כמעט כולנו מצאנו את עצמנו בשלב מסוים בחיים משתעלים לטלפון ואומרים להורים/מורים/בוסים ואפילו לבני הזוג שאנחנו לא מרגישים טוב, רק כדי לקבל קצת שקט ואולי גם קורטוב של רחמים. אבל נדמה שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים החליטו לקחת את התרגיל הזה קצת יותר מדי רחוק. אחת מהן היא הבלוגרית האוסטרלית בל גיבסון – האישה שאיבדה את הכל בגלל זיוף מחלה. כעת היא נמצאת שוב בכותרות, זאת אחרי שלא שילמה את הקנס שהטיל עליה בית המשפט בסך 410 אלף דולר. אבל מה כבר אפשר לצפות ממי שנחשבת לאחד האנשים הכי רמאים שידעה הרשת מאז הקמתה?

הנפילה הגדולה של גיבסון התרחשה לפני כשלוש שנים. למעשה, עד 2015 היה נראה שבל גיבסון היא הגורו החדשה שהעולם חיכה לה. שנתיים קודם לכן היא השיקה את TheWholePantry, אפליקציה אשר לימדה כיצד לבחור במזונות הנכונים ולנהל אורח חיים בריא. כבר בסוף החודש הראשון שלה באוויר נרשמו 200 אלף הורדות וגיבסון החלה לעבוד עם אפל על שיתוף פעולה כדי שהאפליקציה תיכלל בשעון החדש שלהם. בנוסף היא חתמה עם הוצאת הספרים המובילה באוסטרליה וכבר הספיקה להוציא את ספרה הראשון ב-2014.

מתוך ידיעה שהתפרסמה על בל גיבסון ב"אל אוסטרליה" בשיא הצלחתה

מתוך ידיעה שהתפרסמה על בל גיבסון ב"אל אוסטרליה" בשיא הצלחתה

ההצלחה הפנומנלית של גיבסון נבעה בין השאר מהעובדה שהיא סיפרה כיצד אורח החיים הבריא שהיא סיגלה לעצמה עזר לה להתרפא באופן טבעי לגמרי מגידול סרטני ממאיר בראשה. בראיונות שהיא העניקה עד לאותה שנה, סיפרה גיבסון שהיא עזבה את הבית בגיל 12 ואת בית הספר בגיל 16. שנתיים לאחר מכן הפכה לאם וכאמור ב-2013, בהיותה בת 21 בלבד, היא השיקה את האפליקציה המצליחה שלה. נשמע לכם צעיר? זה עוד כלום. בהמשך התברר שגיבסון שיקרה לגבי הגיל שלה, ולמעשה היא צעירה בשלוש שנים מהגיל שהיא דיווחה עליו.

לדבריה, היא חלתה בסרטן כתוצאה מחיסון לסרטן צוואר הרחם ומאז שנת 2009 היא טיפלה בעצמה בגידול סרטני בראש, ולאחר מכן בסוגים שונים של סרטן, בהם בעמוד השדרה, בדם, בכבד ובכליות, וכל זאת באמצעות שילוב של תזונה דלת גלוטן, "כוחם של הפירות והירקות", התעמלות וטיפולי חוקן.

בהזדמנויות אחרות היא סיפרה שעברה שבץ ומספר ניתוחי לב, ושפעם אפילו מתה לכמה שניות על מיטת הניתוחים, אולם לא היו על גופה שום צלקות מהניתוחים האלה, או הוכחות מרופאים שתמכו בגרסה שלה. למרות זאת, האוהדים המשיכו לנהור וכצפוי הבטחות השווא שגיבסון הציגה להם הניבו לה תשואה מכובדת - על פי הערכות עד שנת 2014 היא הכניסה למעלה ממיליון דולר ממכירות האפליקציה והספר.

