בשבוע שעבר נערך כנס 'מובילות בריאות', אירוע זום מיוחד לגולשות און לייף שנערך על רקע מגיפת הקורונה ועסק בהשפעות המגיפה ומבצע החיסונים. הקורונה הביאה איתה שלל דברים שלא הורגלנו אליהם, בראש ובראשונה היגיינה, שטיפת ידיים ושימוש במגבונים, מסכות. פרשנית הבריאות של חדשות 13 הילה אלרואי ראיינה את ד"ר מרינה לנדאו, מומחית לרפואת עור על המצב החדש, המלצות איך לטפל בעור ולמה לא להיבהל מנשירת השיער כשמאובחנים בקורונה. 

ד"ר מרינה לנדאו, מומחית לרפואת עור

מה הבעיות המרכזיות שאת רואה היום שאנחנו מדברים על עור? לא מדברת רק על פצעונים שהופיעו אצל הרבה מאד מאיתנו בעקבות המסכות.

אם את מסתכלת שנה אחורה לראות מה השתנה בתמהיל התלונות הרפואיות שאני רואה במרפאה, הבעיה הראשונה זה האגזמות בידיים, גירוי של עור בידיים, זה אומר שכנראה רוב הישראלים שומרים על היגיינה ורוחצים ומחטאים ידיים וזה חלק מההנחיות שקיבלנו ואנשים למדו להקפיד הרבה יותר מאשר נהגו לרחוץ ידיים קודם.

רחיצת ידיים עם סבון, רחיצת ידיים בלי לנגב אותן וגם שימוש בג'לים על בסיס של אלכוהול כולם איך שהוא מייבשים את העור וגורמים ליובש, לאגזמה מה שנקרא בשפה המקצועית. עור יבש, אדום, מתקלף, גרד, זה יכול לגרום לזיהום משני. אין היום רופא עור שלא רואה כמה פציינטים עם הביטויים האלה במשך היום.

את אומרת לאנשים יחד עם רחיצת ידיים תשימו קרם?

ממליצה על רחיצה עם מים וסבון במקומות שאפשר, במקומות שאי אפשר כן להשתמש בג'ל עם אלכוהול, ללכת למוצרים שנבדקו דרמטולוגית, יש טסטים שעושים למוצרים, שזה מצביע שהמוצר פחות מזיק לעור. כולם מזיקים, אבל קצת פחות מזיק לעור. חשוב מאד לזכור לשים קרם לחות אחרי רחיצה וחיטוי, קצת קודם, חשוב לנגב את הידיים כי אם משאירים אותן רטובות גם המים מייבשים, אנחנו היום בעידן קורונה אז גם מומלץ להשתמש במטליות חד פעמיות ולא מגבות.

כשאת אומרת למישהו אוקי, תשטוף את הידיים, תנגב אותן, האם הניגוב חייב להיות עד שהיד תהיה ממש יבשה ורק אז לשים את הקרם, או לתת לה להיות לחה ולשים את הקרם?

מי ששם קרם לא חייב לנגב עד הסוף. כשאנחנו על עור לח שמים קרם לחות אנחנו לוכדים את המים בעור. יש אנשים שחושבים ש'רחצתי ידיים ושמתי קרם לחות לכלכתי מחדש', אז קודם כל זה לא נכון. 50% מאוכלוסיית מדינת ישראל זה גברים וגברים קשה להם לשים קרם לחות, טעות גדולה דרך אגב, אבל אם אנחנו מנגבים חשוב מאד לשים קרם לחות.

ד"ר מרינה לנדאו בכנס מובילות בריאות של און לייף

ומה לגבי הפנים?

בפנים יש לנו בעיה אחרת כי את הפנים אין הנחיה לשטוף, אבל יש לנו מסכה על הפנים והיא גורמת קודם כל להצטברות של כל מה שאנחנו מוציאים מהפה, אם זה דיבור, אם אכלנו קודם, הכול חוזר חזרה. חשוב מאד להשתמש במסכות שהן טובות. יש מסכות היום שנבדקו דרמטולוגית, כתוב שהן נושמות, העור שלנו לא נושם, אבל זה אומר שיש בכל זאת סירקולציה של אוויר נקי מווירוסים.

דבר שני, חשוב להחליף את המסכה.אני חושבת שבתחילת הקורונה יצאה המלצה ללכת עם מסכות בד אפילו צעיף, כי לא היו מסכות, אז זה יותר טוב מכלום. אבל היום שלא קיים מחסור אמיתי, צריך להשתמש במסכות חד פעמיות וגם ילדים שמשתמשים להנחות אותם להוריד ולהחליף, נשים ששמות מייק אפ בסוף היום מסתכלות וכל המסכה זה מייק אפ. צריך לזכור להחליף את המסכה.

