לפני כמה שבועות, הגברת הראשונה של ארצות הברית, מלניה טראמפ, קפצה לביקור קצר ביבשת אפריקה. הביקור הוכתר כהצלחה מסחררת וזכה לסיקור חיובי – דבר שעד כה מלניה לא ממש הכירה. והנה ממש בקרוב, עוד לפני שהמנוע של אייר פורס 1 יספיק להתקרר, בתו הבכורה והיועצת הבכירה של טראמפ, איוונקה, תדרים גם היא ליבשת החמה, יחד עם הסנטור לינדזי גרהאם. אמנם הסיבה הרשמית שבגללה מלניה נסעה היתה קידום היוזמה שלה "Be Best", בעוד שהסיבה של איוונקה היא חיזוק מעמדה כנציגת הבית הלבן, אך גורמים מבפנים מרמזים שהנסיעה של איוונקה נועדה רק כדי להשוות כוחות. או בקיצור: "אבא, אני רוצה גם!".

לא קשה לנחש שהיחסים בין איוונקה לאמה החורגת לא חמים במיוחד, וכי איוונקה נוהגת להתייחס לעצמה כאל האישה הראשונה (אחרי הכל, אביה נוהג לתת לה מחמאות על המראה שלה הרבה יותר מאשר לאשתו). אך על פי מאמר שפורסם בניו יורק טיימס, התחרות בין השתיים כבר מזמן לא סמויה. וכך, מיד אחרי שמלניה הודיעה על הנסיעה שלה לאפריקה, צוותה של איוונקה מיהר לטעון כי גם היא מתכוונת לנסוע לאפריקה, היא פשוט עדיין לא דיברה על כך. מן הסתם, תוך ימים מאז ההודעה, הנסיעה של מלניה היתה כבר עובדה מוגמרת. צירוף מקרים? לא כולם חושבים ככה. על פי הניו יורק טיימס מדובר בהוכחה נוספת לאיזון הדק שהבית הלבן כל הזמן נדרש לעשות כדי שלא לגרום למלחמת עולם בין השתיים.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

First Lady Melania Trump has landed in Malawi after completing the first leg of her international trip in Ghana.

A post shared by The White House (@whitehouse) on

דוגמה נוספת לכך, מצאו הניו יורק טיימס גם בעמוד האינסטגרם של הבית הלבן: במהלך הנסיעה של מלניה, היא ביקשה לקבל קצת תשומת לב תקשורתית, ואכן הרשתות החברתיות של הבית דאגו להעלות תמונות מהחוויות שלה שם, בין השאר מגאנה, שם צולמה מחזיקה ילד כהה עור. כמה ימים אחר כך, עלתה באינסטגרם של הבית הלבן תמונה של איוונקה עם ילד כהה עור, שצולמה במסגרת הנסיעה שלה לצפון קרוליינה לאחר ההוריקן שפקד את המדינה. אחד מעובדי הבית הלבן הבחין בכך ומהר ליידע את ראש סגל הבית הלבן, ג'ון קלי, משום שעל פי מקורבים, בין יתר תפקידיו הוא זה שאחראי על ניהול היחסים בין המשרדים של שתי הנשים, כאילו שלא חסרים לו תפקידים.   

הדינמיקה המורכבת בין השתיים ידועה לכל.. למרות שיש מדי פעם חפיפה בתפקידים שלהן, הן לא הרימו אף יוזמה משותפת מאז שגברת טראמפ עברה להתגורר באופן קבוע בבית הלבן. הן ממעטות להופיע ביחד והן רואות את התפקידים שלהן בצורה שונה לגמרי: בעוד שמלניה מעדיפה לשמור על פרופיל נמוך, איוונקה בחרה להיות יד ימינו של אביה באופן אקטיבי - ולא רק כפנים יפות ומעודדות בצד – כבר מראשית הקמפיין לנשיאות. לכן אין פלא שהיא גם התעקשה שהמשרד שלה יהיה באגף המערבי של הבית הלבן, איפה שיושבים טראמפ ויועציו, במקום באגף המזרחי, ששמור באופן מסורתי לבני המשפחה ולאישה הראשונה. ובעוד איוונקה מרחיבה את הסמכויות שלה יותר ויותר, מלניה דווקא מצמצמת אותן. עם זאת, כשאיוונקה נשאלה האם היא תהיה זו שתדאג לשמור על הבית הלבן, מתפקידיה של האישה הראשונה, היא נזעקה ואמרה שהיא נמצאת בבית הלבן רק בשביל עניינים מדיניים – צעד שהרבה פירשו כשמירה על כבודה של מלניה אבל אפשר לתהות אם היא לא פשוט מעדיפה לזרוק עליה את עבודות הבית. 

ככל שתפקידה התפתח, איוונקה הבהירה לאנשים שמסביבה שהיא בבית הלבן כדי לעזור לאביה באמצעות הקסם שלה ואנשי הקשר בוושינגטון ובקונגרס. כמו אביה, היא מודעת לחשיבות של הסיקור החדשותי והיא מנסה בכל הכוח לזכות בחשיפה של התקשורת על נושאים שעליהם היא עובדת. לעיתים קרובות פגישות שהיא עורכת מסוכמות על ידי משרד העיתונות של הבית הלבן וסיקור שלהן נשלח לכתבים, דבר ששאר היועצים הבכירים של טראמפ לא זוכים לו, בטח לא באופן קבוע.

הגברת הראשונה, מצדה, הבהירה כבר מזמן שהיא לא אוהבת פוליטיקה, ונעלמת במידה רבה מהופעות רשמיות באירועים פוליטיים. "אם גברת טראמפ מעדיפה להתמקד בדברים אחרים", אמרה אניטה מקברייד, מי שעמדה בראש הסגל שדאג בזמנו ללורה בוש, "זו דווקא תהיה הזדמנות טובה עבור איוונקה טראמפ לעזור. למען האמת, הנשיא יצטרך אותה עכשיו יותר מתמיד".

פקיד בבית הלבן שדיבר באנונימיות, עמד על כך שאין מתח בין השתיים: "לגברת הראשונה ולאיוונקה יש מערכת יחסים נהדרת. כחברות עצמאיות חזקות, לכל אחת מהן יש תפקידים ייחודים משלה, אבל הן תמיד תומכות זו בזו באופן אישי ומקצועי". עם זאת, הרגישות סביב הנסיעה הקרובה של איוונקה לאפריקה הוכיחו שדווקא יש איזושהי חולשה סביב הנושא. יחד עם זאת, נראה ששוב יש פה ניסיון לייצר דרמה לטובת חובבי הרכילות, ולטובת אלו שמתקשים להאמין ששתי נשים עוצמתיות יכולות להיות בוגרות ולהכין את היתרונות זו של זו, והם מיד נגררים לקלישאות על קייט פייט ופנטזיות על התגוששויות בבוץ. אם נסתכל לרגע על העובדות היבשות, נראה שלפחות כרגע מדובר בשתי נשים שבאופן טבעי עדיין מתקשות למצוא את הגבולות בין התפקידים, אבל בראייה כללית דווקא השוני ביניהן משרת אותן היטב, ויש אפשרות לא רעה בכלל שאפילו הן יודעות את זה, ומוקירות על כך.