בדיוק בשעה בה מסרה משטרת ישראל כי היא עצרה סוף סוף חשודים בביצוע הרצח של הנער מוחמד אבו –חיידר ז"ל בן ה-16, יזם השב"כ מסיבת עיתונאים חפוזה ובהולה שחשפה פרטים חדשים על הירצחה של הצעירה שלי דדון ז"ל בת ה-20 שאירע לפני קצת יותר מחודשיים.

על אף שעל פרטי הפרשה חל צו איסור הפרסום עד השבוע הבא ועל אף שבפרקליטות התכוונו להגיש כתב אישום נגד החשוד רק ב-14 ביולי, מיהרו בשב"כ לספר לעם ישראל שנעצר חשוד שכבר הודה במעשה. החשוד, חוסיין חליפה, הוא נהג מונית ערבי מכפר אעבלין. הוא אמנם שחזר את הרצח המחריד, אולם המניעים לביצוע המעשה טרם הובהרו. לפי המידע שבידי המשטרה, במהלך הנסיעה פרץ ויכוח בין הנהג לצעירה ובשיאו הוא דקר אותה, כך על פי החשד, 17 פעמים. לשב"כ זה הספיק בשביל הכותרת הקריטית, זו שתעניק לכולנו את ה-1:1 שייחלנו לו: "הרצח פוענח. להערכת השב"כ הרצח בוצע ממניע לאומני". בשב"כ אפילו לא הסתירו את הספין העלוב והודו שהקדימו את פרסום ממצאי החקירה מתוך "רצון לשקיפות מקסימלית בימים של מתיחות ביטחונית קשה".

על איזו שקיפות מדברים שמה בשב"כ? שלי דדון הייתה צעירה יפהפיה שנרצחה באכזריות על ידי גבר. זה קורה ל-20 נשים בישראל כל שנה.

עדיף רצח לאומני מסתם רצח של אישה צעירה

לא ברור על סמך מה החליטו שהרצח הוא לאומני. החשוד הוא בעל עבר פלילי וריצה בעבר מאסר של שישה חודשים בשל עבירות אלימות. בין השניים התפתח ככל הנראה וויכוח שתוכנו לא ברור. בהחלט ייתכן שהרוצח, איש אלים וחמום מוח, רצח בהתקף זעם אישה צעירה וחלשה פיזית ממנו. בהחלט קיימת אפשרות, לצערנו, בה גבר ערבי ירצח אישה יהודייה מסיבה לא לאומנית. ואתם שם בשב"כ - אם אין לכם מספיק מידע על המניעים לביצוע הפשע הזה, מדוע לצאת בהצהרות נוסח "אנו מעריכים כי הרצח לאומני"?

אה, שכחתי, כי הרצח של מוחמד אבו-חיידר היה על רקע לאומני ואנחנו לא יכולים לצאת חיות אדם מהסיפור הזה מבלי לתת לפלסטינים לצאת חיות אדם בדיוק כמונו. שימו לב, יהודים רצחו אותו כי הוא ערבי וערבי רצח אותה כי היא יהודיה. אנחנו תיקו. עכשיו נשאלת השאלה מה יהיה בהארכת זמן.

נוכח האיבה שנרקמה במרוצת השנים בין ישראלים לפלסטינים, אני מניחה שהעובדה שדדון יהודייה תרמה לרצח הזה, דחפה את החשוד לביצוע המעשה. אך האם הוא יצא מביתו במטרה לצוד אישה/גבר ממוצא יהודי ולהביא למותו? האם חיפש שעות אחר קרבן יהודי לביצוע רצח על בסיס שנאה אידיאולוגית לאומנית? אין לדעת.

משפחתה של דדון ז"ל דרשה שיודיעו כי "הרקע לרצח הנתעב הינו לאומני". למה בעצם? האם הרצח לא מחריד ומזעזע דיו גם בלי ליצוק לתוכו בכוח את התהום בין ישראל לפלסטינים?

התשובה אולי טמונה בכך: רצח נשים הוא לא מספיק "סקסי". נשים נרצחות כל הזמן על ידי גברים. רצח כזה נתפס כרצח סתמי של גבר שאיבד את עשתונותיו. לעומתו, רצח על רקע לאומני הוא טרור וטרור הוא כביכול עילה ראויה, חשובה וכבדה יותר. סוגיית הלאום הופכת את הרצח להיות "הגיוני יותר", "מתקבל על הדעת", מרתיח ומעורר תסיסה הרבה יותר.

אבל בואו לא ניתן לאווירת העליהום לבלבל אותנו: רצח נשים הוא גם טרור, פשוט כזה שנמצא בתחתית סולם העדיפויות של מי שיושב שמה למעלה, כזה שלא רואים בו בעיה לאומית, כזה שאי אפשר להניף מעליו את דגל ישראל ולומר בקול מלא פאתוס "למען המולדת".