בשבוע שעבר התעדכנו כולנו כי תמונות עירום של הדוגמנית עדן פינס הופצו ברשת. פינס, ששהתה בצילומים במיאמי, צולמה על-ידי גבר אמריקאי לא מוכר כשהסתובבה טופלס במרפסת המלון בו התקיימו הצילומים, ותוך זמן קצת התמונות הועלו לאתרי פורנו והועברו בקבוצות וואטסאפ בין אנשים.

זה סיפור כל כך מוכר וידוע. ציצים של סלבס שגורמים לשיגעון בקרב חלק מגברברי ארצנו, כאילו לא ראו פטמות בחיים. הבהלה לשדיים של מפורסמות חוצה גילים ומגזרים, החל מנערים צעירים שעוד לא חוקיים וכלה במבוגרים שגילם משולש משל פינס, כולם עורגים לראות מה שמסתתר מתחת לחזיית הבגד-ים, כאילו לא ראו ציצים מעולם.

החוק בישראל הבין כבר לפני חמש שנים שהמעשה המכוער של הפצת תמונות אינטימיות ללא אישור, צריך להיות אסור ומוגדר כעבירה פלילית. מי שפוגע בפרטיות ובחיים של גבר או אישה בצורה כזו צריך להיענש. פינס לא בחרה שהחזה החשוף שלה יופץ לכל עבר, אז למה לעשות לה את זה? אתם לא מבינים כמה זה אלים ומגעיל?

לשמחתי, ישראל כאמור הייתה אחת המדינות הראשונות שפעלה בצורה חקיקתית נגד הפצת תמונות וסרטונים אינטימיים. והחוק - שידוע בפי כל בשם "חוק הסרטונים" ואוסר על הפצת תכנים מיניים ברשתות החברתיות ובמרחב האינטרנטי בכלל - הוא הרחבה של החוק למניעת הטרדה מינית. דינה של עבירת הפצת סרטונים עד חמש שנות מאסר, כאשר המפיץ יוגדר כעבריין מין והנפגעת תוכר כנפגעת של הטרדה מינית. החוק הובל על-ידי חברת הכנסת לשעבר יפעת קריב (יש עתיד), לאחר שהובא לידיעתה מקרה בו סרטון אינטימי של צעירה מקיימת יחסי מין עם בן זוגה הופץ לאחר פרידתם כנקמה בה, בקבוצות וואטסאפ שונות.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

My @renuar_fashion look for today ✨

A post shared by Eden Fines עדן פינס (@edenfines) on

"פורנו-נקמה" קוראים לזה, והוא כולל לא רק נקמות בנשים (אם כי בעיקר), אלא בכלל הפצת תמונות וסרטונים מיניים ואישיים, ברבים. כי יש טירוף סביב ציצים ושאר איברים אינטימיים, וכשהם של מפורסמות אז בכלל. אני מכירה לא רע בכלל את קבוצות הטלגרם והקיק הסודיות האלה, שלא מדברים עליהן. תקופה מסויימת, עד שגם אני נפגעתי, ניסיתי להשפיע מבפנים. זה לא עזר. לא הזזתי לאף אחד. מדובר בקבוצות עמוסות קטינים שכבר ראו הכל מהכל, כנראה יותר ממה שאתן ראיתן, הגם שאתן צופות בפורנו. כמובן שבקבוצות הטלגרם והקיק הסודיות, שהן הרבה יותר חריפות ומרושעות מאלה שבוואטסאפ, אין פיקוח, ולא נראה שמשהו הולך להשתנות.

במקרה כזה, אם רשויות החוק לא אוכפות מספיק את העבירה, ואולי אנחנו בכלל לא יודעות שהפרטיות שלנו נפגעת, אני מציעה לחשוב בצורה יצירתית יותר על דרך ההתמודדות - כדי למזער את הפגיעה בנו. דרך יצירתית שגם הסוכן של פינס הבין היא פשוט, לא להתרגש יותר. עומרי יערי, המייצג את עדן פינס, מסר ל-mako לאחר חשיפת הפרשה ש"עדן דוגמנית, דברים כאלה יכולים לקרות והכל בסדר". ואולי באמת הכל בסדר, ואין מה לעשות מזה עניין ברשתות ובפוסטים ובתקשורת. זה בטווח הארוך הרבה פחות יפגע בנו.

