לפניכם רשימת סימנים, שעל אף נראים לכאורה כחסרי חשיבות ולא קריטיים, ממש לא כדאי להתעלם מהם שכן הם עשויים להעיד על נזילה סמויה העלולה לגרום לנזק רב:

 

  1. ירידה בלחץ המים - רובנו בקושי נשים לב לשינוי קל בלחץ המים, במיוחד כשמדובר על ירידה קלה שלא מפריעה לנו בשגרת היומיום. יחד עם זאת ירידה בלחץ המים עלולה להעיד על נזילה סמויה המחייבת איתור נזילות מקצועי וטיפול מהירים.
  2. כתמים או ריח של עובש - אם שללתם את סלסלת הפירות וארגז הלחם כמקור אפשרי לריח העובש, חיפשתם בכל מקום ועדיין לא מצאתם שום סיבה גלויה לריח המעופש - מאוד יכול להיות שאתם סובלים מנזילה סמויה במצב מתקדם ונזקי רטיבות. על אחת כמה וכמה אם כבר מופיעים לכם כתמי עובש לא מוסברים על הקירות ובחלל הבית. בכל המקרים האלו חשוב לבצע איתור נזילות בהקדם האפשרי שכן מעבר לבעיה האסתטית מדובר כאן גם על מפגע תברואתי העלול להזיק לבריאותנו.
  3. התעוותות פרקט או ריהוט מעץ - הופעת "גלים" לא מוסברים ברצפת הפרקט, התרופפות קורות פרקט, התעוותות לא מוסברת של ריהוט מעץ ו/או משקופים - כל אלו חייבים להדליק נורה אדומה שכן הם עלולים להעיד על נזילה סמויה המעלה את רמות הלחות בבית וגורמת לעיוותים בעץ.
  4. חשבון  מים מוגזם בלי סיבה - לא מילאתם בריכה חצי אולימפית בחצר ובכל זאת הגיע חשבון מים מנופח? זה הזמן לחשוד בנזילה סמויה.
  5. שינוי בטמפרטורת הריצוף או הקיר - אם פתאום הרצפה שלכם חמה באיזור מסויים (ולא, אין לכם חימום תת רצפתי), מאוד יכול להיות שמאחורי ה"פינוק" הלא צפו הזה עומדת נזילה תת רצפתית של צנרת המים החמים..

 

ומה יקרה אם לא אטפל במהירות בנזילה?

כל דקה בה הנזילה לא מאותרת ולא מטופלת, הרטיבות הולכת ומתפשטת במבנה ועמה הנזק הולך וגובר - קורוזיה, בעיות עובש, קירות וטיח מתקלפים, התעוותות רהיטים ומשקופים, נזקים לתכולת הבית ובמקרים קיצוניים אף לתשתיות המבנה עצמו. כל אלו ועוד נגרמים כתוצאה מנזילה לא מטופלת, ויכולים בסופו של דבר להגיע לנזקים כספיים עצומים, אי נוחות מרובה (לפעמים עד לרמה המחייבת יציאה זמנית מהבית לדירה חלופית), וגם לאבדן רכוש, חלקו סנטימנטלי כגון אלבומי תמונות וביגוד.

(קרדיט: מדי טסט הרוש בע"מ).

אוקי, אני חושדת בנזילה, מה עכשיו?

ראשית כדאי לגשת למד המים של הדירה ולבדוק האם הוא "רץ" בלי סיבה גם כשכל המכשירים צורכי המים בבית לא בפעולה. מד המים מסתובב בלי סיבה? כמעט בוודאות מדובר על נזילה ויש לבצע איתור נזילות וטיפול מקצועי בהקדם האפשרי כדי לצמצם נזקים.
מד המים לא מסתובב? לרוע המזל זה עדיין לא אומר שאפשר לנשום לרווחה.

נזקי רטיבות רבים נגרמים כתוצאה מפיצוצים ונזילות בצנרת של השכנים, מבעיה במערכת הניקוז הביתית, בעיית איטום, או מבעיה בתשתיות חיצוניות למבנה. כל אלו לא יתגלו לנו דרך מד המים שלנו, אלא רק באמצעות בדיקת איתור נזילות מקצועית.

לסיכום
"למה לדחות למחר את מה שניתן לדחות למחרתיים" הוא מוטו רווח מאוד בארצנו ובכלל, על אחת כמה וכמה כשמדובר על חובות לא נעימות ומתגמלות כדוגמת טיפול בצנרת הביתית.
בעוד ישנן מטלות שבהחלט ניתן לדחות, טיפול בנזילה סמויה אינה אחת מהן.
זיהיתם אחד מהסימנים המפורטים למעלה? או כל סימן אחר שיכול לרמז על בעיית צנרת או רטיבות? קראו ללא דיחוי לחברה מקצועית לביצוע איתור נזילות, טפלו במקור הבעיה וחסכו לעצמכם הרבה מאוד כאב ראש וכאבי לב בהמשך.