בימים בהם כולנו מחוברים לאתרי החדשות באופן כמעט מוחלט, אלו הן תזכורות להגנת הנפש, שאני מזכירה  גם לעצמי, שוב בכאב, צאו מאתרי החדשות!
 
1. אני יודעת שזאת עצה קשה ליישום, אבל זה לא מגן עליכם. זה לא מגן על מי שאתם אוהבים.
 
2. זה נותן לכם תחושת אשליה שאתם יודעים מה קורה אבל בעצם - אין לכם שום דבר לעשות לגבי זה, קוראים לזה חוסר אונים.
 
3. לדעת איפה בדיוק יש אזעקה לא עוזר לכם לשמור על עצמכם. אם תהיה אזעקה - אתם תשמעו. ובכל מקרה, אפילו עם שמינית מהזוועות שאתם צורכים כרגע, אתם מאוד ״מעודכנים״. זה גורם לכם לסבול עוד יותר ואין בזה צורך כרגע, זה בדיוק לשחק לידי הטרור. המטרה של הטרור היא לזרוע פחד.
 
4. זה מחזק אצלכם את המחשבה שהכל נחרב. שאין תקווה. זה מחליש את האור, האופטימיות, תחושה שיכולה ללכת איתנו הרבה קדימה, ולא רק לימים של המלחמה.
 
5. לשמוע על הזוועות מכניס לסטרס. המערכת הלימבית דואגת לאקסטרה קורטיזול. ובואו נגיד שהמצב מספיק נוראי גם בלי להגדיל קורטיזול עם תמונות הזוועה.
 
 
6. מאוד קשה להתאפק אבל חשוב לא לצפות בסרטוני זוועות ותמונות קשות - אלו תמונות שלא יצאו לכם מהראש, ושוב, זה לא יציל אף אחד אם ראיתם את זה. בראש שלכם זה ישאר. כדאי גם לא להעביר את התמונות האלה. אתם ליטרלי משאירים צלקות לאחרים עם התוכן הזה. חומרים לסיוטים.
 
7. אין קשר בין כמה אתם דואגים לכמה בטוחים אתם. יש קשר בין מה שאתם עושים לכמה בטוחים אתם.
 
8. בזמן של חוסר שליטה, התמקדו במה שכן יש לכם שליטה עליו: כשאני פועלת אקטיבית אני מרגישה שהדברים בידיים שלי, זה גורם לי להרגיש טוב, נותן עוד תחושת שליטה. לעזור לאחרים נותן תחושה של חיבור ומשמעות.
 
9. אני יכולה לשלוט ב: לארח משפחות, להישמע להנחיות. אני יכולה לחבק חזק את מי שאני אוהבת. אני יכולה לעזור לאחרים. להקשיב. לשלוח חבילות. ליזום יוזמות. לתרום כסף. לתרום ציוד. לתרום את שירותי העסק שלי. לתרום דם. להדליק מוזיקה ולרקוד בסלון. לתווך לילדים את המצב. לכתוב את כל מה שאני מרגישה. לשיר. לקשט את הממד. לעשות סקוואטים. לקרוא חדשות טובות. אני יכולה להתמקד בטוב. כולנו צריכים עכשיו הרבה תקווה.
 
10. ואם קשה מידי לא להיכנס לאתרי חדשות, וזה באמת מאוד קשה, שימו חוסם אתרים, זה חינם. אפשר להגביל לכל כמות זמן שתבחרו ולרכז מאמצים בעזרה אמיתית למי שצריך.
 
כותבת הטור הינה מתמחה בפסיכולוגיה חיובית ומנחת הפודקאסט 'חושבים טוב'. לאתר של יהודית כץ ולמידע נוסף לחצו בלינק