ולכן אני מציעה שבפעם הבאה שתמונות עירום יופצו, נגיב באדישות. "סו פאקינג וואט?" נגיד להם, למפיצים. יודעים מה, תיהנו! (ואז תיחנקו). יש לי ציצי מושלם, ולמרות שלקחת ממני את הזכות עליו, אני לא מתביישת בגרם אחד ממני. ואני לא מתרגשת. כולה ציצים מה אתם מתרגשים.

אני לא דורשת שנפסיק להתלונן או לנסות להוריד סרטונים ותמונות אינטימיות שלנו שמופצות ברשת במידה וזה קורה. חלילה וההפך. עלינו להגיש תלונות למשטרה במידה ואנו חשופות להפצת תכנים מיניים ברשת ללא אישור. שהמשטרה תוצף בכמויות האמיתיות של התופעה, שהטיפול בעברייני מין יהיה חזק וקטלני. אני רק דורשת שנתייחס לזה אחרת ברמה האישית כך, גם נעניש את הפוגעים, אבל לא נעניש את עצמנו יותר מידי. כי למה, בעצם? נפגענו מספיק.

הנה דוגמה מצוינת לאיך אפשר להתמודד עם החלאות האלה:

 

ככל שהזמן עובר אנחנו רק יותר ויותר חשופות לפגיעות של הפצת תמונות אינטימיות. נשים צעירות מצטלמות בעירום יותר מהמבוגרות, ומתעדות את האקטים המיניים שלהן. מבחינתי זה ממש סבבה, אני באופן אישי מתה על זה, אבל במקביל להתפתחות הטכנולוגית, לא חלה התקדמות תרבותית וערכית מספקת, מה שאומר שעדיין מתרגשים מחזה חשוף וממשיכים לצלם ולהפיץ אותו לא ביודעין המצולמת. מה שאומר שאנחנו עדיין מותרות – אבל אולי זה הזמן לעשות ריקליימינג.

כשאמה הולטון הייתה בת 20, הופצו תמונות עירום שלה ברשת ללא ידיעתה. במקום להתבייש ולהסתתר כמו קורבנות פורנו נקמה רבים, הפכה הולטון לאקטיביסטית, והפיצה בעצמה תמונות עירום חדשות שלה. הולטון היא מהפכנית אמיתית בעיני. היא הסבירה שהתמונות מהוות ניסיון להפוך את עצמה לסובייקט מיני, להבדיל מאובייקט. "אני לא מתביישת בגופי, אבל הוא שלי. ההסכמה היא המפתח. ממש כמו שלסקס ולאונס אין קשר זה לזה, אין קשר גם בין תמונות ששותפו בהסכמה, לתמונות ששותפו בלי הסכמה. את הריאיון המלא והמרתק שלה תוכלו למצוא כאן. הגישה של הולטון לפורנו נקמה מקדימה בהרבה את זמנה. אבל אולי התגובה של עדן פינס, יושבת על אותו גל.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I sidste uge holdt jeg foredrag for første gang i et år. Takket være ufatteligt søde og kloge elever og lærere på @espergaerdegym, @rysensteengym, @allerod_gymnasium og @odsherredsgymnasium kom jeg igennem ugen uden et angstanfald og uden at tage min angstmedicin! Jeg er så stolt og taknemmelig. I den totale lettelse og eufori over at gennemføre noget, jeg virkelig har frygtet, har jeg åbnet for flere datoer i kalenderen, til skoler, der ikke fik plads i jan og feb! Det er så dejligt at se jer derude igen - jeg er hjemme og føler mig hjemme. Nu skal jeg bare lige finde ud af at være i Danmark og arbejde på en måde, hvor jeg har det godt??

A post shared by Emma Holten (@emma.holten) on

אז ביחד עם המסר של אי האשמת הקורבן, שמבקש מאיתנו להפסיק לקעקע ולהאשים את מי שבוחרות לצלם את הסקס שלהן או את עצמן בעירום (כי מי אתן שתשפטו?!), נחלחל עכשיו מסר נוסף. במידה וזה קרה, לא נתרגש יותר מידי. אין לכם כוח עלינו. 

קים קרדשיאן התפרסמה באמצעות קלטת סקס שכנראה לא הופצה בטעות, מפורסמות רבות מצטלמות בעירום, ועכשיו גם עדן פינס הצטרפה לרשימה. לא, לא המפוקפקת. רק מי שמצלמים ומפיצים שלא ביודעין ובהסכמה הם המפוקפקים. הגיע הזמן שנפסיק להתרגש מציצים, גם כשהוא של מפורסמות. ועדן פינס, אני מקווה שכבר הלכת להגיש תלונה במשטרה.