בעוד הדבר היחידי שאנחנו מציינים היום בישראל זה "עוד יום ראשון" הממלכה הבריטית חוגגת אירוע היסטורי – 70 שנות מלוכה למלכה אליזבת', יובל פלטינה, אירוע שהוא לא פחות מיום חג עבור תושבי הממלכה.

הבריטים, שאוהבים כל כך את המנהיגה שלהם, הכריזו כבר סדרת אירועים לכבוד המלכה שנחשבת למבוגרת ביותר בעולם, ביניהם תהלוכות מיוחדות, אוסף בולים חדש עם דיוקנה וחגיגות שיתפרסו על פני השנה הקרובה. במכתב רשמי לכבוד המאורע פנתה המלכה לאזרחי בריטניה והודתה להם על האהבה שהיא מקבלת: "ה-6 בפברואר מציין 70 שנה ליום שבו עליתי לשלטון ב-1952", כתבה, "אני שמחה לחדש את ההבטחה שנתתי לכם ב-1947, לפיה חיי תמיד יוקדשו לשירותכם. 70  השנים האחרונות הביאו קידום משמעותי בפן ששירת את כולנו, ואני בטוחה שהעתיד יספק לנו הזדמנויות נוספות כאלו".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Queen Elizabeth II (@royalty.crown_)

ממבט מבחוץ הסגידה לבת ה-95 נראית כמעט הזויה, עבור רובנו משפחת המלוכה היא מוסד לא רלבנטי שב-2022 היה אמור כבר לא להתקיים, אבל עבור מרבית תושבי הממלכה מדובר בסמל וחלק בלתי נפרד מהזהות שלהם. רבות נכתב על הפחד מהיום שאחרי, מה תעשה הממלכה כאשר המלכה תלך לעולמה והאם מישהו מבני המשפחה יוכל למלא את הנעליים הענקיות שתשאיר. ובאמת, אפשר לומר הרבה על בני המשפחה הזאת ועל השערוריות שהם מחוללים אבל מדבר אחד אי אפשר להתעלם – המלכה אליזבת' היא בהחלט אישה יוצאת דופן ואייקון פמיניסטי עוד לפני שהעולם ידע שהוא צריך כזו.

במשך 70 שנה, כאשר לא היו כמעט מנהיגות נשים ברחבי העולם, אליזבת' עמדה שם זקופה, ממלאת את תפקידה בגאון ולא מתקפלת בפני הגברים שסביבה. כשכמעט לא היו מנהיגות אחרות מלבדה, היא הייתה האישה היחידה לאורך כל המאה ה-20 שהצליחה לסדוק את הפטריארכיה, כמובן מתוקף ייחוסה המשפחתי אך גם בגלל העוצמה שלה והעובדה שלא נתנה שיידחקו אותה לפינה ויהפכו אותה לקישוט. בתקופת שלטונה כיהנו בבריטניה 14 ראשי ממשלה לא פחות, ביניהם וינסטון צ'רצ'יל, ג'ון מייג'ור, טוני בלייר ובוריס ג'ונסון – וכולם, למרות המחלוקות לעיתים, סרו למרותה. גם אם התפקיד שלה נראה טקסי בלבד, עצם הנוכחות שלה בכל הרגעים הדרמטיים וההחלטות החשובות של מדינתה – הייתה משמעותית מאוד. כמו מגדלור שמהבהב לעולם שלנשים יש מקום ולא ניתן להדיר אותן. ולא רק בבריטניה אלא גם עבור אחרות ברחבי העולם. בתקופות בהן נשים כמעט לא יצאו לעבוד ונאלצו להיות "מאחורי הגבר שלהן" אליזבת' הייתה בפרונט. בעלה הוא זה שהיה מאחורה, למרות שהיה ברור שזה לא היה קל עבורו (גם ברגע המלכתה, כשהיה צריך להשתחוות בפניה הוא עשה זאת ואז נשק ללחייה בהתרסה למנהג). המלכה בת ה-95 תמיד הקפידה להשמיע את קולה, לנאום בפני האומה שלה, בכל מאורע היסטורי, ולהיפגש עם שועי עולם. למעשה, הפגישות איתה הפכו לסוג של ציון דרך עבור מנהיגים, ועד היום פגישה רשמית עם המלכה היא חותמת של כבוד שראשי ממשלה ונשיאים מבקשים לעצמם.

ולא רק טקסים ונאומים, מדובר באישה שהתעקשה להתגייס לצבא במהלך מלחמת העולם השנייה, ושירתה כנהגת משאית בחיל העזר לנשים. כן, הדבר שאולי הכי מאפיין את המנהיגה הזו הוא העקרונות שלה. המלכה לא תמיד תגיד את דעותיה בפומבי, אבל היא לא תוותר עליהן ותעשה משהו שהיא לא מאמינה בו. אולי יאכזב אתכם לגלות, אבל העיקרון הזה גם הנחה אותה לא לבקר בישראל. למרות התמיכה העקרונית וביקורים של הנסיך צ'ארלס ווויליאם, בית המלוכה אוחז בעמדה לפיה ביקור רשמי של בן מלוכה יתאפשר רק כשהסכסוך הישראלי-פלסטיני יגיע לקצו והמלכה אליזבת' מקפידה על כך.

המלכה אליזבת' והמשפחה. צילום: shutterstock

ואי אפשר לדבר על המלכה בלי להתייחס לשערוריות והלכלוך שדבקו במוסד המלוכה לאורך השנים. אליזבת' לא זכתה תמיד לאהדה ציבורית ולמעשה היו שנים בהם הייתה די שנואה ברחבי הממלכה בעקבות יחסה לנסיכה דיאנה. אותם העקרונות שציינו קודם, גרמו לה להיות נוקשה ולא להתקפל גם כשהיה ברור שבנה טעה ועשה עוול לאשתו. מבחינתה, לא מוציאים את הכביסה המלוכלכת החוצה. עם מותה של דיאנה באותה תאונת דרכים נוראית, היה נראה תחילה שהאירוע הקשה לא השפיע על המלכה ששידרה קרירות. שריונה נסדק כאשר היא קדה קידה לארונה של הנסיכה ונשאה הספד טלוויזיוני לזכרה. ולא רק דיאנה, גם השנים האחרונות היו קשות עבור אליזבת'. למרות הניסיון שלה לשמר את מוסד המלוכה בכל מחיר, היא זכתה לראות איך נכדה האהוב הארי נוטש את הארמון יחד עם מייגן מרקל ובוחר בחיים פרטיים על פני תואר מלוכה. בהמשך נחשף הסכסוך הפומבי של הכלות שלה קייט ומייגן, וראיון שהיא הייתה מעדיפה שייגנז של הארי ומייגן אצל אופרה ווינפרי. האירוע הקשה והאכזרי ביותר שנקשר בבן מלוכה (בשנים האחרונות) - המעורבות של בנה אנדרו בפרשת ג'פרי אפשטיין והחשד לאונס בת 17 – לא זכה להתעלמות מצידה ונכון לעכשיו, המלכה נישלה את בנה הנסיך מכל תאריו הצבאיים על רקע התביעה שמתנהלת נגדו בבית משפט בניו יורק. את צעדיה בנושא בהמשך היא עדיין שוקלת.

אבל למרות הכל היא עדיין עומדת. מותו של בעלה הנסיך פיליפ מוקדם יותר השנה ערער אותה, ויש האומרים שמאז בריאותה התרופפה, אבל היא עדיין מקפידה להיראות בציבור, לקיים פגישות רשמיות וליישם את ההתחייבויות שלה. האישה לא מפסיקה ולא תעצור עד הרגע האחרון. מאז שהבטיחה לאומה שלה ולעולם כולו לפני 7 עשורים שתקדיש את חייה לעשייה, היא שם, עומדת במחויבות שלה כעוגן וגורם מייצב. ילדות קטנות ברחבי העולם חולמות להיות נסיכות, אליזבת' מלמדת אותן לשאוף גבוה יותר ולכוון להיות מלכות.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)