דבר שני, מי שלא שמה מייק אפ למשל, אפשר במשך היום להוריד את המסכה וקצת לנגב את הפנים וגם פה יש מגבונים שהם ללא אלכוהול, אבל מגבונים שהבסיס שלהם זה מים ומאפשרים באמת לנגב את הפנים, לנקות. אנשים מתבגרים שסובלים מאקנה מאד מומלץ לעשות את הפעולה הזאת כמה פעמים ביום.

עם המסכות יש עוד יותר אקנה

מה שאני רואה זה נשים מגיל 25 ומעלה שתמיד סבלו קצת מעור שמן, פתאום עכשיו יש להן התפרצות של אקנה אמיתית באזור סביב הפה מה שאומר שכן יש קשר לעטיית מסכות, אני לא רוצה לרמוז שלא לשים מסכה, אלא לשלב את זה עם התנהגות חדשה - לנקות את הפנים ולהחליף מסכות. צריך לזכור שלא כל אקנה קשורה לקורונה, אם יש אקנה חמור אז לנסות לפנות לרופא עור.

אנשים שחלו בקורונה  מדווחים על נשירת שיער מאד קשה ובעיות עור נוספות. 

חלק מהאנשים שחלו בקורונה יש להם ביטויים עוריים, פריחות.

רואים את זה גם בפוסט קורונה

אבל זה במסגרת של המחלה הפעילה עצמה. אין פריחה שחד משמעית קשורה לקורונה, פריחות בלתי ספציפיות. זה לא שאם יש לך פריחה אז זה אומר יש לך קורונה. נכון שאנחנו יותר ערים ומגיע מישהו עם חום ופריחה גם אם אין לו סימנים נשימתיים כן בוחנים קורונה ולפעמים מוצאים שהסימן המבשר למחלה פעילה זה ביטוי עורי. 

אחרי המחלה אחת התופעות הכי מדווחות והאמת שאף אחד לא ממש בדק את זה לעומק, היו כמה פרסומים שרמזו, זו התופעה של נשירת שיער שיכולה להימשך שבועות וחודשים לאחר המחלה. האם זה משהו מיוחד - אני לא בטוחה, כי אנחנו רואים תקופות של נשירת שיער כמעט אחרי כל מחלה רצינית. לא מדווחים נשירה אנשים שהיו א - סימפטומטיים אבל אלו שהיו עם סימפטומיים בהחלט כן. .

זה בא בקורלציה עם מחלה סימפטומטית לא פשוטה

לכל מחלה סימפטומטית לא פשוטה יכולה להתלוות נשירת שיער מאוחרת שמופיעה שבועות עד חודשים לאחר המחלה.

גם דיכאון ומצב נפשי שמאד מאופיינים לתקופה הזו, גם להם יש השפעה על העור והשיער

נכון. עור זה איבר הגדול בגוף והמוצא שלו ושל מערכת העצבים הוא מאד דומה ולכן יש הרבה מאד תופעות שמופיעות בעור ובמערכת העצבים המרכזית. אחד הביטויים העוריים שרואים זה דיכאונות חבויים, אנשים מגיעים עם כל מני תופעות עוריות ושכשאת מתחילה לתחקר בעדינות, אנשים שוללים בכל תוקף שהם סובלים מאיזה שהוא דיכאון נפשי והדברים שאנחנו מכירים כולנו, כסיסת ציפורניים למשל, מישהו מגיע אליי עם ציפורניים הרוסות, את לוקחת אנמנזה ומדובר על מישהו שאת חופרת ואומר 'כן אני במצב שאני כוסס ציפורניים'. זה סימן לדיכאון. 

יש מחלה של אנשים שמורטים לעצמם שיער וגבות, מאד שכיח אצל יותר צעירים, ילדים, על רקע של מתח. זה ביטוי של מתח. אנשים הרבה פעמים בכלל לא מודעים לזה שהם עושים את זה, אתה צריך לפעמים כדי לפענח את זה צופה מהצד הרבה פעמים אימא תגיד, 'כן שמתי לב שהילד יושב ומורט לעצמו שערות' ואתה בד"כ לא יודע והוא מגיע לרופא עור עם תלונה של התדלדלות שיער והתקרחויות. בתקופות של לחץ זה הופך למגפה קטנה.

**לצפייה בכנס כולו - על קורונה וילדים, על החיסונים לנשים הרות ומיניקות, וגם איך יוצאים מדכדוך קורונה כנסו: