בשבוע שעבר התפרסמה ידיעה אודות מטיילת ישראלית צעירה שנאנסה בסיני על ידי עובד מקומי. אותה צעירה תיארה בפוסט שכתבה כיצד אחד המנהלים בחוף בו היא שהתה, ניצל את העובדה שהיא סובלת מכאבי בטן ולכאורה החדיר סם אונס לכוס תה ששתתה: "א' אמר שהוא יכול לעזור לנו ושהכאב ייעלם. הוא המשיך לעסות אותי כשאני שוכבת על המזרן ומחכה שזה יעבור. מנקודה זו הפסקתי להיות בהכרה מלאה והזיכרון הבא הוא אחרי כמה שעות כשאני מתעוררת, הדלת סגורה, האור כבוי ושתי החברות שלי ישנות. אני שכבתי על הצד ואז אני קולטת שא' מאחורי על המיטה שלי".

מאז פרסום הפוסט הרשת סוערת וגועשת. בקבוצות של מטיילים ישראלים בסיני נחשפות עוד ועוד עדויות על מקרים דומים מאותו חוף, ומטיילות ישראליות מפרסמות באומץ פוסטים שמתארים דפוס התנהגות זהה למקרה שנחשף בשבוע שעבר, משתפות כיצד הן סבלו מכאבי בטן וטושטשו ככל הנראה על ידי סם אונס שהוחדר לכוס תה שהעביר להן המארח. בעל החוף המדובר פרסם מצידו פוסט בו הוא מכחיש לחלוטין את הדברים, אך מיהר להוריד אותו אחרי שזכה למתקפה מהמגיבים: "אני לא הכרחתי אף בחורה בכח, כתב א', "לא שידלתי אף אחת לעשות איתי דברים. מה שקרה זה היה בינינו באווירה חיובית וברצון מלא. כואב לי הלב שככה חושבים שאני. אני מאחל לכולם חג שמח ומקווה שהדברים יבואו על מקומם בשלום".

 

סיני. צילום: shutterstock

סיני. צילום: shutterstock

 

גולשים רבים הביעו תמיכה באותן נשים שפרסמו את העדויות, וקראו להחרים את החוף בו לכאורה אירע האונס. "כל הכבוד לה. לא פשוט מה שעברה ולא פשוט שהיא ממשיכה ככה לטפל בזה. שולחת המון כוחות וחיזוקים", כתבה אחת הגולשות. גולשת נוספת כתבה: "כולנו אתכן, מחבקים אתכן", ואחרת הוסיפה: "זה כל כך מזעזע וכל כך לא מגיע לכן. זה שהיו לו תוכניות ודרך סדורה רק מראה כמה אין דבר שיכולתן לעשות אחרת. סיפור כואב".

אך למרות הסולידריות הרבה, כמו במקרים דומים אחרים, גם במקרה הזה יש כאלו שמניפים אצבע מאשימה לעבר הקרבנות עצמן: "אין מה לחפש שם", "עשית כל טעות אפשרית", "במקומות כאלה נשים הן מטרה", וכאלו שטוענים שהנאנסת לא הייתה צריכה לנסוע לאזור מלכתחילה. הקולות האלו כמובן הצליחו להרתיח נשים רבות שטענו להאשמת הקרבן ויצאו להגנתה של הנערה שהותקפה, שיבחו אותה על האומץ להיחשף ולהגיש תלונה במשטרה, והביעו בה תמיכה מלאה.

המטיילות הישראליות זועמות, כמובן, מהדיון שמתנהל על גבן ומבדל אותן מגברים שנוסעים לאזור. "יש לי הרבה חברים שם ואני מבקרת שם באופן קבוע במספר מקומות", משתפת מרגו. "מעולם לא הרגשתי מאוימת שם מאף אחד ולו טיפה. הבדואים מתייחסים למטיילות בכבוד רב ואף בדאגה ועושים הכל כדי שההרגשה תהיה הכי נעימה ובטוחה. גם הצעירים המצרים שעובדים שם בדרך כלל אנשים מדהימים, מאוד חברותיים ואוהבים מאוד את האינטראקציה איתנו, הישראלים, כי אנחנו סך הכל מאוד דומים בתרבות. ההוויה שם תמיד של אהבת חינם, חופש ואהבת החיים ובגלל זה אני חוזרת לשם כל פעם. הנופים זו רק תוספת מדהימה לאנשים".

ומה לגבי הטענות שנשים לא צריכות לנסוע לשם לבד?

"מי שאומר את זה חד משמעית לא היה שם מעולם ואין לו מושג מה קורה שם. זה בערך המקום היחיד על פני האדמה שאני מרגישה בטוחה לנסוע לשם לבד. גם חברות שלי נוסעות לשם לבד כל הזמן. אני מרגישה מספיק בטוחה ללכת שם באמצע הלילה על החוף לבד בין הגסטהאוסים כי המקומיים מאוד מכבדים ולא מציקים בשום צורה ואף שומרים על המטיילים, כי זאת הפרנסה שלהם. יש שם המון בחורות בכל הגילאים ומכל העולם שמרגישות הכי בטוח להסתובב עם בגדי ים, להשתזף, להיות הכי חופשיות שיש כל הזמן".

גם רוית לוי מסכימה איתה: "אני תמיד הרגשתי בטוחה וכך גם הנשים שהיו סביבי", אמרה לוי, שנוהגת לטייל בסיני באופן קבוע ונמצאת גם כעת בדרכה לשם למרות האזהרות. "אי שמירה על מרחב אישי זה משהו שקיים גם בישראל, אני יכולה להגיד שהרבה פעמים הרגשתי יותר בטוחה בסיני מאשר בארץ".