עברו שנתיים מאז שעמדתי יחד עם עוד כמה עשרות נשים ליד בית המשפט באיה נאפה. זה היה יום שאותו לא אשכח לעולם. לעמוד שם, ביום חורף סגרירי, ליד מבנה קטן של בית המשפט ולזעוק לצדק. עשרות עיתונאים ועשרות מפגינות ומפגינים היו שם. היה ברור שגודל העוול של מערכת המשפט הקפריסאית ואוסף הדעות הקדומות שהשפיעו על העמדה לדין של בחורה צעירה, שבסך הכל הגיעה לבלות באיה נאפה חופשה קצרה הוא בלתי נתפס. אנחנו ידענו אז שהצעקות שלנו נשמעות באולם המשפט, ואפילו ספרו לנו, שאשה אחת טרחה לפתוח קצת את החלון כדי לוודא שהזעם בחוץ יגיע לאוזניו של השופט. ההרשעה בבידוי אונס הייתה מעוותת, קל יותר היה למערכת המשפט הקפריסאית להאשים בחורה צעירה בבידוי אונס מאשר להאמין שהתרחש אונס קבוצתי שיאיים על התיירות לאי ואולי אף לסכן את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.

המאבק של פ' והתמיכה הציבורית והבינלאומית הצליחו. הבשורות שהגיעו אתמול מבית המשפט בקפריסין היו משמחות ביותר. פ', הצעירה שהגישה תלונה על אונס קבוצתי באיה נאפה ב-2019, ניצחה בערעור ונוקתה סופית מהאשמת השווא בבדיית האונס. זה היה אישום אכזרי שנולד בחטא, וטוב שבוטל. את הנזק האיום שגרם לה ההליך הפלילי וההכרעה לא ניתן יהיה לתקן. הטראומה שלה מהפגיעה המינית ומהאונס השני שחוותה ע"י מערכת המשפט ישארו לנצח. אבל המאבק שלה, ושלנו בארץ היה מאוד משמעותי ומוכיח שאסור אף פעם לוותר. לאור קבלת הערעור של פ' בבית המשפט בקפריסין, ראוי שהצעירים שנגדם הוגשה התלונה על אונס יועמדו לדין בקפריסין כדי שפ' תזכה לצדק אחרי כל מה שהיא עברה.

ועכשיו על החברה הישראלית להסתכל במראה ולזכור שהצעירים הישראלים מעולם לא התנצלו והצדק שנעשה בקפריסין לא מסיר את הכתם על החברה הישראלית. הם עדיין חיים בקרבנו, גברים צעירים שחזרו לארץ כגיבורים אחרי שהוגשה נגדם תלונה על אונס קבוצתי. המראות שלהם מגיעים לשדה התעופה ומתקבלים בקריאות "עם ישראל חי" ו"הבריטית זונה" זכורים לכולם. והתגובה של עורך דינם מאמש ולפיה, מרשיו אינם מוטרדים כהוא זה מפסיקת בית המשפט בקפריסין, מראה את גודל התיקון שנדרש, ואת עומק הריקבון הקיים.  הסרטונים של אותו לילה ארור הופצו בישראל ולישראלים- זו עבירה על החוק והגיע הזמן שהמשטרה והפרקליטות ידרשו לסוגיה הזו. 

קבוצת בונות אלטרנטיבה בקמפיין We have always believed you לתמיכה בצעירה הבריטית:

את הכתם הזה צריך לנקות, וזו האחריות של כולנו כהורים, כמורים וכאנשי מקצוע. אבל בראש ובראשונה זו ההזדמנות של מערכת החינוך לפעול ועכשיו. ראוי ששרת החינוך תקרא לכל מנהל ומנהלת בית ספר להעביר מערך שיעור על הפרשה הזו והלקחים העולים ממנה. זו הזדמנות מאוד משמעותית לעסוק במיניות בריאה ומהי פגיעה מינית, ללמוד על מיתוסים הרווחים לגבי מיניות ולהבין מהי הסכמה חופשית. לדבר על האיסור בחוק להפיץ סרטונים עם תכנים מיניים ולהסביר על ההשלכות הנפשיות האיומות הנגרמות מהפצה כזו. ומעבר לכך מקרה זה מלמד שאסור לנו כחברה לוותר כשנעשה עוול, ושיש לנו כוח אדיר לשנות.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)