היום התפרסם עוד סרטון מבית שמש. חבורה של גברים חרדים קיצוניים רודפים אחרי נערה בלבוש שאינו עומד בסטנדרטים המקובלים בקהילה שלהם, במטרה להרחיק אותה מהשכונה. אחת מהנערות שהיו שם ושאחריהן רדפו היא בת של חברה שלי, נערה חרדית. קצת מחפשת את עצמה כמו הרבה בני נוער בכל המגזרים – אבל חרדית.

בואו נשים את זה על השולחן מייד על ההתחלה: הסרטון הזה ומקרים נוספים שקרו בבית שמש ובמקומות אחרים, זה לא סיפור של חרדים נגד חילונים ולא סיפור של חרדים נגד חילוניות. אלא זה אותו סיפור שחוזר על עצמו בכל החברות ובכל הקהילות של גברים שמטרידים נשים.

גדלתי בבני ברק ואני נמצאת בה לא מעט גם היום. אני גרה באלעד, עיר חרדית נוספת במרכז הארץ. וחשוב לי להבהיר: נשים יכולות להסתובב ומסתובבות גם בבני ברק גם באלעד וגם במקומות חרדיים אחרים בארץ בכל לבוש שהוא, גם במכנסונים וגופיה, בלי שמישהו יעיף לעברן מבט שני, בטח ובטח לא יצעק עליהן או יתחיל לרדוף אחריהן. לא תמיד זה נעים להיות שונה בנוף ולהיות היחידה במכנסיים או בגופיה בכל הרחוב, כמו שהרבה פעמים גם לא נעים להסתובב בתל אביב בגרביונים, חצאית ארוכה ושרוולים ארוכים באמצע אוגוסט ולהרגיש מאד שונה במרחב. אבל אפשר לעשות את זה ולעבור את הרחוב בשלום.

הקהילה החרדית רובה ככולה, על גבריה ונשיה, מגנה מכל וכל תופעות אלימות כמו אלו שנראות בסרטון. אפילו בקהילות החרדיות הקיצוניות ביותר, במאה שערים ובשלוחותיה בבית שמש, מי שמתנהג ככה זה מיעוט אלים ותוקפני. הפחדה, תקיפה והטרדת נשים על רקע זה שהן לא לבושות לפי הסטנדרטים המקובלים בשכונה, זוהי אלימות והטרדה מינית לכל דבר ועניין, והנפגעות העיקריות שלה, הרבה לפני נשים ונערות חילוניות ודתיות לאומיות, הן נשים ונערות חרדיות, פשוט בגלל שאנחנו אלה שגרות שם. וכך גם רשויות החוק והחברה צריכים להתייחס לזה.

לתקשורת יש תפקיד חשוב כשהיא באה לסקר מקרים כאלו. כשם שאנחנו נאבקות להוציא כל מיני ביטויים כמו "רצח על כבוד המשפחה" או "אלימות על רקע רומנטי" מהלקסיקון החברתי והתקשורתי שלנו - כי מדובר על אלימות של גברים נגד נשים ולא על כבוד ולא על רומנטיקה - ככה גם כאן. קל לנו, חרדים וחילונים כאחד, ליפול למלכודת ולקטלג את הסרטון הזה ואת המקרים האלה כתופעות של השתלטות קיצונים חרדים. אבל כולנו צריכים לזכור שמדובר באותה תופעה כואבת שחוזרת על עצמה ברחובות תל אביב וברחובות בית שמש כאחד: התייחסות לנשים כאל אובייקטים מיניים והטרדה של נשים על ידי גברים. ואת זה אנחנו צריכות וצריכים למגר, בתל אביב ובבית שמש - במאבק משותף ובכל מקום שהוא.