הבעל של וופאא עבאהרה, שנרצחה לפני יומיים בעראבה, כתב לה "בשביל הילדים אני לא עושה חשבון גם ל-100 מאסרי עולם". כבר לפני שנה הרשיע אותו השופט זיאד סלאח באיומימים ובתקיפה. גזר הדין? 15 ימי מאסר כי "מעשיו אינם בקלים אך אינם ברף החמור של עבירות אלימות במשפחה. למעשה מדובר במעשה תקיפה בידיים, שלא גרמו לחבלות". לפני כחודשיים לא החזיר את ביתו לאמא. והשופט? למרות בקשת המשטרה המפורשת, נתן לו צו הרחקה ממנה של 5 ימים ולא הסכים להרחיק אותו מעראבה מה שחרץ את גורלה של וופאא. לפני יומיים רביע כנאענה, הבעל, התנגש במכוניתה, רצח אותו וברח. ליאור אל חי, כתב ידיעות אחרונות מצא ביומיים האחרונים שורה של החלטות של השופט הזה שמזמן היו אמורות להוריד אותו מכס המשפט. הוא שחרר בתנאים מגבילים גבר שבעט באישתו וגרר אותה מתחת לבניין, הוא הורה לשחרר למעצר בית גבר אחר שהטיח את ראשה של אשתו בקיר, גבר נוסף הוא ביקש לשחרר למרות שתקף את אשתו. שוב ושוב נדרשו ערכאות הערעור לטפל בפסיקות השערורייתיות של השופט סלאח.  

לצערנו זה לא סיפור יחיד או שופט יחיד שמקלים עם גברים או במונח מדויק יותר- פועלים נגד נשים. הנה סיפור מספטמבר האחרון. בתאריך 12.09 הוגשה תלונה ונעצר גבר שעל פי החשד ניסה לאנוס את בת זוגו, פצע אותה וגרם לה חבלות. האישה שמצבה התדרדר בימים שאחרי קרות האירוע אושפזה בבית החולים איכילוב במצב קשה מורדמת ומונשמת. "ביום 27.9 , בשים לב למצב החקירה ובהתאם להנחיית הפרקליטות, הוגשה לבית המשפט בקשה לשחרור החשוד למעצר בית מלא בפיקוח ואולם בית משפט השלום בת״א החליט על שחרורו למעצר בית ללא פיקוח. בסוף השבוע(ה) התקבל במשטרה דיווח לפיו החשוד הגיע לבית החולים וע"פ החשד, ניסה לפגוע במתלוננת. החשוד נעצר." זו לשון ההודעה. יממה אחר כך, למרות המעצר הזה, האיש שוחרר שוב. עברו עוד יומיים והאישה נפטרה והאיש הפך לעבריין נמלט כי איש לא מצא אותו. לבסוף נעצר. 

באותם ימים הביקורת הציבורית הופנתה כלפי שופט אחר- השופט ג'ורג' אמוראי. זה פסק צו איסור פרסום על שמו של אביעד משה, ששחט את אשתו שירה איסקוב (היום הוגש נגדו כתב אישום על ניסיון רצח אחרי שדקר את שירה 20 פעמים בכל חלקי גופה) אבל ביקש וקיבל את הצו המבוקש כדי "לא לפגוע לו במוניטין של 45 שנים." 

במחאה הזו עלה גם שמו של השופט עודד מורנו שגזר 9 חודשי עבודות שירות על המורה אביתר גרוס אשר תקף מינית, באופן סדרתי, בתוך בית הספר, תלמידה בת 8. הסיבה לעונש המגוחך? "שעונש לא יעזור, אלא טיפול בלבד."

כיפור 2020 - עזרת נשים אין שופטים בישראל! שלחי מייל לנציב תלונות הציבור, זה לוקח שניה. https://bit.ly/2G3h0V1 הצטרפי...

