זה היה סוף שבוע קשה מנשוא לנשים רבות בישראל. אחרי שלמעלה משנה שבה כולנו משננות את הסימנים לזוגיות אלימה, מנסות לגלות ערנות כלפי הסובבות אותנו וכלפי עצמנו, הגיע הרצח של דיאנה רז ז"ל, יועצת זוגיות והותיר אותנו, שוב, המומות. אם מקשיבים לשכנות, לחברות ובנות המשפחה- לא היו סימנים מקדימים. באמת היו להם יחסים טובים. הרשתות החברתיות מאפשרות לנו להיות 'שופטים לרגע' של הזוגיות כפי שהיא נפרשת בפיד. היו מי שמיהרו לנתח את עמודי הפייסבוק של שניהם, ההשתפכות ההדדית, הפוסטים שלו שמוקדשים כמעט כולם לאשתו, התחושה שמחלחלת שהוא היה אובססיבי כלפיה. ואולי באמת רק פרגן לה? כבר קשה לדעת מה נכון ומה לא נכון. סביר להניח שחקירת המשטרה וקרובי המשפחה יודעים או יידעו יותר על מה שהיה שם. 

דיאנה ואמיר רז מתוך עמוד הפייסבוק שלהם

אבל צריך היה לחפש סימנים מקדימים למשהו אחר- למהפכה שעוד תבוא, לכך שיש סיכוי לשינוי ובשבוע הנורא הזה היו עוד שתי גיבורות, כאלו שבחרו ביודעין לפרוש את חייהן ואת הזוועה שקרתה להן בפני כולנו כדי שכל אחת מאיתנו תדע להיזהר אבל גם שכל אחד מהם יזהר כי סופו להיתפס, ולהיות מוקע,  ויש בחשיפה הזו תחושה שהנשים הצעירות משנות את הכללים, שהן לא מוכנות יותר לשתוק, הן פה כדי לספר את סיפורן, את הפגיעה שחוו, את העוול הנורא שנעשה להן, כדי שאחרות לא ייפגעו, כדי שאולי אחרות לא ישתקו, כדי שקירות הפיד לא יהפכו לעדות האחרונה שאין בה כדי ללמד באמת על מה שקורה. 

הראשונה הייתה קים אריאל ארד, בת 21, שחשפה באומץ את האונס שעברה על ידי האיש שבטחה בו יותר מכל, המטפל והמלווה שלה, הפסיכולוג יובל כרמי מבית הכרם בירושלים. בפנים שטופות דמעות היא שיחזרה רגע אחרי רגע את המניפולציות, את הניצול ואת המדרון הארור שהוביל אותה עד לרגע שהבינה שהוא אנס אותה, מנצל כל פגיעה וחולשה שלה שאת כולן הכיר. ולמרות הפגיעה הזו, היא בחרה להתייצב באומץ מול המצלמות: "החלטתי להיחשף כי כואב לי, היא אמרה לאדוה דדון בחדשות 12. "אני לא רוצה שאף אישה תיפגע בעולם. בחיים יותר אני לא רוצה ואני לא רוצה שהילדה הקטנה שבי תיפגע יותר בחיים". והחשיפה הזו הביאה לשלוש מתלוננות נוספות נגדו, ולאחרות שסיפרו את סיפורן ברשתות. 

 

קים אריאל ארד צילום מתוך חדשות 12

השנייה שבחרה לוותר על החיסון המוקנה לה כנפגעת עבירה היא אופיר שטוי, אף היא בחורה צעירה בת 21, שהחליטה לחשוף את הלילה הנורא בחייה בו נמחקו מזיכרונה שש שעות גורליות, שעות שבהן לפי השחזור שהצליחה לעשות יחד עם בני משפחתה ועורכת דינה רוני אלוני סדובניק היא בטוחה שנאנסה על ידי ידיד עימו בילתה בבר, סטודנט לרפואה, והצליחה בדרך לא דרך לחזור לבית אחותה שמיד לקחה אותה לבית החולים. כפי שפרסמנו פה אחרי שהפרקליטות החליטה לסגור את התיק מחוסר ראיון, היא בחרה לתבוע את מי שלטענתה אנס אותה ואת הבר בו כל זה קרה, דבר שמעולם לא קרה בישראל. בסוף השבוע היא תארה בפני יוסי מזרחי בחדשות השבת את החיים שנהרסו, את הלילות ללא שינה שהיא עוברת, את התסכול והחשש מכל קשר חדש. והנה, גם היא, מתעקשת לספר את סיפורה בפנים גלויות. "אונס מקושר היום עם מיניות, אבל זו אלימות, אם מישהו היה מרביץ לי ברחוב, לא היו מסתירים את זה, אז למה אונס כן?"

וזו הנקודה- קים ואופיר לא היו מוכנות לשתוק, לא היו מוכנות להחביא בדלת אמותיהן את הצער והכאב על מה שארע. הן שם בשביל לספר את הסיפור כפי שעשתה מספר שבועות לפניהן שירה איסקוב. הממזרות שינו את כללי המשחק - לא עוד אלימות כלפי נשים שנשארת בין ארבע קירות אלא אמירה ברורה של נשים ששמות לזה סוף, גם במחיר של חשיפה. ואנחנו צריכות ללמוד מהן, כן, מהצעירות שבחבורה, כדי שלא נכסה את הפיד שלנו בתמונות יפות ופוסטים שקריים. את האמת צריך לחשוף, גם אם היא כואבת, גם אם היא מטלטלת עבור לא מעט אנשים, תמיד צריך שיהיו סביבך מי שידעו מה באמת קורה בין אותן ארבע קירות. צריך לא לפחד לבקש עזרה, לא לפחד להתייעץ אם את לא משוכנעת שאת קוראת נכון את הסימנים. לא להיות לבד בתוך מערבולת שלעיתים אין ממנה דרך חזרה.  

תמרורי האזהר"ה כפי שנוסחו על ידי פורום מיכל סלה: