אתמול, אחרי תקופה ארוכה בה רבים מוחים נגד אוזלת היד של המערכת בכל הקשור לפיקוח על החינוך לגיל הרך, התקיימה מחאת ענק והפגנות של הורים זועמים במספר מוקדים ברחבי הארץ. בניגוד להפגנות קודמות בנושא בהן נרשמה נוכחות דלה של מפגינים, הפעם כמות המשתתפים הייתה גבוהה, כאשר בהפגנה המרכזית בתל אביב הגיעו קרוב לעשרת אלפים מפגינים.

את האנרגיות שהיו בהפגנות ההורים קשה לתאר. אימהות ואבות רבים צעדו יחד, היו כאלו שהגיעו עם ילדים קטנים ופעוטות שנשאו בעצמם שלטים. בין הנואמות בהפגנה המרכזית שהתקיימה בתל אביב, היו מיכל מוכתר, שתיארה בבכי כיצד כרמל מעודה, המטפלת המתעללת מראש העין, פגעה בילדים שהיו תחת השגחתה: "אני מבטיחה לכם שזה פרויקט חיי. אני רוצה למות רק מהמחשבה על הילדים הקטנים, הראו רק שתי דקות מתוך 200 דקות שהמפלצת הזאת התעללה בילדים האלה!", אמרה. גם בת אל רוגוב, שהמטפלת ציפי דוד תועדה פוגעת בבנה התינוק, סיפרה בדמעות ובגרון חנוק על הגילוי הנוראי וסחפה אחריה את המפגינות.

אחז אגם, יו"ר ועד הורי הגנים הארצי ואחד ממארגני ההפגנות, סיפר על התחושות יום אחרי האירוע הדרמטי: "זה היה מדהים. היו עשרות אלפים בכל המוקדים יחד. הורים יצאו לרחובות והראו מה באמת חשוב להם. המחאות לא היו אלימות וגם אם חסמנו כבישים, המטרה הייתה להגביר מודעות לנושא. במהלך ההפגנות צעקנו את הדרישות שלנו. הקהל סחף והמשתתפים קראו קריאות הן לעניין לקיחת אחריות מלידה, הארכת חופשת הלידה והחמרת הענישה -  שזה הדבר שעומד כרגע על הפרק לאור ההתנהלות של בתי המשפט והעדויות שנחשפו במקרים האחרונים".

אנשים שהשתתפו בהפגנה דיברו על חוסר אונים ואטימות מצד המערכת.

"ההפגנה מציגה שוב את חוסר האונים והכעס של הורים לילדים בגיל הרך. יש תחושה מטורפת של תסכול וזעם. ההורים מרגישים פחד על זה שאין להם איפה לשים את הילדים וזה ממש עצוב כי באמת בכל מקום אליו אנחנו שולחים את הילדים שלנו יש תחושה שהאנשים הלא נכונים מטפלים בהם. אי אפשר להמשיך באופן הזה בלי שייעשה שינוי. אנחנו רואים מעשי התעללות מזעזעים מצד אנשי צוות, ותחושת הביטחון שלנו, ההורים, הולכת ונמוגה ממקרה למקרה. החשדנות שמקננת בתוכנו כלפי המטפלות הופכת לבלתי נסבלת והקושי לקיים שגרת חיים, כאשר אתה חרד כל הזמן לגורל ילדיך, הופך את המצב לבלתי אפשרי". 

בין הנואמים בהפגנה היה גם חבר הכנסת לשעבר אורן חזן שקרא לחוקק חוק "שמי שפוגע בחסר ישע נזרק לכלא לכל החיים". היו עוד אנשים מוכרים שהתגייסו ועמדו לצידכם?

כוכבת הילדים מיכל מוכתר (מיקי), עלתה לבמה ונשאה נאום מרגש. גם נטלי דדון, עדי אשכנזי, מיכל הקטנה ויאנה יוסף הגיעו. היו כאלו, כמו בר רפאלי ויובל שם טוב, ששיתפו פעולה לפני כן בקמפיין הרשת שעשינו והעלו תמונות שלהם באינסטגרם".

מה הדבר שהכי ריגש אותך?

"הכמות של האנשים שהגיעו. אנחנו עושים הרבה מחאות כאלה וזו הייתה המחאה הכי גדולה שהצלחנו להרים. אין ספק שהמציאות עוזרת, התמונות הקשות מהפעוטון של כרמל מעודה שהתפרסמו ביום חמישי יחד עם השריפה של הבית, יצרו קטליזטור אצל ההורים ובגלל שזה היה משהו שהיה מאוד בתודעה ההורים החליטו שלא עוד. המצב מטורף ולאנשים נמאס. היו אפילו מפגינים שהגיעו עם הילדים שלהם, עמדתי בכניסה וחילקתי מדבקות והיה כיף לראות איך הם משתפים פעולה, זה היה מדהים".

מה עכשיו? לאן אתם ממשיכים מכאן?

"אנחנו בוחנים אפשרויות. שמעתי ששר החינוך רוצה להעביר את האחריות על מעונות הילדים מגיל לידה ועד גיל 3 ממשרד העבודה והרווחה למערכת החינוך תוך חודש וחצי, אני מאוד מקווה שזה אכן יקרה. בינתיים חוק הפיקוח המדובר שאמור להיכנס בספטמבר לא מספיק. הוא אמור להיכנס חלקית ובהדרגה והדגש כרגע הוא על דברים מינוריים. הבעיה היא שאין כנסת ואין ועדות עד הבחירות ולכן אין מי שמקדם את הנושא וקובע תקנות מתאימות שיאפשרו פיקוח ראוי. המדינה חייבת לקחת אחריות אמיתית על הגיל הרך. לאחד תחת חסותה את כל המסגרות, ולדאוג שהן תעמודנה בתקנים שהולמים מדינה מערבית כמו ישראל - אם זה מבחינת המבנה ואם מבחינת אנשי הצוות".

אתם מתכננים הפגנות נוספות?

"אנחנו מתחילים לדבר על הפגנות נוספות ויש בראש תאריך חדש. במידה ולא נראה תגובה משמעותית נצא להפגין שוב".

מה אתה חושב על הסיקור התקשורתי? נראה שהוא לא תפס מקום בולט באתרים המרכזיים.

"ממש התאכזבתי שחלק מהעיתונאים בחרו להקטין את ההפגנות. היו שכתבו שהיו רק מאות מפגינים למרות שבפועל המספרים היו הרבה יותר גדולים וזה הגיע לעשרות אלפים. הנושא לא תופס את המהדורות, לפחות פחות ממה שאני חושב שאמור לקרות, זה משהו שצריך אולי להציף בדרך אחרת. שזה יגיע מהמקומות הנכונים.  כך או כך אני מודה לכל אחת ואחד מההורים שיצאו להפגין, זה חשוב שהתאחדנו. לא נעצור עד שנקבל את הפתרונות המתאימים ועד שהילדים שלנו יהיו בטוחים".

 

**אם גם הילד/ה שלכם חוו מקרי אלימות במסגרות בהן שהו, פנו אלינו. און לייף מבטיחה לפרסם עדויות נוספות, רק כך נוכל להעלות את המודעות ולשנות את המצב הקיים. אנחנו באון לייף ממשיכות לסקר את מחאת ההורים נגד מטפלות מתעללות תחת ההאשטאג #לאמפקיריםאתהילדים  #onlife.