גל גדות, הילדה שגדלה בראש העין הפכה לכוכבת ענק בהוליווד. ברבים מהראיונות שלה, כמו גם באלו האחרונים שקיימה בשלל ערוצי התקשורת הישראלים לרגל צאת סרטה החדש "הודעה אדומה" בנטפליקס, היא מצהירה כי בנושא השוויון בשכר היא תעשה כל שביכולתה כדי שנשים בהוליווד אך גם מחוצה לה, יזכו לשכר שווה.

אז למה זה צריך לעניין אותנו? הרי היא שם בהוליווד הנוצצת ואנחנו כאן בישראל, רובנו עובדים משמונה עד חמש, אוספים את הילדים מהגן ועוברים בסופר לקנות משהו. הכי רחוק מהוליווד, הכי רחוק מהשכר ההוליוודי.

התשובה לכך פשוטה: גל גדות היא סופר סטאר, יותר מכך, היא וונדר וומן והיא מודל הערצה לילדות שלנו, וגם עבורנו הנשים. נשים וגם גברים נושאים אליה עיניים וחלקם אף מנסים לחקות אותה, או לפחות לאמץ את הלך הרוח שלה.

תמונת יח"צ - וונדרוומן

לאינסטגרם של און לייף כבר הצטרפת? זה הלינק

לסלבריטאים יש כוח, בין אם הם ירצו ובין אם לא, גל גדות מבינה את זה ופועלת על פי הערכים שבהם היא מאמינה, אחד מהם הוא השוויון בשכר. היא לא רק מדברת על כך, אלא אף עומדת על תנאי השכר שלה מול גופים גדולים ובעלי כוח בלי פחד או חשש.

אם יש משהו שילדות, נערות ונשים צריכות ללמוד מכך זה לעמוד על שלהן, ממש כמותה להבין שמגיע להן לא פחות מאשר לכל גבר ולהיות מוכנות לעמוד גם מול מעסיק חזק.

אבל זה לא מתחיל ונגמר רק בגל גדות או בכוכבות כמותה. אם מדברים על מודל, גם אימהות לבנות צריכות לשמש כמודל. אם רוצים שיהיה פה שינוי, כדאי להתחיל בבית, כמו שאמרה גל גדות ״אעשה כל מה שאני יכולה בשם כל הנשים שיבואו אחרי ובשביל הבנות שלי״. גל גדות משמשת כמודל עבור הבנות שלה כמישהי שעושה מעשה וחותרת לכך, עבור עצמה ועבור נשים אחרות ובכך מכשירה את הקרקע גם לדורות הבאים.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)

אם הבנות שלכן בבית יראו שאתן נלחמות על המקום שלכן מול המעסיק, דורשות את השכר שמגיע לכן, ולא רק זה, אלא דורשות להשוות אותו לכל גבר אחר שנמצא באותו התפקיד, הן ידרשו בדיוק אותו הדבר בשביל עצמן, אולי יותר מכך, הן ילמדו שמגיע להן.

נכון, אחריות לא פחותה לכך יש למעסיקים, וחלקם מפחדים לשנות ולזעזע את המערכת. אז הארגונים צריכים לעשות את העבודה שלהם אבל נשים צריכות אף הן לחתור לכך. וזה לא פשוט, גם נשים צריכות לשנות דפוסי מחשבה ופעולה ולהתחיל לדרוש, אם לא עבור עצמן, אז לפחות כדי לשמש מודל עבור הבנות שלהן.

ומילה לגברים. אם אתם מעסיקים עובדים ועובדות, תעשו בדק בית ותבדקו אם גברים ונשים מרוויחים אצלכם שכר שווה - כדי שגם הבנות שלכם תלמדנה גם מכם.

כותבת הטור עינת וייסבורט היא יועצת ארגונית ומנכ"לית דרך אישה