זה קל. קל מדי לכעוס על החרדים עכשיו. יש גם כאלו ששונאים. גולדה מאיר אמרה פעם על הפלסטינים ש'אינם מפספסים הזדמנות לפספס הזדמנות' ובפרפרזה אפשר לומר שהחרדים לא פספסו פה שום בור כדי שהציבור הכללי יכעס עליהם.. מאוד יכעס.

נכון, ההדבקה הגדולה החלה בחגיגות פורים שהיו באישור. אבל אחר כך כשהשתנו התקנות, הם צפצפו על ההוראה לסגור את מוסדות הלימוד, בהמשך סגרו רק את אלו של הבנות וגם כמי שמעמדן לא חשוב בכל ימות השנה, החליטו חלק מהרבנים שכדי למלא אחר הוראות המרחק כפי שהם הבינו אותם, נשים מתבקשות שלא להגיע לבתי הכנסת ולאפשר למתפללים הגברים לאכלס גם את עזרת הנשים ולהצליח לשמור על הוראות הבטיחות. 

זה המשיך עם ההתגודדויות, התפילות מרובות המשתתפים, ההלוויות, החתונות. השבוע נוספו לזה הצעקות 'נאצים' לשוטרים', אמנם של מעטים אבל אין ספק שמתחו את עצבי הציבור הכללי. גם כשהתמונות המבהילות מברוקלין, בורו פארק ומונסי בהן ריכוזי חרדים גדולים בניו יורק הגיעו לישראל, גם אז המשיך הרחוב החרדי בשלו. אפילו כשהתמונות משם לא היו של חולים בבתי חולים אלא של הלוויות (שגם בהן לא נשמר הריחוק החברתי).

אשמים לא פחות התקשורת החרדית שבמקום לעשות שני תפקידים חשובים- להסביר לציבור שלהם כמה הסכנה גדולה ולהסביר לציבור הישראלי כמה מסוכן מצבם, הם בחרו לסקר את אלו המתנגדים, את הרב חיים קנייבסקי הישיש מורה להמשיך להפעיל את מוסדות החינוך והישיבות. גם אצלם האסימון נפל מאוחר מדי (החתומה מעלה נוהגת לקרוא את 'בחדרי חרדים' ו'כיכר השבת' באופן קבוע) 

והאשם העיקרי, הפרצוף של כל מה ששנוא על החילונים בעת הזו, הוא כמובן שר הבריאות, יעקב ליצמן. האיש שהיה ברור שהוא סכנה לציבור חודשים רבים לפני פרוץ המגפה, לפני שחלה אחרי שלא ציית להוראות המשרד עליו בראשו הוא עומד, זה היה עוד כשפעל לטובת הפדופילית מלכה לייפר. כשהומלץ להגיש נגדו כתב אישום בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים, צירוף המילים החביב על ממשלת המעבר בשתי פרשות שונות בהם פעל למען מקורביו. זה כמובן לא כולל את קיצורי התורים שסידר למשפחת הרב שלו ועוד ועוד. 

שר הבריאות לשעבר ושר הבריאות הנוכחי

שר הבריאות לשעבר ושר הבריאות הנוכחי - שניהם בבידוד

אבל וזה אבל גדול 

שר הבריאות אמנם לא היה שם בשביל הציבור שהוא והרבנים שלו מובילים. בטעות שתעלה בחיי אדם רבים כרגיל הוא חשב איך להשיג להם פטורים בבתי הכנסת, בריחוק החברתי, בלהשאיר (עד רגע זה!) היתר לנשים לטבול במקווה (כי בכל אופן יש גברים בבית...) ברעיון חסר האחריות להביא חולי קורונה בלי ביטוח מארה"ב לישראל, אפילו ביוזמה האווילית להטיס גופות של מתים במגפה לפה אבל ממשלת ישראל כולה אשמה לא פחות כי הם נתנו לו. כי הם לא עמדו על המשמר למרות שזיהו יפה את הסכנות שעומדות בפני המדינה כולה. בגלל שכרגיל החריגו את מי שחשוב לבלוק, את מי שחשוב לנאשם מבלפור.

הכישלון הזה כולו עומד לפתחה של ממשלת נתניהו לדורותיה, ואולי בהגינות יש לומר לממשלות ישראל לדורותיהן והן אלו שנהנות כעת מהשנאה כלפי החרדים, מהפטור שהיא עצמה מסדרת להן ועכשיו 'הם האשמים, הם שלא מצייתים להוראות.'.  

מבן גוריון שסידר את הסידור הארור של 'תורתם אומנותם' והוביל לכך שבמקום בחירת המוצלח מהבנים לתורה והשאר לעבודה כפי שהיה בקהילות ישראל מימים ימימה, עברה החברה החרדית כולה להישען על קיצבאות ועל לומדי התורה, דרך כל הממשלות שהמשיכו את הוויתור הזה למפלגות החרדיות ובמקביל לא עשו דבר כדי לחזק את התשתיות ואת האפשרויות העומדות בפני חרדים שרוצים לעצמם משהו אחר. 

ואולי העיקרי שבהם, ראש הממשלה הנצחי שלנו בנימין נתניהו, שכשר האוצר ביטל את קצבאות הילדים המופרכות לחרדים ולבדואים (שנתנו תיקצוב גבוה לכל ילד החל מהילד החמישי) מה שהאט את קצב הילודה בשתי החברות האלה והחזיר אותן ברגע שנהיה ראש ממשלה. שנתן להם תקציבים ופטורים והנחות ושפע עד שהאמינו שהוא מגיע להם. האיש הזה שרוב העשור האחרון היה שר הבריאות וליצמן רק סגנו ייבש את מערכת הבריאות, מנע ממנה תקציבים, דרדר אותה למקומות האחרונים ב OECD אבל תמיד נשאר גאה ברופאים והרופאות המצוינים שלנו. ועכשיו עומדת מערכת הבריאות הזו בפני האתגר הכי גדול מאז קום המדינה ולא בטוח שבאמצעים הקיימים תוכל לו.  

וצריך לומר- הם אשמים כי הם הזניחו את החרדים במגיפה הזו. איפה המודיעין הדגול? השב"כ? המועצה לביטחון לאומי? המשטרה? איפה מועצת החכמים של מערכת הבריאות? הרי כל מי שנכנס לבני ברק ראה שהם לא שומרים על ההנחיות. למה לא מגיע לתושבי בני ברק שגם בעירם תתבצע אכיפת החוק והתקנות? לא שבועיים אחרי כולם אלא מידיית?  גם כשלא בדקו את מי שהגיע במטוסים לנתב"ג עדיין ידעו לאן הם נוסעים- הישר לריכוזי החרדים כשהיה ברור שלפחות חלקם נושאים את הנגיף.  למה לא התחילו שם בבדיקות כמו שצריך מהרגע הראשון?  למה לא הכינו את תכניות הפינוי לחולי קורונה במגזר הכי צפוף במדינה, בעיר בני ברק שהיא אחת הצפופות בעולם כדי לעצור את ההדבקה הזו?. 

בדיונים הראשונים שעוד כולם סביב השולחן היו בריאים, הייתה אמורה לעלות סוגיית בני ברק ולא אחרי שאחד מכל שלושה מתושבי העיר כבר חלו, היה אמור להיות ברור להם שאין באמת למי שאמור להיות בבידוד איך להיות בבידוד. ההפקרות הזו של השבועות האחרונים בהכנה להתפרצות בקרבם שווה בעצמה ועדת חקירה. אז נורא קל לכולם לשנוא עכשיו חרדים, ולממשלה יש את מי להאשים בחוסר אחריות (ואולי על הדרך להיפרד מהבלוק) אבל האשמה היא עליה ואל תתנו לאף אחד להוליך אתכם שולל ולומר אחרת.  אם יש במגיפה הנוכחית כדי ללמדנו משהו, הרי זה עד כמה חשובה ההפרדה בין דת למדינה בישראל כדי שהלחץ החרדי על מקבלי ההחלטות (בטח כשהם עומדים בפני משפט) לא יפגע בשיקול הדעת ובבריאות של כולנו. ובבור הזה, כולנו יחד נפלנו. 

***

יש לא מעטות שעבורן הימים האלה הן גיהינום.  כשכולם בבית וגם האלימות נוכחת ביתר שאת. חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת