא הייתה אז סטודנטית בת 20, הוא בן 33. הם נפרדו ב-2011 וכאמור, כעבור כמה שנים קליין התפרסמה בזכות הספר על אודות נערה שמתגלגלת לכת רצחנית. אך בד בבד להצלחה המטאורית של הספר, נאלצה קליין להתמודד עם קרב ממקום בלתי צפוי. השבוע המחלוקת הזו התגלתה, אחרי שקליין וריץ לאיולו הגישו תביעות זה נגד זו.

ריץ לאיולו, שגם הוא סופר, טוען כי קליין העתיקה בספרה חלקים מכתבים שלו, וכן השתמשה בתוכנות ריגול במטרה לקרוא את המיילים שלו ומסמכים אישיים נוספים. בנוסף הוא תובע גם את המו"ל של קליין ואת סקוט רודין הפקות, שמכרו את זכויות הספר לגרסה קולנועית, ומבקש את חלקו בזכויות היוצרים.

מהצד השני של המתרס, עורכי הדין של קליין טוענים שהתביעה שלו "מגוחכת" ומונעת מקנאה, ושלמעשה היא מסמנת את שיא המאמצים של ריץ לאיולו לאיים על קליין כך שתשלם לו סכום כסף מכובד. גם ההוצאה לאור של קליין הביעה את תמיכתה ושחררה הצהרה הטוענת כי "אין בסיס לתביעות הגניבה של מר ריץ לאיולו ואנו מצפים להציג את טיעונינו בבית המשפט". בנוסף, הסוכן שלה ביל קלג כינה את המחלוקת המשפטית "קורעת לב ומפחידה", ובמאמר שכתב בנושא עבור ה"ניו יורק טיימס" טען כי קליין פיתחה את הספר עוד לפני שהיא בכלל הכירה את הבחור הנחמד.

בתלונת הנגד של קליין מוסבר כי ברוב המקרים של המשפטים החופפים שריץ לאיולו טוען שהיא גנבה ממנו מדובר רק בשתי מילים או בביטוי. כלומר, מהסוג שכל יוצר או יוצרת עלולים "לגנוב" מהאנשים שלצדם הם חיים. זאת ועוד, תוכנית הריגול שהיא השתמשה בה נועדה כדי לבדוק האם הוא בוגד בה ולא כדי להעתיק ממנו. בסיכומו של דבר דורשים עורכי הדין של קליין 75 אלף דולר כפיצוי לעוגמת הנפש.

אבל הסיפור הזה הוא ממש לא סיפור רגיל של זכויות יוצרים, אלא סיפור שמסתבך עם האשמות על התעללות פיזית ורגשית. בהתאם, מאחורי שני התובעים/נתבעים יש עורכי דין בעלי פרופיל גבוה – ריץ לאיולו היה מיוצג עד לפני זמן מה על ידי בויס־שילר־פלקסנר, שמייצגים את המפיק הארווי ויינשטיין. הצוות של קליין, לעומת זאת, כולל גם את קרי גולדברג, עורכת דין וסנגורית ידועה המתמחה בייצוג נשים שהיו קורבנות של הטרדה ו"פורנו נקמה" (ובין השאר מייצגת גם את אחת הנשים שטוענות כי ויינשטיין אנס אותן).

הצמיד למיטה וחנק

על פי קו ההגנה של קליין, כל היחסים עם ריץ לאיולו – גם במהלך הקשר הרומנטי שניהלו וגם לאחר מכן - הייתה מבוססת על איומים בדבר השפלה ציבורית ועל הפחדות. אחד המקרים המתוארים בתביעה הוא מ-2012, לאחר שריץ לאיולו פירש הודעת טקסט שקליין קיבלה כפלרטטנות, הוא הצמיד אותה בתגובה למיטה וחנק אותה. אחר כך הוא השליך את כל חפציה לרחוב. לאחר שספרה של קליין התפרסם והצליח, כשהשניים כבר לא היו בני זוג, ריץ לאיולו שב לתמונה ואיים לחשוף תמונות מביכות מעברה.

בטיוטה הקודמת של התביעה של ריץ לאיולו, הוא האשים את קליין בכך שנהגה לשלוח מסרים מיניים לגברים כדי לנצל אותם כלכלית. הוא גם צרף לתביעה הודעות מיניות שהיא שלחה לבני זוגה לשעבר, אותן הוציא ממחשב שלה (שהיא מכרה לו כשעוד היו ביחסים טובים). "התוספת של תוכן מיני מפורש בתלונה השנייה לא שימשה שום מטרה מלבד לכפות את אמה להסכים להסדר שהם הציעו", טוענת עו"ד גולדברג. "הם איימו להגיש את זה כתביעה ולפרסם אותה לציבור, וזה כמו לומר שהם הולכים להפיץ את זה לכל העולם".

בצד של ריץ לאיולו טוענים כי "עורכי הדין של קליין מנסים לנצל לטובתם את השיח הלאומי הבוער כרגע בנוגע להטרדות מיניות גם למקרה ברור של גניבה ספרותית ופעולה לא חוקית. השתמשנו בחומרים האלו רק כתגובה ובשיחות פנימיות שלנו".

גם קליין עצמה הגיבה לכל הסערה סביבה, ובהצהרה שהתפרסמה ב"טיימס" כתבה: "מה שהיה אמור להיות ציון דרך עליז - פרסום הרומן הראשון שלי - הפך לסיוט של שנים, שבוצע על ידי מישהו שהאמנתי שסוף סוף נמלטתי ממנו. הניסיון היחיד שלי בפרסום הרומן הוא אחד שבו אני תחת מתקפה חריפה, כשההיסטוריה המינית שלי משמשת נשק נגדי על ידי צוות של עורכי דין גברים. לעולם לא אוכל להחזיר את השנים שבהן ביליתי בתגובה על תקיפות משפטיות חסרות שחר של חבר לשעבר ותביעות מגוחכות בשווי מיליארדי דולרים, במקום לכתוב ספר נוסף. זה הפסד שאני לא מצליחה להבין במלואו".