מה תהיו מוכנים לעשות כדי לחזור לתודעה ציבורית? תשאלו את חברות הלהקה "פוסי ריוט" הרוסית. בשנת 2012 הן פרצו בשיר מחאה הקורא לישו (כלומר לאמו, מריה הקדושה) לסיים את שלטונו של ולדימיר פוטין. התגובה של השלטונות הייתה מעצר, חקירה, משפט פומבי מתוקשר ומאסר של שנתיים לשתי חברות הלהקה, נדז'דה טולוקוניקובה ומריה אליוכינה. שתיהן סיימו "לשבת" שנתיים, השתחררו ומאז בעיקר מתראיינות וכותבות על כך ספרים.

מצד אחד – הן עברו לא מעט. מצד שני, להקת "פוסי ריוט" היא להקת פאנק שכבר הייתה מוכרת בחוגים מסוימים. חברי הלהקה יחד עם קבוצת אומנים בשם "מלחמה" נהגו לעורר תשומת לב ציבורית על ידי מיצגים בוטים ושנויים במחלוקת, ביניהם אורגיה במוזיאון לאומנות, ציור של איבר מין ענק על בניין וכד'. לולא המופע הפרובוקטיבי בשנת 2012 שהכניס אותן לכלא וכן, כלא נשים רוסי רחוק שנות אור ואכזרי הרבה יותר מכלא ליצ'פילד ב-"כתום זה השחור החדש", אני בספק אם הן היו הופכות לסמל מחאה עולמי. מאז שחרורן, טולוקוניקובה ואליוכינה הספיקו לצלם כמה קליפים מוזיקליים עם תוכן חתרני יחד עם שאר חברי הלהקה (11 נשים וגברים), אליוכינה גם הוציאה ספר וטולוקוניקובה נמצאת רוב הזמן בחו"ל, שם היא מרצה במוסדות להשכלה גבוהה ומתראיינת לערוצי טלוויזיה. שאר חברי הלהקה שכובעי סקי צבעוניים כבר הפכו לסמל מסחרי שלה ממשיכה להופיע (כך לפחות מעידים עמוד הפייסבוק וחשבון הטוויטר שלהן) ולשתף בחשבון שלהן מחאות של אחרים, למשל, קריאה לשחרור של אסירים פוליטיים באוקראינה ורוסיה.

עד אתמול.

ארבע חברות הלהקה (פלוס גבר אחד) במדי שוטרים התפרצו והפרו את הסדר בדקות האחרונות של משחק גמר גביע העולם בכדורגל באצטדיון "לוז'ניקי". אחת מהן אף הספיקה לתת כף לאמפבה בתמונה שפורסמה מאז בכל אמצעי התקשורת. הן הורחקו מהמגרש ועוכבו על ידי כוחות המשטרה של מוסקבה. במניפסט שפורסם ברשתות החברתיות (ובסרטון בערוץ יוטיוב שלה שמיד הוסר על פי בקשת FIFA בגלל שימוש בסמלים של הארגון), להקת "פוסי ריוט" לוקחת על עצמה אחריות על הפעולה ומציגה דרישות: לשחרר את כל האסירים הפוליטיים, לא לעצור אנשים על "לייקים", להפסיק מעצרים לא חוקיים בהפגנות ולאפשר תחרות פוליטית במדינה (רוסיה), לא "לתפור תיקים" ולא לעכב חפים מפשע (ציטוט).

כיף לאמבפה. פוסי ריוט. צילום. רויטרס

כיף לאמבפה. פוסי ריוט. צילום. רויטרס

האתר רוסי Mediazona מדווח שהן נכנסו פנימה לאצטדיון באמצעות תעודות אוהדים ופאות. בינתיים צפויים להם עונשים אדמיניסטרטיביים על הפרעה בציבור ושימוש לא חוקי במדי משטרה המסתכמים, כך על פי הדיווח, בעיכוב ל-15 ימים ו/או קנסות כספיים. לרשת הודלף סרטון שמתעד את שיחת השוטרים עם חברות הלהקה המעוכבות, בו השוטר מסביר שרוסיה תיאלץ, ככל הנראה לשלם קנס ל-FIFA. נכון לכתיבת שורות אלו חברות הלהקה המעוכבות ממתינות להחלטה האם ייפתח נגדן תיק פלילי, אולם לא נראה שיש בסיס לכך. אז מאסר ממושך ועינויים לא יהיו כאן אבל יחסי ציבור? ברוך השם.

"המהפכה לא תשודר", השיר הזה של גיל סקוט-הרון משנות ה-70 כבר לא מעודכן. היום, אם המהפכה לא משודרת היא פשוט לא קיימת. ואם המהפכנים לא משיגים לעצמם איזה קמפיין או ראיון על הדרך, אז היא גם לא יעילה. אני לא מזלזלת, "פוסי ריוט" עושים מעל ומעבר, הרבה יותר מכל האחרים שמסתפקים בפוסט או שינוי תמונת פרופיל בפייסבוק. ועדיין, לי באופן אישי נראה כי המהלך שלהן הוא יותר מהלך יחצ"ני מאשר מהפכה באמת. ומדוע? בגלל התזמון: אירוע בעל רייטינג טלוויזיוני עצום ברמה עולמית. בגלל רדידות התוכן: המניפסט שניסוחו דומה יותר לסלוגן תועמלני מכוון נגד המשטרה והמשטר. בגלל חוסר עקביות: אם לדפדף בעמוד הפייסבוק של הלהקה, בזמן האחרון היא עסקה בעיקר בקידום ההופעות שלה ברחבי העולם. כנראה שגם כאן האלגוריתם של פייסבוק השתנה, הקידום לא ממש הצליח ולכן היה צורך בנקיטת אמצעים דרסטיים, כדי לקדם את הלהקה. ואם יורשה לי לפנות לתיאוריות קונספירציה, בגלל שזה קורה ברוסיה, שם נהוג לחסל מי שבאמת מתנגד לשלטון ולא רק מחפש להפיק מזה רווח אישי.