בוקר טוב למי שעד אתמול בלילה היה ח"כ המיועד ממפלגת ש"ס, ברוך גזהיי. אני מקווה שהצצת בלוח השנה ונסגרת על התאריך, למקרה שלא שמת לב, אנחנו במאה ה-21, בשנת 2020. בוודאי הופתעת שהשם שלך שהיה אנונימי עד היום הפך למפורסם פתאום, בגלל דברי בלע שאמרת לפני ארבע שנים, שאין לך שום יכולת להכחיש כיוון שהם גם הוקלטו. בוקר טוב גם ליו"ר  מפלגת ש"ס, ח"כ אריה דרעי, שמיהר להתנער מהדברים האמורים, והבהיר שהדברים לא מקובלים ואף הראה כנראה לגזהיי את הדלת והוביל לפרישתו. אז קודם כל, זה לא שהדברים לא מקובלים, זוהי הסתה. הסתה נגד 51% מהציבור, כזו שאפשר להגיש לפיה תלונה במשטרה ויסלח לי אדון גזהיי, אתה אמנם תופעה מצערת ועלובה וכניסה אפשרית של אדם בור וחשוך כמוך לכנסת הייתה מצערת מאוד, אבל כיוון שאתה עצמך שולי ובלתי חשוב, הדברים הבאים יתייחסו אל הטענות שאנחנו שומעות אותן יום ביומו, על צניעות, בריאות נשים ואמירות כאלה ואחרות של רבנים ופוליטיקאים גברים בחברה החרדית ובכלל. 
הטענה שעוררה סערה הגיעה משיעור תורה בנושא "צניעות זו מלכות" שהוקלטה בשנת 2016 ולפיה נשים חולות בסרטן השד או מאבדות את עובריהן בהריון כעונש על כך שאינן מקפידות על צניעות וחושפות חלקים מגופן. ברשותכן, נפרק את הטענות האלה אחת אחת. 

הטענה הראשונה היא שסרטן השד והפלה באים כעונש של מעשים, ובעיקר שיש קשר של סיבה ותוצאה לסרטן ולהפלה. ובכן, לא. לא סרטן ולא הפלה של אף אחת, אינם מגיעים כעונש או תוצאה, של משהו שמישהי עשתה אי פעם. יתרה מזאת, אם יש למישהו או מישהי חשד כלשהו שהם ממש יודעים מה הסיבה שסרטן מגיע, שיתקשרו מהר למכון ויצמן, הם ממש ישמחו לשמוע את הסיבה לטובת פיתוח תרופה. 

נמשיך. הטענה העיקרית היא שחוסר צניעות מביאה אסונות, ושנשים מביאות על עצמן עין הרע בכך שמסתכלים עליהן ועל חזיהן החשוף. לכך יש לי פיתרון ממש טוב - אל תסתכלו. אתם גם יכולים לקרוא מעל כל הבמות של שיעורי הצניעות לכל הגברים באשר הם לא להסתכל. הרי הסיבה העיקרית למבטים על נשים, לאונס נשים, לרצח נשים, הם גברים, שהרי הם אלה שמסתכלים, אונסים ורוצחים. קראו לכל הגברים באשר הם לא לשתף עם זה פעולה. להפסיק להיות אלה שעושים את כל אלה, מסכימים? 

הלאה. בדברים האמורים הועלתה תאוריה מעניינת שכתובה, לפי הדברים האמורים, בספרים של המקובלים, שאישה שהייתה רגילה לגלות את החלק העליון שלה בדרך כלל מחזירים אותה לעולם בגלגול של פרה, שהעטינים שלה חשופים. זה מאוד מעניין, כיוון וביהדות נושא גלגול נשמות לתצורה של חיות לא מקובל. האם גם על כך הגיעה קובלנה מיו"ר ש"ס, או שזה דווקא בסדר? 

אם בש"ס או ביהדות התורה היו באמת מתעניינים בחייהן ובריאותן של נשים, הם פשוט היו משלבים נשים ברשימות שלהן. אבל ש"ס, למרות מאבק ציבורי של תנועת לא נבחרות לא בוחרות ולמרות שכבר התקבלה העתירה לבג"צ על חוק מימון המפלגות שחייבה אותם לכלול נשים ברשימותיהם אחרת לא יקבלו תקצוב, ממשיכה לא לספור נשים בכלל. מיותר לציין שהנשים החרדיות שהוזכרו כמועמדות פוטנציאליות במסגרת 'לא נבחרות לא בוחרות' ותנועת 'נבחרות', יש להן יותר בינה בקצה הציפורן שלהן מאשר לכל מטיף צניעות כזה או אחר. כאן אני מוכרחה להזכיר שוב את השנה בה אנו נמצאות, 2020, המאה ה-21. תנועת הסופרג'יסטיות שהחלה את הגל הפמיניסטי הראשון היתה מאוד פעילה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, כלומר במקרה המאוחר ביותר לפני כמאה שנים, ופעלה להשגת זכות בחירה לנשים. אז טענו גברים רציונליים שנשים לא צריכות לבחור כי יש מי שישמיע את קולן, אבא או בעל. נשים לא הורשו להחזיק רכוש וכסף או ללמוד באוניברסיטה, או להכנס לספריה, וגברים קבעו לגבי חייהן של נשים. דברים כמו חינוך, לבוש, צניעות, בריאות. נשמע מוכר? 

אבל בעיקר הדברים שהתפרסמו מסוכנים, כי יש כאלה שבאמת מקשיבים להם גם היום. יש כאלה שמאמינים שהשטויות האלה נכונות רק כי מישהו בשנת 2016 אמר אותן בבמה בלתי חשובה ומן הסתם שב ואמר מעל במות אחרות בהזדמנויות אחרות והוא לא היחיד. זה ממש לא משנה ולא מעניין אם הדברים הוצאו מהקשרם כי בשום עולם מתוקן במאה ה-21 במדינת ישראל, אין לאף אחד שום זכות להתבטא בהקשר לחיים של נשים, הלבוש שלהן או הבריאות שלהן. יש עדיין נשים בחברה החרדית וגם הכללית שלא הולכות לכירורגית שד אחת לשנה, שלא הולכות לממוגרפיה ושלא עושות בדיקה עצמית לסרטן השד. להבדיל מדברי ההבל על צניעות שמחר ישכחו כי תהיה סערה אחרת, אלה דברים שיש להם תוקף אמיתי בעולם. הבדיקה של כירורגית שד, הבדיקה העצמית והממוגרפיה יכולות לעצור סרטן שד בשלבים המוקדמים שלו. ההבדל בין סרטן שד בשלבים המוקדמים שלו לשלב מאוחר יותר, הוא ההבדל בין חיים למוות. הוא ההבדל בין ילדים יתומים לילדים לאמא חיה. הדברים האלה הם מסוכנים, כי הם יכולים להוביל למוות. בפעם האחרונה שבדקתי, זאת ההגדרה של הסתה. 

הכותבת נגה קלינגר היא מחלימה מסרטן השד 

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת