במהלך התוכנית 'הכוכב הבא לאירוויזיון' ששודרה ביום שני האחרון, קיימו אסי עזר ורותם סלע ריאיון עם קובי מרימי וליאת אליהו. שני מתמודדים שהיו אמורים להתחרות אחד נגד השנייה על מקומם בתוכנית. במהלך הריאיון הקליל, התבקשו השניים לענות על שאלות טריוויה שנוגעות בכל אחד מהם. אחת מהשאלות התייחסה לאלרגיה מסכנת החיים של מרימי לפול. במקום להתייחס לנושא ברצינות הראויה, או לחילופין לא להתבדח לגביו, עזר צחק על הנושא והציע למתמודדת השנייה להשתמש באלרגיה של מרימי נגדו. וזה תוכן השיחה כפי ששודרה:

רותם סלע: "קובי אלרגי לפול?"

ליאת אליהו: "כן?"

רותם סלע: "כן".

אסי עזר: "די! בחיים לא אכלת פול?"

קובי מרימי: "לא. בודקים לך את זה לפני שאתה נולד, אם יש את זה להורים. כי אם אתה אוכל פול אתה לא פה..."

רותם סלע: "אפשר למות מזה."

אסי עזר: "אני חושב שאתה ממש צריך לטעום פול פעם אחת."

רותם סלע: "תגיד אתה מעודד אותו למות?!"

קובי מרימי: "הוא רוצה להדיח אותי מהתחרות."

אסי עזר: "אתה מוכן שאנחנו נביא רופא פעם הבאה ותטעם פול ונראה מה קורה?"

רותם סלע : "הלו הלו הלו... מה קורה נשמה?"

ליאת אליהו: "בקיצור יש לי פתרון לדו קרב הזה. שניה לפני שהוא עולה – טאק".

אסי עזר: "פול. אפילו תוך כדי השיר.. זה ייתקע לו."

 

 

אמירה תמימה ומצחיקה? אולי בעיניו של עזר אבל מסתבר שמאז שידור הקטע הפייסבוק התמלא בתגובות זועמות של הורים לילדים אלרגים, שחוששים ששידורו ישפיע על ילדים אחרים בסביבתם ויעודד אותם לחשוף את ילדיהם לאלרגן שמסכן אותם.

"אני מאחלת לאסי עזר שהוא לא יידע איך זה להחזיק את הילד שלו גוסס בידיים", אומרת נעמה קציר שמואלי, יו"ר עמותת יה"ל - העמותה לאלרגיות מזון, ואמא לילד אלרגי בעצמה. "אם יש לך כוח להעביר מסרים ואתה בוחר להעביר מסרים לא נכונים אז יש כאן בעיה".

למה אתם כועסים? הרי די ברור לכולם שעזר אמר את הדברים בצחוק

"באופן כללי, לדברים שאסי עזר אומר יש משמעות, גם כדמות בעלת השפעה וגם מכיוון שמדובר בתוכנית שיש לה רייטינג גבוה ושצופים בה הרבה ילדים ובני נוער. רק בשנה האחרונה נחשפנו לסיפורים קשים של התנכלויות לילדים על רקע אלרגיה, וזה קרה יותר מפעם אחת - ילד אלרגי לבוטנים שהילדים בהסעה רצו לדעת מה קורה כשדוחפים לו במבה לפה, ילדה אלרגית שניסו לדחוף לה שוקולד לפה, ואפילו ילד ששפכו לו אקטימל על הראש כדי לראות איך הוא יגיב. האמירה של אסי עזר נאמרה לכאורה בתוכנית קלילה ומשעשעת אבל אותנו זה לא מצחיק, אנחנו יודעים בדיוק מה קורה אם ילד אלרגי נחשף למאכל שמסכן אותו. רק המחשבה על זה שיהיה ילד אחד שיחשוב שזה מסקרן או מגניב לראות מה קורה גרמה לנו לא לישון בלילה."

היו מקרים אחרים בעבר שעוררו את הטריגר הזה וסיכנו ילדים אלרגים?

"כן. רק בשנה שעברה ילדים נחשפו לסיטואציה כזו על המסך בסרט 'פיטר ראביט' וראינו את ההשלכות בבתי הספר. מדובר על סרט תמים כביכול שיצא לקולנוע על חבורת ארנבים שנלחמת ב"מר מקגרגור הרשע". כשהארנבים רצו לגבור על אותו נבל הם זרקו לו אוכמניות על הפנים כי הוא אלרגי אליהן. בסרט רואים איך הוא מתנפח ורואים איך הוא נופל ומנסה להזריק לעצמו את התרופה ולא מצליח. זה נורא. הרגשנו שהסרט נותן רעיונות על איך אפשר להכניע או לגבור או לעשות משהו נורא מצחיק כאשר יש ילד אלרגי. פיטר ראביט ואסי עזר יושבים בדיוק על אותה משבצת שנותנת מקום לביטויים שהם כאלה סביב אלרגיה למזון וזה לא המקום שאנחנו רוצים להיות בו".

נלחמתם במפיצי הסרט?

"חברנו לעמותות אלרגים ברחבי העולם. יחד עם עמותות בארה"ב ובאירופה הוצאנו מכתב ופנינו לסוני והם התנצלו. כשפנינו בארץ למפיצי הסרט הם שמו שלטים שאמרו שאלרגיה זה לא משחק והייתה שקופית לפני שהסרט התחיל אבל זה היה המקסימום שיכולנו להוציא מהסיטואציה. אלו לא הפעמים היחידות שדברים כאלו קרו, היו גם הצגות ילדים וסרטים נוספים בהם ילדים משתמשים באלרגיה של ה"רשע" על מנת להכניע אותו. זה משהו שחוזר על עצמו לאורך השנים ואנחנו רוצים שזה ייעלם. אין צורך להעמיד את הילדים שלנו בסיטואציה הזאת. אני לא רוצה לחשוב מה עובר על ילד אלרגי לבוטנים שצופה בסרט כזה ורואה שמכניעים את האיש הרע והורגים אותו בעזרת בוטנים".

מה היקף התופעה בישראל? יש יותר ילדים אלרגים מבעבר או שפשוט הצלחתם לעורר יותר מודעות?

"כיום יש יותר ילדים אלרגים מבעבר, זה בהלימה לעלייה העולמית של התופעה. כיום 8 אחוז מאוכלוסיית הילדים בישראל היא אלרגית ו- 2 אחוז מאוכלוסיית המבוגרים היא אלרגית. כאשר האלרגיות הנפוצות במדינה הן לחלב, שומשום, בוטנים, אגוזים, דגים, ביצים, סויה, פירות טרופים, חיטה וקטניות".

ואיך האוכלוסייה בישראל מתייחסת לאלרגים? יש הורים שמקשים עליכם ובכל זאת מביאים מזונות עם אלרגניים מסכני חיים לגנים ולבתי הספר?

"בסופו של דבר רוב האנשים באמת מתחשבים אבל יש קבוצה לא מבוטלת של אנשים שלא מבינים עד כמה החשיפה למזונות מסוימים עלולה לסכן את הילדים שלנו. אני רוצה להאמין שחוסר ההתחשבות נובע מבורות ולא מרוע. כמעט בכל יום יש סיפורים על הדרה של ילדים אלרגים או חוסר רצון להתחשב או לעשות דווקא אבל אני רוצה להאמין שזה נובע מבורות ולא מדברים אחרים כמו רוע או טיפשות. למרות הכל עברנו שלב, אם פעם הורים לילדים אלרגים היו במקום שהם מתחננים היום אנחנו במקום של 'מגיע לילדים שלנו לחיות'. יש חוזר מנכ"ל, אמא לא צריכה להתחנן או לבקש מהורה אחר שיעשה לה טובה ולא יסכן את הילד שלה. אנחנו צריכים להיות במקום אחר, לצערי לא תמיד יש קשר בין מה שקורה בפועל לבין מה שכתוב בחוזר המנכ"ל. יש לנו שאיפה שהמערכת תדע ליישם את ההנחיות".

את חושבת שאפשר לתקן את הנזק שאסי עזר עשה? למה את מצפה ממנו?

"יש לי ציפייה שעזר יתנצל. שיבינו שזה לא היה לעניין. לא הייתי רוצה לגרום לו עוול אבל הייתי רוצה שהוא יעשה משהו שיבהיר שאלרגיה למזון זה לא משהו שצוחקים עליו. שיפרסם פוסט או שקשת יפרסמו מסרים שיבהירו כמה זה מסוכן. הייתי מצפה שאדם שיש לו כל כך הרבה השפעה ישקול מילים יותר מאדם רגיל".

מקשת 12 לא נתקבלה תגובה עד למועד פרסום הכתבה