אחרי 16 שנים שעבדה עם נערות במצבי סיכון, יוצאת עמותת עדן בקמפיין גיוס המונים להקמת מיזם חדש ומעניין במקום לא צפוי: הנגב המערבי. העמותה שמה לעצמה יעד לגייס רבע מיליון שקלים, הפרויקט השאפתני יאפשר את הקמת "ג'נסיס" מרכז בו יתקיימו תוכניות, סדנאות, הכשרות ופעילויות בו נשים יוכלו להיפגש, לשתף באתגרים שעימן הן מתמודדות וללמוד באופן מעשי ופרקטי איך אפשר לפעול לקידום שוויון מגדרי. יזמת הפרויקט היא רונית שובל, מנכ"לית עמותת עדן המפעילה פנימייה לנערות ומטפלת לאורך עשרות שנים בנפגעות אלימות מינית.

מאז שנת 2005 מפעילה העמותה פנימייה טיפולית המציעה לנערות נפגעות טראומה ממושכת, טיפול מותאם וייחודי. הפנימיה שוכנת בקיבוץ כרמיה ומציעה מענה טיפולי ל-60 נערות בגילאי 12-18. א', בוגרת הפנימייה, שחוותה פגיעה מינית בילדות, וכיום משרתת בשירות לאומי, מספרת על השינוי שעברה בעקבות השהייה במקום: "בעדן הבנתי בפעם הראשונה שאני לא אשמה, שמגיע לי לחיות חיים טובים ושאני מסוגלת לייצר לעצמי חיים כאלו וקיבלתי את הכלים לייצר אותם בכוחות עצמי".

כחלק מהעבודה של רונית עם אותן נערות, היא ניסתה לשחרר אותן מתחושת האשמה הקשה שנשאו על הפגיעות שחוו, ועזרה להן להבין שהסיבה לפגיעות נעוצה בחברה ולא בהן. הטיפול באותן נערות חידד אצלה את ההבנה שהבעיה עמוקה יותר ונוגעת בכולנו: "חצי מהאוכלוסייה חיה תחת אפליה, דיכוי ואלימות. כולנו חוות באופן יומיומי את המציאות הבלתי הוגנת, ומפנימות מסרים שמחייבים אותנו להצטמצם ולחיות חיים פחות טובים מאלו שייחלנו לעצמנו. מדהים שלמרות ההכרה ההולכת וגוברת בזה שחברה שוויונית יותר טובה לכולם, גם היום קשה לייצר שינויים מבניים שיצמצמו מהותית את אי השוויון. חברה שוויונית יותר תיתן גם לגברים אפשרויות בחירה גדולות יותר, אפשרות לבחור מקצוע שהם באמת אוהבים ולא כזה שהוסללו אליו, להיות יותר שעות בבית עם הילדים. היום, בגלל אי השוויון וחוקי המשחק, לאף אחד אין אפשרות לבחור. קשה לי להבין איך זה לא הנושא הראשון על סדר היום של הממשלה החדשה".

מהסיבה הזאת הגיעה כאמור ההחלטה להקים את ג'נסיס, מרכז חברתי- עסקי לקידום שוויון מגדרי. חלק מהתוכניות שעתידות להתקיים במרכז ילוו יזמיות, יכוונו נערות וצעירות לאופק תעסוקתי מטיב, ילוו חברות בתהליכים להסרת חסמים מגדריים וליצירת גיוון בארגונים דרך סדנאות עובדים וימי הכשרה, קבוצות נשים ופיתוח יכולות. "בפנימיית עדן הנערות שלנו, שחוו על בשרן את הדיכוי ואי השוויון בצורתו הקשה יותר, מצליחות לצאת בסוף התהליך חזקות, מאמינות בעצמן ופועלות לייצר לעצמן את החיים שהן רוצות. והן מראות לכולנו שזה אפשרי", אומרת שובל, "אבל זה לא נגמר כאן. אנחנו מתכוונות להקים קהילה שוקקת, שבה נשים תומכות זו בזו, מהוות אחת לשנייה רשת של קשרים שתאפשר להתקדם ולקדם, להוביל ולשנות מציאות", היא מוסיפה.

גם הרצון להקים את המרכז בנגב הוא לא מקרי: "ג'נסיס עומד להיות מרכז ראשון מסוגו בישראל במטרה להוות מודל להקמת מרכזים נוספים בארץ ובעולם. דווקא בנגב, איפה שדברים מגיעים לאט וקשה יותר, אנשים צריכים חיזוק משמעותי יותר", מסבירה ליאורה סלע דוד, יו"ר עמותת עדן, "מהנגב תצא הבשורה ותראה איך אפשר לעשות את זה אחרת".

לתמיכה בפרויקט גיוס ההמונים ג'נסיס - עושות שינוי