ההונאה הגדולה של גיבסון התפוצצה לאחר שגיבסון טענה שהיא תרמה למעלה מ־300 אלף דולר מהרווחים שלה למטרות צדקה שפועלות למען חולי סרטן וילדים נזקקים. גיבסון אף יצאה בקמפיין גדול לגיוס תרומות עבור ילד חולה, אבל כשעיתונאים פנו לעמותות כדי לבדוק את הנושא, הם גילו שלמעשה סך כל התרומות של גיבסון עד אותו הרגע עומד על פחות מ-7,000 דולר וכי אף דולר לא הועבר אל אותו הילד האומלל. בפועל כל הכספים שגיבסון הרוויחה וגייסה הלכו למימון אורח החיים הראוותני שהיא סיגלה לעצמה, שכלל מלונות פאר, מכוניות יוקרה, בגדי מעצבים וגיחות תדירות ליעדים אקזוטיים.

בעקבות הסיקור התקשורתי השלילי שנבע מפרשת התרומות, החלו לבדוק גם את מצבה הרפואי של גיבסון. מהר מאוד הסיפורים שלה על המחלות נעלמו מהרשת, ובמקביל אפל הוציאה הצהרה כי הם לא קשורים לגיבסון אלא רק לאפליקציה, אך בהמשך הם גם ויתרו על שיתוף הפעולה עם האפליקציה והורידו אותה מחנות האפליקציות.

אך אל דאגה – ההונאות של גיבסון המשיכו לספק לה רווחים. על פי השמועות, ביוני 2015 היא קיבלה 45 אלף דולר תמורת ראיון לתוכנית "60 דקות". גם שם היא המשיכה בקו הדמיוני שלה וסיפרה שמספר שנים לפני כן רופא בשם מארק ג'ונס אבחן אותה כחולת סרטן באמצעות מכשיר אלקטרודות מיוחד "מתוצרת גרמניה". היא גם האמינה שהיא לוקחת כימותרפיה אוראלית שנקבעה על ידי אותו רופא, אבל אף אחד לא מצא שום זכר לאותה רופא או כל מידע על המכונה ששימשה כדי לבצע את האבחנה.

במרץ 2017 קבע בית המשפט שאין מספיק הוכחות כדי לקבוע שהטענות של גיבסון בדבר מחלת הסרטן היו הונאה ולא נבעו מתוך אמונה אשלייתית של גיבסון עצמה. עם זאת בספטמבר היא נמצאה אשמה בהגשת טענות שווא על תרומה וכאמור, היא נקנסה ב-410 אלף דולר שעדיין לא הגיעו אל יעדם.

גיבסון, שלא נוכחה בבית המשפט בעת גזר הדין, גם לא העבירה את הכסף אל ייעודו וכעת הרשויות מבקשות שבית המשפט ייתן להם את הסמכות להרשיע את גיבסון בזילות של בית המשפט – עבירה שיכולה להוביל גם למאסר.

חן טל. הצליחה להשתקם, תרתי משמע

חן טל. הצליחה להשתקם, תרתי משמע

לאור כל ההתנהגות השיטתית שלה, גיבסון עד היום נחשבת לאחת הנשים המושמצות באוסטרליה, אבל זה לא בהכרח היה חייב להסתיים ככה. מקרים דומים בעבר הוכיחו שגם אחרי הונאה כל כך גדולה וקשה אפשר להתרומם. כמובן שבארץ המקרה המפורסם ביותר הוא זה של חן טל, שב-2014 פרסמה תיאור ארוך ומפורט על ההתמודדות שלה עם מחלת הסרטן בגיל ארבע. כמה ימים לאחר מכן התפרסם במאקו מקור ההשראה ממנו העתיקה טל את סיפורה כמעט מילה במילה: פוסט שפרסמה אמא לילדה ששרדה את המחלה. בעקבות הגילוי כתבה טל התנצלות: "אני מודה שטעיתי, אני מודה, אני לא אומרת שלא. הייתה לי כמובן סיבה לזה. אני באמת הייתי חולה וכולם יודעים את זה", וכידוע – מודה ועוזב ירוחם. מאז אותו מקרה, חן התחילה למנף את הפרסום שלה לטובת מטרות טובות יותר וכיום היא נחשבת לאישה המדברת בפומבי על נושאים שמושתקים בדרך כלל, כמו זכויות הלהט"בים, דיכאון לאחר לידה ודימוי גוף. כך שגם עתידה של גיבסון יכול עוד להשתנות, ברגע שהיא רק תחפוץ בזה.