לפני כמה ימים פורסם שהקצינה המוערכת, גונדר קטי פרי, תמונה ככל הנראה, אם המלצתו של השר אוחנה תתקבל, לנציבת השב"ס. האשה השלישית שתיכנס לתפקיד מאתגר זה. כבוד לה וכבוד לחברה הישראלית כולה. 

על פרי, שצמחה מתוך הארגון וזכתה לתגובות מפרגנות למדי בעקבות ההמלצה, כמו גם לכינוי "אשת הברזל של הארגון" נאמר, כי היא "אישה חזקה מאד שיודעת להוביל מהלכים גדולים ולסחוף אחריה פקודים. יודעת לנהל מצבים אבל בעיקר אנשים. להקשיב לאסירים וגם לסוהרים, ולכן, היא הבחירה הנכונה".

גונדר קטי פרי מקבלת את הפיקוד על מחוז דרום בשב"ס, הראשונה בתפקיד . אוג' 2019. צילום דוברות שב"ס

גונדר קטי פרי מקבלת את הפיקוד על מחוז דרום בשב"ס, הראשונה בתפקיד . אוג' 2019. צילום דוברות שב"ס

נראה שאין מתאימה מגונדר פרי להיכנס לתפקיד ולהתמודד עם אחד האתגרים הגדולים שקיימים כיום בשירות בתי הסוהר: מיגור תופעת ההטרדות המיניות, רומנים אסורים ופרשיות הנוגעות ליחסים אסורים בין סוהרות לאסירים, כפי שנחשפו בשנה האחרונה בפרסומים שונים בכלי התקשורת.

רק לפני מספר ימים פורסם, שהיחידה הארצית לחקירת סוהרים עצרה סוהר בעקבות חשד שהתקין מצלמה בחדר השירותים של עובדות השב"ס, ובכך חשוד לכאורה בין היתר בעבירות של הטרדה מינית.

לפני כמה חודשים פירסם גיא פלג בחדשות 12 שקצינת שב"ס לשעבר טוענת, שבמשך שנה וחצי הוטרדה על ידי קצין בכיר שתקף אותה מינית. לטענתה, הקצין כפה עליה יחסים מיניים, ולאחר שהתלוננה נידו אותה עד שנאלצה לעזוב. סופה של הפרשת בחתימת הקצין הבכיר על הסדר מותנה, לפיו הודה בקשר המיני ובהפרת אמונים, אולם טען לרומן בהסכמה.

תחקיר של לירן לוי בוואלה באוגוסט האחרון חשף כי גונדר אשר שריקי, ראש אגף האסיר בארגוןניהל רומנים עם עובדות והטריד לכאורה צעירות שעבדו עמו. קצינים ששירתו איתו אמרו אז כי 'בכירים בארגון ידעו על הנעשה ולא פעלו'

בעקבות תחקיר וואלה! NEWS: המשטרה פתחה בחקירה נגד בכיר שב"ס. גונדר אשר שריקי צפוי להיחקר באזהרה, בעקבות טענות נשים בשב"ס...

פורסם על ידי ‏‎Liran Levi‎‏ ב- יום רביעי, 2 בספטמבר 2020

פרסום חמור נוסף בנושא ארע גם במאי 2019, אז הוגש כתב אישום נגד קצין בארגון. על פי כתב האישום משך הקצין סוהרת, בזמן שעבדו השניים בכלא קציעות, והושיב אותה על ברכיו לצורך גירוי מיני. במקרה אחר,  בזמן ששימש אותו הקצין סגן מפקד הכלא, הטריד את אותה הסוהרת במשך חודש וחצי כאשר הציע לה הצעות מיניות. לפרשה זו הגיב השב"ס אז כי "יגלה אפס סובלנות כלפי סוגיית ההטרדות המיניות ויפעל על פי ערכיו".

ואפשר להוסיף ולתאר פה עוד ועוד מקרים. 

נראה שבדומה לגופים אחרים בכוחות הביטחון, כגון משטרת ישראל וצבא ההגנה לישראל, קנתה תופעת ההטרדות המיניות שביתה גם בשירות בתי הסוהר. מה שהבינו כבר חברות וארגונים במגזר הפרטי, שראוי, צריך וחובה לפעול למיגור התופעה, והקצו לשם כך משאבים, בין היתר להסברות וצעדי מנע וריסון, לא הפנימו עדיין לחלוטין בכוחות הביטחון, שעליהם חלה חובה מוגברת על פי התקנות למניעת הטרדה מינית, להבטיח קיומן של פעולות הדרכה והסברה לפחות אחת לשנה.    

בנוסף, חלה עליהם החובה להביא לידיעת כל עובד או עובדת בארגון את התקנות, וכן לספק מידע לגבי אופן הגשת התלונה ושירותי סיוע. להבדיל מחברות רגילות, מחייבות התקנות את כוחות הביטחון להגיש אחת לשנה לרשות לקידום מעמד האישה ולוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, דין וחשבון ובו פירוט לגבי הפעולות השונות שנקט הארגון למניעת הטרדה מינית בתחומו, וכן מספר התלונות שהוגשו לאחראי בארגון ואופן הטיפול בהן.

ועדיין, למרות כל החובות החוקיות  הללו והסנקציות שבצדן, למרות קיומם של הליכים משמעתיים ומשפטיים ייחודיים למשרתים ולעובדים בכוחות הביטחון ולמרות הצהרות מפורשות של השב"ס בדבר "אפס סובלנות" כאמור, אין הצלחה בניקוי השורות. בעיה חמורה שבעתיים כשמדובר בגוף שאמון על אכיפת החוק, שעיני הציבור נשואות אליו ורגישות לכל עבירה פלילית שמתרחשת בו. כל פרסום בנושא גורם לארגון נזק תדמיתי אדיר ופוגע באמון הציבור בו. במלים פשוטות זה פשוט נראה רע. דוגמא רעה מאד לסטנדרט התנהלות של ארגון, בלשון עדינה.

אין ספק שמיגור התופעה הוא אחד האתגרים המורכבים עמם תצטרך להתמודד הנציבה החדשה גונדר פרי, והצלחתה בנושא - הצלחתנו. כדי לעקור את הבעיה מהשורש, לא רק שחובה לבצע הסברות תכופות לעובדים ולאכוף אמצעים חינוכיים-חוקיים, אלא סנקציות תעסוקתיות של ממש למפרים, שלא לומר סנקציות עונשיות. אם בתאגידי ענק גלובאליים שמעסיקים אלפי עובדים, הצליחו למגר את התופעה על ידי הסברות וסנקציות נוקשות למנהלים, אין סיבה, ואולי אף ביתר שאת, שלא לבצע את טיפול השורש גם בשב"ס הישראלי.      

*הכותבת היא עו"ד ונוטריונית בעלת משרד עורכי דין, מומחית בדיני עבודה, יועצת ומרצה בנושא הטרדות מיניות.