פורסם על ידי ‏שוברות קירות Breaking walls‏ ב- יום שבת, 26 בספטמבר 2020

אגב מורים, לפני שנה בדיוק, השופט שמאי בקר היה זה שקיבל הסדר טיעון שגזר 7 חודשי עבודות שירות על המורה אורי גלעד שהורשע במעשים מגונים בתלמידה כאשר הסעיף החמור של בעילת אותה תלמידה נמחק מכתב האישום. התלמידה שמחתה נגד ההסדר המקל ביקשה להעיד כדי שלא יטענו נגדה אחר כך ששיקרה אולם סורבה והשופט התייחס אליה בגזר הדין וטען "אין את צריכה להגן על שמך, הוא נותר ללא רבב. אין את צריכה להגן על האמת שלך, שהרי לעולם תדעי את, ולא רק את, את האמת לאמיתה."

אלה מהשבועות האחרונים מצטרפים לשופט מיכאל קרשן שהעניק לרונן ביטי תשעה חודשי עבודות שירות שפגע במעריצות של ביתו (ומועמד כעת למחוזי!) ולשופט זיו אריאלי שהתחשב במשה איבגי ונתן לו חצי שנת מאסר, שוב בעבודות שירות כמובן, שהורשע בביצוע מעשה מגונה ולשופט דניאל בארי שגזר לפני כארבע שנים 80 שעות (!) עבודות שירות לשוטר שאנס מתלוננת בשעה שהסיע אותה לתחנת המשטרה כי "עובדות המקרה חריגות קצת." הוועדה לרחמנות ציבורית כפי שמכנה אותם העיתונאי מרדכי גילת, הולכת ומתרחבת בשבועות האחרונים ללא שיהיה מי שיעצור אותה. 

ואחרי הפירוט המחליא הזה, של שופטים שהם קודם כל גברים (לא באמת גברים!) ואחר כך בני אדם, צריך להבין שהתקלה הנוראית היא לא הם אלא מערכת בתי המשפט - זו שבחרה אותם לכס הכל כך קדוש וחשוב הזה, אבל יותר מכך שלא מעבירה אותם אחת לשנה סדרה של הרצאות על ושל נפגעות תקיפה מינית, על אלימות במשפחה, על משמעות התפקיד שלהם בעצירת מגיפת האלימות נגד נשים, על הקושי המטורף בלהגיש תלונה כשבסיום תהליך שיכול להימשך שנים, הם יגזרו על התוקפים עונשים שערורייתיים ומביכים. חוץ מהכשרות צריך סוף סוף להקים יחידות משפטיות נפרדות לעבירות מין ואלימות במשפחה בתקווה ששם החרפה הזו לא תחזור. 

העצרת צילום רון לגזל

עצרת הנשים ביוני 2020 בתל אביב. צילום רון לגזל

בגלל שופטים כמו השופטים האלה, יש צורך לקבוע עונשי מינימום בחוק שלא יאפשרו להם לתת או לפרקליטות לבקש על מעשה מגונה עונש שאינו מאסר, בטח לא על אונס ושלא יעלה על דעתו של איש, גם אם הוא גבר חשוב שיושב על כס המשפט, לשחרר לביתו אדם שפגע פיזית בבת זוגו והיא כרגע מאושפזת מורדמת ומונשמת או לשמור על כבודו של מי שניסה לרצוח אותה. זה נשמע כמעט טיפשי לכתוב את זה, זה מרגיש טיפשי בכל אופן כי הרי לשם כך לא צריך תואר במשפטים, או הסמכה לבית המשפט - לשם כך צריך הגיון בסיסי, כזה שלומדים בגן, וביסודי. אולי אחר כך שוכחים. אולי אחר כך באים פרקליטים רבי עוצמה שהשופט מכיר שנים ומציגים תמונה 'מורכבת יותר', כזו שבה האישה 'לא תמימה', או 'די מעצבנת'. אז אם שופטים בישראל לא עומדים בלחץ הפרקליטים או בתחושת המחויבות לבני מינם, יתכבדו המחוקקים ויקבעו עונשי מינימום שאי אפשר לזוז מהם. 

ועוד מחשבה שטורדת אותי- איך חוזרים שופטים כאלה הביתה אל בנות זוגם,  הבנות שלהם, האימהות שלהם או האחיות ומביטים להן בעיניים אחרי שגזרו כאלו עונשים על תוקפי ילדות ונשים. אני יודעת שמערכת המשפט מלאה בשופטים ושופטות מוצלחים, שיודעים מלאכתם נאמנה, אבל צבר ההחלטות האחרון בהחלט מצליח להבאיש את המערכת כולה וחבל.

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת