האם אדם שהורשע בהתנהגות לא מקובלת ופרש מתפקידו, ראוי לשוב לשירות הציבורי וליהנות מכוח, עצמה, תנאים נוחים וכבוד? אם תשאלו את ראש הממשלה בנימין נתניהו, התשובה תהיה ככל הנראה - כן.

העיתונאי ספי עובדיה צייץ אמש כ"צוות המו"מ הקואליציוני המסתמן : לוין, עו"ד מיכאל ראביליו, יונתן אוריך ו... שימו לב מי שוב עשוי לחזור לחיינו - *נתן אשל*", ובכך פתח תיבת פנדורה שהייתה סגורה לפחות שש שנים, מאז ששלי יחימוביץ' פרסמה בשנת 2013 כי הגיעה לידה תכתובת בה מברר אשל האם מותר לו לעמוד בראש צוות המשא ומתן להקמת הממשלה, למרות שאשל לא באמת ירד למחתרת בשנים האחרונות.

עם הפרסום של עובדיה, ואחרי שהמודעות לתקיפות מיניות וחומרתן קיבלה חיזוק עם מהפכת #metoo, יצאה חברת הכנסת ויו"ר מרצ, תמר זנדברג, בקריאה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, בדרישה שלא יאשר את השתתפותו של אשל במו"מ הקואליציוני. "אני פונה אליך על מנת שתאכוף את הסדר הטיעון, ותורה לראש הממשלה לא לשלב את אשל בכל תפקיד ציבורי באשר הוא. שלח מסר ברור כי הטרדות מיניות ואלימות נגד נשים הן עבירות חמורות ופסולות, וכי לא תאפשר לאדם שהורחק מהשירות הציבורי בגין עבירות אלו לחזור לתפקיד משפיע על חיי הציבור, כאילו שלא אירע דבר".

גם שדולת הנשים הגיבה למינוי הצפוי ופרסמה הודעה בזו הלשון: "אמש (א) התפרסם כי נתן אשל, האיש שנזרק משירות המדינה בעקבות חשדות על הטרדות מיניות וצילום מתחת לחצאיותיהן של נשים, חוזר ככל הנראה לחיינו, ושוב(!) כחלק מצוות המו"מ הקואליציוני של ראש הממשלה בנימין נתניהו. זה בלתי נתפס, כאילו לא היה #metoo, כאילו מחאת הנשים הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל פשוט לא קרתה. נתניהו, אתה ראש הממשלה של כל אוכלוסיית מדינת ישראל שמחציתה נשים. בידיך אחריות אדירה. לתת לאשל את התפקיד זו יריקה של ממש בפרצופנו. אנו קוראות לך לעצור את המשחק המביש הזה שבו אשל יוצא מהדלת ואז נכנס מהחלון ולוודא שלאנשים כמוהו אין מקום בציבוריות הישראלית".

ככל הנראה, המחאה הציבורית נגד מינוי של אשל רק תלך ותתעצם ככל שהתמונה בנוגע להרכבת הממשלה תתבהר. ועד שזה יקרה, הנה עשרה דברים שחשוב להכיר על הפרשה ההיא:

 1. נתן אשל היה ראש הסגל במשרד ראש הממשלה של בנימין נתניהו. הוא נחשב לאיש אמונו של נתניהו מזה כעשור, והוא נהנה גם מאמונה המלא של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו. בעבר התפרסם כי אשל עדכן אותה באופן שוטף בכל המתרחש בלשכה.
 2. אשל היה פעיל בכיר במפד"ל, מנכ"ל עיתון "הצופה" המזוהה עם המפלגה וסמנכ"ל העיתון "ישראל היום". לאחר כניסת נתניהו לתפקיד ראש הממשלה ב-2009, מונה אשל לראש לשכתו.
 3. בינואר 2012 התפוצצה הפרשה. מזכיר הממשלה צבי האוזר, ראש מערך ההסברה הלאומי יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר, העבירו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, את טענותיה של עובדת הלשכה ר', שאשל הטריד אותה.
 4. לפי הפרסומים, ר' טענה כי אשל עיין בתיבת הדואר האלקטרוני ובהודעות טקסט שלה, עקב אחריה, וצילם אותה צילומים בעלי אופי מיני. אשל הכחיש זאת ו-ר' סירבה להגיש תלונה או להעיד.
 5. וינשטיין העביר את המידע לחקירה בנציבות שירות המדינה, אך אשל הכחיש כל היבט מיני בקשר למעשיו.
 6. בעקבות החקירה הוסכם על עסקת טיעון שבמסגרתה הועמד אשל לדין משמעתי בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה. התובע ביקש עונש מוסכם של נזיפה חמורה ואשל הודה שצילם את ר' ב"צילום לא מקובל", נכנס למחשב שלה שלא בידיעתה ומסר מידע הנוגע לה לגורמים בלשכה – כפי שהעידה ר'.
 7. לבסוף נחתם הסכם טיעון לפיו אשל הודה בהתנהגות לא הולמת, התפטר מתפקידו והתחייב שלא לעבוד יותר בשירות הציבורי.
 8. עם פרישתו של אשל פרסמה לשכת נתניהו הודעה בה הם מודים לאשל על עבודתו המסורה והטובה ללא התייחסות לסיבה בגינה פרש, ובמקביל נזף נתניהו בשני הבכירים, הנדל והאוזר, שלא שיתפו אותו במידע טרם העברתו ליועמ"ש. בעקבות הנזיפה הנדל פרש מתפקידו. אגב, בתקשי"ר (תקנון שירות המדינה) אליו כפופים הנדל והאוזר, אין חובת דיווח לראש הממשלה, אלא סעיף 42.474 האומר: "אחראי שקיבל תלונה לא יברר את התלונה, אלא יעביר אותה לאגף החקירות בנציבות שירות המדינה בלבד, ולא ימסור כל מידע הקשור לתלונה לכל גורם אחר במשרד או מחוצה לו".
 9. לאחר הכרזת אביגדור ליברמן, שהיה שר הביטחון, על פרישתו בנובמבר 2018, נכתב ב"דה מרקר" בכתבה של חגי עמית: "הכניסה את ראש הממשלה לתזזית של פגישות עם ראשי מפלגות הקואליציה שלו בניסיון למצוא מתכונת לשמר את ממשלתו כמה חודשים נוספים... נתן אשל הוא זה שנצפה במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בשעות המאוחרות של הלילה - בניסיון למצוא נוסחה שתשמר את נתניהו בכיסאו."
 10. ב-21 למרץ השנה, כחלק ממיזם "שקוף" של העיתונאי תומר אביטל, שוקף לציבור סדר יומו של אשל. "ביום שבו עקבנו אחר נתן אשל (יום חמישי, 7 במרץ) – הוא נסע במונית למקום אחד בלבד, שהוא לא אחר מאשר… המעון של ראש הממשלה. בשיחה שערכנו איתו – עוד לפני שידע על המעקב והתיעוד – טען אשל כי הוא לא עובד עבור משפחת נתניהו וגם לא במפלגה. הוא לא הסכים להגיד לנו מי משלם לו. כשעימתנו אותו עם עובדת נסיעתו לבית רה"מ – ענה כי השניים חברים. לשאלה על מה דיברו, בלב קמפיין הבחירות, בביתו של רה"מ – אמר אשל שמדובר בשיחות חבריות ושהוא לא חייב לשתף את תוכנן. הוא צודק כמובן. אבל אם מישהו חיפש אשרור לקשר הנמשך בין נתניהו לאשל – אז הנה הוא."

  שדולת הנשים מזמינה אתכן לחתום על עצומה - פנו לנתניהו שיוציא את אשל מהמו"מ הקואליציוני