זה הפך כבר לתופעה: אנשי תקשורת, גברים כמובן, נוהגים לחפש ברשתות חברתיות תמונות של חשודות, לא סתם תמונות אלה כאלו שבהן הן נראות מעורטלות, רצוי בביקיני, או חזה חצי חשוף ואז לספר את סיפורן. אותן תמונות משמשות אחר כך חומר נפץ ברשתות החברתיות כשהן מופצות עם מלל פורנוגרפי פוגעני

למה אף עורך או עורכת בטלוויזיה לא מחליטים שאת התמונות האלה לא צריך לשדר?

זה בדיוק מה שקרה לסוהרת מכלא צלמון שהמשטרה חוקרת חשד כי ננעלה בתא עם שני אסירים, איתם קיימה על פי החשד יחסי מין (פרשה שנחשפה על ידי העיתונאי לירן לוי באתר וואלה). 

הסוהרת הזו שעניינה מצוי בחקירת משטרה, חווה כבר ימים שימינג, עוגמת נפש, ושברון לב. בעיקר בעקבות פרסום תמונותיה החצי פורנוגרפיות  ובידי מי? אמצעי התקשורת. אלה שמגנים חדשות לבקרים שיימינג ברשתות החברתיות. שמפרסמים ידיעות על הטרדות מיניות, יוצאים נגד פגיעה בנשים לכאורה, הם אלו שבהינף יד עושים זאת בעצמם.

"זו צביעות" אומרת מקורבת לסוהרת ומוסיפה "מדובר בבחורה לא מפורסמת, לא דוגמנית ועניינה נחקר במשטרה. היא חשודה במעשים מיניים, ומה שאמצעי התקשורת עושים בפרסום תמונתה בביקיני, מוציא אותה לשוק לכאורה. 'הנה, הציצו, תבחנו, תראו אם היא שווה, תראו מי זאת שחשודה בקיום יחסי מין עם אסירים, ואולי גם סוהרים". אז מה אם היא מכחישה זאת מכל וכל, אז מה עם פרקליט האסירים מכחיש זאת. 

הם הזנו את הסוהרת הזו. הוסיפו חטא על פשע. מדובר בבחורה צעירה, בת 26, אם לילדים קטנים. "הם הרגו לי את החיים. למה הם עושים לי את זה? למה מפיצים תמונות שלי חצי ערומה? זאת הפצה של תמונות שאני פרסמתי לחברי בלבד," מתלוננת הסוהרת בפני חברותיה. 

אותה מקורבת מוסיפה ואומרת שמצבה הנפשי של הסוהרת קשה. ומוסיפה "אם היא תשלח בסופו של דבר יד בנפשה, אני רוצה שאמצעי התקשורת הצבועים, חסרי הלב, ורודפי הבלונים, ידעו שזה בגללם."

הפרסומים הללו התגלגלו גם ברשתות הפנימיות של השב"ס מה שאילץ לפי האתר פוסטה את ראש מינהל משאבי אנוש בארגון, עו"ד פרומית כהן, להוציא מזכר פנימי לסגל הפיקוד הבכיר, שבו הזהירה מפני הפצת התמונות ופרטים מהאירוע ברשתות החברתיות, ובכלל בין אחד לשני.

המקרה הזה הוא לצערנו לא המקרה הראשון. התופעה המכוערת הזו גם בעיני, וגם בעיניי רבות מחברותי תפסה לאחרונה מקום של כבוד בקרב אמצעי התקשורת - לוקחים תמונות אישיות של אישה זאת או אחרת, בעיקר בבגד ים, מעורטלת, או חזה מציץ, ומפרסמים מתחת לידיעה עליה בלי שום קשר לתוכן הידיעה. מעשה שהופך תדיר כשמדובר באישה וחלילה לא יחזור על עצמו כשמדובר בגבר. 

למה? גוף האישה, של כל אחת, הוא קניינה. בעידן הזה, לעשות שימוש בתמונות סקסיסטיות של המסוקרות, רק למטרת מציצנות היא פסולה ומגונה, ואין לה מקום יותר בתקשורת שלנו. לא כל ידיעה צריכה להפוך לעמוד 3 בצהובון בריטי.

יבוא מי שיטען, כרגיל, 'הן אשמות', 'שלא תעלנה תמונות כאלה בפוסטים ברשתות החברתיות'. סליחה: כל אחת רשאית לעשות בתמונותיה כפי שהיא חפצה. זה לא אומר שכלי תקשורת רשאים להזנות את התמונות הללו.

בחרנו לא לשתף את הפרסומים המדוברים שפוגעים בכבודה של הסוהרת אלא את הכתבה בחדשות 12 שם זכתה הסוהרת להציג את גרסתה ללא תמונה בביקיני. 

הגיע הזמן שהדבר הזה יפסק ומיד.

עורכים, ומפיקים, אתם אלו שצריכים לשים לזה סוף.

גוף אישה הוא לא מטבע עובר לסוחר. הוא קניינה הפרטי. לא צריך לחכות שיתבעו אתכם כדי להפסיק עם זה.

לי זה נמאס.

אני מתכוונת להלחם בתופעה.

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת