הגיע הזמן לומר את זה, הגיעו מים עד נפש, הילדים שלנו מופקרים כבר יותר מידי זמן. במאי האחרון נחשפנו כולנו לסרטון המזעזע של המטפלת ציפי דוד מנס ציונה, שבו היא תועדה מאביסה תינוק בן כמה חודשים, בועטת בראשו כשהוא יושב בשקט וללא שום סיבה, חונקת אותו עם מגבת, ומביאה אותו למצב שהוא משתולל ומפרפר בעוצמה ברגליו. אחרי פחות מחודש נחשפנו לסרטונים המזעזעים של כרמל מעודה שתועדה מושכת בכוח את ראשו של אחד התינוקות, מעמידה ילדה במשך 33 דקות כשידיה שלובות, קושרת ידיו של ילד אחר, דורכת על גבה של תינוקות ששכבה על הבטן, ומכריחה את אחד הפעוטות לאכול מצלחת שלתוכה הקיא.

הגננת החשודה כרמל מעודה

כרמל מעודה

בעשור האחרון רק מקרים בודדים של מטפלות מתעללות הסתיימו בהרשעה, ברובם השופט הסתפק בעבודות שירות כעונש. העונש על התעללות בילדים הוא תרומה לקהילה, לא נתפס. מחשש לפגיעה בחופש העיסוק של אותן מתעללות הן אינן מורחקות לצמיתות מטיפול בחסרי ישע. באמצעות צווי איסור פרסום שמה של המתעללת מרחיקים אותנו ההורים מהאפשרות להגן על ילדינו, וכך המטפלת המתעללת שבה לעיסוק עם פעוטות ואף שבה לפגוע בהם.

בית המשפט הוא גוף ממשלתי שאמור לייצר הרתעה בקרב פושעים ומתעללות כדי למנוע מעשי פשיעה. במקום זה העובדות מעידות אחרת, וזה על פי דוח מטעם הכנסת שפורסם רק השבוע. עפ"י הדוח, בין השנים 2014-2018 נפתחו 113 תלונות על התעללויות מגיל 0 ועד 3, ועוד 263 תיקים שמתייחסים לגילאי 3-6. בסה"כ 376 תיקים על התעללות, רק עשרה תיקים נדונו בבית המשפט, בכולם הרשעה אבל רק שתיים קיבלו עונש מאסר בפועל. רוב התיקים נסגרים מחוסר ראיות, או, שימו לב, חוסר עניין לציבור! 

ציפי דוד. צילום מסך מתוך חדשות 12

ציפי דוד. צילום מסך מתוך חדשות 12

אחת מהן למשל היא ניצה חכמון, גננת מחולון שהוטל עליה עונש מגוחך שלא תואם את חומרת המעשים הקשים שביצעה בפעוטות חסרי ישע - שבעה חודשי מאסר בפועל בלבד. עפ"י כתב האישום חכמון הכתה פעוטה בראשה בידיה כדי שתשכב לישון, משכה ילדים אחרים מרגליהם, דחפה קטינה שמעדה מעוצמת המכה והכתה פעמיים על פיה של ילדה אחרת.

למרות שידעתי על אוזלת ידה של המערכת, מקריאת הדו"ח הזדעזעתי לגלות על מספר מתעללות נוספות שממאי 2018 ועד היום לא מיצו איתן את הדין והן משוחררות ללא פיקוח, ללא איסור תעסוקתי וללא כל מגבלה וזאת למרות שהמקרים בהן הן מעורבות לכאורה הם בלתי נתפסים. קחו למשל את גן "הקטנטנים של יעל" ברמת גן שם הוגש כתב אישום נגד 4 מטפלות בגין מכות, דחיפות, נשיכות, טלטולים והטחות. בכתב האישום של אחת מהן, סיגל אלקיים וייס, תועדה האחרונה חוסמת דרכי נשימה של תינוקות באמצעות חיתול על פניהם. עד היום ארבעת המטפלות משוחררות ללא איסור תעסוקתי וללא פיקוח. בית המשפט דוחה להן את הדיונים פעם אחת פעם במטרה להגיע לעסקת טיעון מפוקפקת.

עוד סיפור מזעזע התרחש בגן בחיפה על ידי 2 מטפלות, אחת מהן היא ספיר כהן, ששופטת בית משפט השלום בחיפה אף ציינה כי יש חשיבות לפרסום שמה, כדי להזהיר את הציבור מפני העסקתה בעבודה עם ילדים. נגד שתי המטפלות הוגש כתב אישום. בכתב האישום תוארה אלימות קשה נגד פעוטות מצד שתיהן, בין היתר בעיטות, סטירות, אגרופים, הטחות במזרונים וכיסוי פניהם עם חיתול. אגב, שמה של המטפלת השנייה לא הותר לפרסום למרות שההחלטה מהווה סכנה ממשית לילדים אחרים כפי שכבר ראינו ממקרים אחרים שבהם שמן של המתעללות לא הותר לפרסום.

יסמין וינטה. צילום ביתי

יסמין וינטה. צילום ביתי

סייעת נוספת שגם שמה עד היום לא הותר לפרסום עבדה בגן מאשה והדב בפתח תקווה, הגן בו יסמין וינטה ז"ל נהרגה באכזריות. על פי הסרטונים שהוקרנו בבית המשפט, הסייעת הנוספת הייתה נוכחת בזמן זה בגן ואף שוחחה עם אינה סקיבנקו, המטפלת שהרגה את יסמין, בזמן שהתרחש האירוע ולא עשתה דבר כדי למנוע או לנסות להציל אותה. בנוסף לכך, ההורים צפו בסרטונים בזמן המשפט וראו שאותה סייעת התעללה לכאורה בעצמה בילדים שלהם בגן בצורה קשה מאד. שנה וחצי עברו מאז המקרה, ועד היום אותה סייעת משוחררת ללא כל מגבלה. גם במקרה החמור הזה יש אינספור דחיות של דיונים והפרקליטות טרם החליטה אם להגיש כתב אישום.

גם לירז תפארת נתן הסייעת בגן של כרמל מעודה, משוחררת מיוני 2019 על אף שיש בידי המשטרה והפרקליטות את כל הסרטונים של לירז. טרם הוחלט אם להגיש כתב אישום או לא אף על פי שההורים שצפו בסרטונים ראו גם מצידה התעללות לכאורה בחלק מילדיהם. חשוב להדגיש שאין עליה שום איסור תעסוקתי, שום מגבלה, היא חופשיה לגמרי, ואפילו לא נמצאת במעצר בית. המשפחות פנו בבקשה לפרקליטות לפרסם את הסרטונים של לירז ונענו בשלילה. כמו כן, ההורים לא מקבלים שום הסבר על מה שמתנהל בתיק ומה הסיבות לכך שהיא משוחררת ומקבלת הגנה מלאה מהמדינה.

 כוכבית היצקלמז

כוכבית היצקלמז

במקרה של כוכבית היצקלמז, המטפלת שנעצרה בחשד להתעללות בילדים בפעוטון בשכונת גילה בירושלים, המשטרה המליצה לפרקליטות להגיש כתב אישום לאחר שחקרה 13 מקרי התעללויות בילדים שונים שבהן היא חשודה. ביניהם יש מסמכים תומכים וחוות דעת של הרופאים שקבעו שמדובר בטלטולים ואחד התינוקות נותר עם נזק בלתי הפיך לכל חייו. למרות זאת, כבר מספר חודשים שהפרקליטות מפנה את המשפחות למשטרה והמשטרה מפנה אותם בחזרה לפרקליטות. אף אחד לא נותן להם תשובות ולא מעדכן לגבי הגשת כתב אישום.

וזה ממשיך - רק בשבוע שעבר ספרנו 4 מקרים קשים בהם פעוטות נפגעו בצורה חמורה. אותם מקרים יצאו לתקשורת, תארו לעצמכם על כמה כאלו אנחנו לא יודעים. ביום חמישי האחרון התקיימה הפגנה בעד החמרת ענישה למתעללות בחסרי ישע מול פרקליטות תל אביב. למרות חשיבות הנושא ולמרות העובדה שבמקרים מסוימים בסכנת חיים, מספר ההורים שהגיעו היה זעום.

** הדס חכימי היא אקטיביסטית במאבק ההורים ומיוזמות ההפגנה