מעקב אחר התנהלותם של ילדים ובני נוער באינטרנט יכול להיות קשה מאוד עבור הורים בימינו. שתי מדינות מצאו דרך יצירתית להיאבק בתופעה.

בבריטניה, בקרוב מאוד, אנשים שינסו לגלוש באתרים פורנוגרפיים יצטרכו להוכיח שהם בני 18 ומעלה לפני שיורשו לגשת אליהם.

ההשקה של AgeID, כלי אימות מקוון מאובטח לגיל, הוכרז רשמית אתמול במהלך הפסגה האירופית בליסבון.

AgeID, פותחה על ידי MindGeek, חברה שבבעלותה מספר אתרי פורנוגרפיה גדולים כולל Pornhub , RedTube ו- YouPorn.

כיום נעשה שימוש ב-AgeID במסמכים רשמיים כגון רישיונות נהיגה ודרכונים כדי לאמת גילו של אדם  אולם הכלי מאפשר גם זיהוי אדם באמצעות מספר טלפון.

הכלי אמור להיות מיושם החל מהחודש הבא בכל האתרים למבוגרים בלבד בבריטניה בהתאם לחוק הכלכלה הדיגיטלית 2017, שקבעה הממשלה ובתיאום עם המועצה הבריטית לסיווג סרטים (BBFC).

אנשים המעוניינים באתרים שמכילים תוכן למבוגרים יתבקשו לאמת את גילם בתהליך חד-פעמי. לאחר שגילו של הגולש אומת ואושר על ידי חברה מצד שלישי, הוא יוכל לגלוש בכל האתרים המוגנים של AgeID בכל המכשירים שברשותו, מבלי שיהיה עליו לאמת את גילו שוב. AgeID לא יאחסן מידע אישי לצמיתות, אלא יספק למשתמשים "כניסה מאובטחת לכל הכניסות העתידיות".

רוצים גישה? תזדהו. פורנהאב. צילום: shutterstock

רוצים גישה? תזדהו. פורנהאב. צילום: shutterstock

"יצרנו כלי כדי לקיים את החקיקה הבריטית הממשמשת ובאה, אשר מגינה על ילדים מפני התמודדות עם תוכן למבוגרים, ומאפשרת לאנשים בגיל החוקי לגשת לאתרי האינטרנט האלו באופן פרטי באמצעות תהליך אימות חד-פעמי", אמר ג'יימס קלארק, דובר AgeID.

כמובן, לא כל הבריטים מתלהבים מהרעיון. בעוד רבים עשויים לקבל בברכה את המהלך הזה כדרך להגן על ילדים, יש הטוענים כי הכלי יכול בטעות לחבל בפרטיותם של משתמשי האינטרנט.

"אנשים לא רוצים שיעקבו אחר הרגלי הפורנו שלהם ... הם מעדיפים לא לראות פורנו מאשר לאמת מי הם בדיוק מול פרטי כרטיס האשראי", כתבה אישה אחת בטוויטר. "פחות או יותר הכל בחסימת פורנו ויישום אימות הגיל הוא נורא", כתב גבר אחד, "זה מאוד לא ליברלי".

כדי להרגיע את הגולשים המודאגים נציין כי AgeID נמצא בשימוש בגרמניה מאז 2015, בהתאם לתקנות רשות התקשורת הגרמנית.

רוצים פורנו? תשלמו

גם במדינת רוד איילנד מאמינים שהגישה לתכנים פורנוגרפיים פשוטה יתר על המידה אולם בחרו דרך אחרת להתמודד עם העניין: כסף. על פי הצעת חוק שהוגשה לאחרונה התושבים יידרשו לשלם 20 דולר כדי לגשת לאתרי פורנו.

על פי מגזין ניו יורק, הסנאטורים של רוד איילנד, פרנק סיצ'ון וחנה גאלו, הציעו חוק המחייב את ספקי שירותי האינטרנט הפועלים במדינה לחסום אתרים שמכילים "תוכן מיני" או נחשבים "פוגעניים". הצעת החוק היא לכאורה ניסיון למנוע מאנשים מתחת לגיל 18 לצרוך תוכן למבוגרים בלבד. אם הצעת החוק תהפוך לחוק, אלו שחצו את הגיל המותר וירצו ליהנות מכל התוכן המיני שיש לאינטרנט להציע יצטרכו לבקש (בכתב!) שהחסימה הדיגיטלית תוסר, לספק פרטים מזהים כדי להוכיח שהם מעל גיל 18 ולעמוד בתשלום חד פעמי של 20 $ למדינה.

בנוסף, צופי פורנו פוטנציאליים יהיו כפופים לאזהרה כתובה שתציג בפניהם את הסכנות בהפיכת תוכן למבוגרים נגיש לבני נוער וילדים.

עדיין לא ברור מה בדיוק נחשב ל"תוכן מיני" ועל אילו תכנים תופעל החסימה המדוברת. בהנחה שההצעה תהפוך לחוק, עמימות בנוגע לסוג התכנים תהפוך חוק כזה לקשה עד בלתי אפשרי לאכיפה. כמו כן, כל עוד מעורב כסף בסיפור, לא מן הנמנע שאתרים שאין להם שום קשר לפורנוגרפיה יימצאו עצמם לפתע ברשימת "האתרים האסורים", רק כי יש מי שמעוניין לגבות 20 דולרים עליהם.