העיתונות האמריקאית שונה מזו הישראלית: בהגיע עת הבחירות, מודיע כל גוף תקשורת על המועמד או המועמדת שיתנו, לדעתו, את המענה הטוב ביותר למצב האומה או לשאלה שעל הפרק. בישראל זה מקובל פחות, אבל כיוון שאני עורכת אתר אינטרנט שמכוון לנשים, אני חושבת שבעת הזו נכון יהיה להצטרף למנהג האמריקאי ולהביע דעה באופן ברור וצלול שתומך במנהיגה אישה.

ראשית גילוי נאות: את מרב מיכאלי הכרתי מעבודה משותפת בתקשורת הישראלית לפני שנים רבות ומאז אנחנו מחליפות 'שלום, שלום' כשאנחנו נפגשות. ועכשיו לעיקר: מרב מיכאלי היא הבחירה הכי טובה עבורכן ביום הבחירות הקרוב, לא בגלל שהיא האישה היחידה בראשות מפלגה אלא כי זו היא. גם אם היו 6 נשים כיום בראשות המפלגות, והלוואי שיום אחד יהיו, לא כל אחת מהן שמה נשים ושוויון לנשים בראש האג'נדה הפוליטית שהיא מובילה, ומיכאלי עושה זאת טוב מכולן כבר שנים רבות, הרבה לפני שנבחרה לכנסת, הרבה לפני שנבחרה לעמוד בראשות מפלגת העבודה.

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי צילום רון קדמי

מי שעוקבת אחריה מראשית דרכה יודעת כי מיכאלי תמיד הייתה דעתנית, אבל לא רק כזו שמביעה עמדה בשידורי רדיו וטלוויזיה, אלא גם עושה. היא הקימה ב-1997 את השדולה 'עזרת נשים' לקידום איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית והיא לוקחת חלק חשוב גם היום במאבק נגד אלימות מינית ואלימות במשפחה ובניסיון לקדם בתי דין ייעודיים לתחום עבירות המין. היא הייתה פעילה בשדולת הנשים ובארגונים נוספים במטרה לקדם אג'נדה נשית–פמיניסטית-לא מתנצלת שמנכיחה נשים ואת המאבקים שלהן לשוויון זכויות והזדמנויות. מאז היבחרה לכנסת היא העבירה 70 (!!) חוקים מה שהופך אותה לשיאנית החקיקה בכל הכנסות האחרונות. היא הייתה מרכזית ובולטת במהלכי החקיקה  בחוק שאוסר על צריכת זנות בישראל ומתן מענה לעובדות מין, כמו גם בחוק שהוביל להפסקת הפצת כרטיסי זנות ובמאבק נגד ביטול חזקת הגיל הרך . היא העבירה חוקים שאסרו על מאסר חייבים בהוצאה לפועל ומחיקת חובות, חוק דמי ימי מחלה להורים, חוק נגד העלאת גיל הפרישה לנשים, חוק הגדלת התמיכה בניצולי שואה נזקקים, ועוד ועוד. כולם חוקים שמסייעים בחיי היום יום לכולנו, שרואים אותנו.

אחד היעדים שמיכאלי הציבה לעצמה הוא לקחת חלק במקומות שבהם ההחלטות מתקבלות ולכן הפכה לחברה בוועדת חוץ וביטחון, תפקיד בו היא לוקחת חלק עד היום. אנשי המכון למחקרי בטחון לאומי יודעים לספר איך היא התייצבה בשקדנות במכון עם היבחרה לשלושה חודשי לימוד של כל הנושאים הרלוונטיים לביטחון ישראל. מעטים עשו כמוה.  מאז היא לא מהססת להביע את עמדתה בנושאי ביטחון, מקום שבו נשים רבות הולכות לאחור ברגע שיש אירוע ביטחוני כזה או אחר. השנים האלה בוועדת חוץ וביטחון בוודאי תרמו לתפישת עולמה שישראל חיה ב'תרבות של סכסוך' במקום 'תרבות של יישוב סכסוכים'; "יש להפעיל פרקטיקות שיעצימו את הצדדים לסכסוך במקום לחסל את שניהם בדרך," כפי שאמרה באחת מאינספור שיחות הזום שהיא מקיימת בתקופה האחרונה.

התפיסה של יישוב סכסוכים היא גם זו שעומדת מאחורי החוק שהעבירה להסדר התדיינות משפטיות בסכסוכי משפחה - חוק שמאז כניסתו לתוקף הוביל 50% מהזוגות המתגרשים בישראל להגיע לפרידה בהסכמה ולא בדיונים משפטיים. זהו מספר כביר שמשנה את מאזן האימה ששלט עד כה ביחסי נשים-גברים בבואם להיפרד.

כשמונתה לתפקיד יושבת ראש מפלגת העבודה קבעה כי רשימת המפלגה תהיה מורכבת חציה מנשים וחציה מגברים, המפלגה היחידה לצערנו שזו החלטה רשמית אצלה. בין יתר התחייבויותיה לעתיד - התאמת מספר ימי החופשה של תלמידים לאלה של הוריהם, קיצור שבוע העבודה, חופשת לידה שבאמת מתחלקת בין ההורים, וחינוך חינם אמיתי מגיל לידה עד האוניברסיטה.

וכן, יש את העניין הזה של הדיבור שמכליל את כולן. שומו שמיים כמה אנרגיה ותגובות ארסיות היא ספגה על זה בחודשים האחרונים משמרנים נשים וגברים כאחד. חדות האוזן יודעות שכך היא מדברת כבר שנים. אבל גם למי שמפריע שהיא מתייחסת לקהל הנשי ולא רק בשם גנרי זכר,  תבחנו את מעשיה ולא את אופן הדיבור, ותראו שהיא מייצגת אתכן שם בכנסת. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Merav Michaeli מרב מיכאלי (@meravmichaeli)

אם הבנו משהו מהשנה הארורה הזו היא שמה שחשוב באמת זה לא ימין או שמאל והסכנה הכי גדולה שלנו היום, אינה מגבולותינו אלא מאבדן הזכויות שלנו כנשים. אחרי ש70% מהיוצאים לחל"ת הן נשים, העלייה הדרמטית באלימות במשפחה, והמצוקה הגדולה של העצמאיות ברור שאנחנו חייבות מעכשיו להתחיל לדאוג לעצמנו ובעיקר לדור הבא של הנשים שגדלות פה בארץ וירצו פוליטיקה שלא זורקת להן שיירים אלא נלחמת בשבילן והשינוי הזה צריך להתחיל עכשיו.

מרב מיכאלי לא רצה לראשות הממשלה, ומפלגת העבודה שהיא עומדת בראשה לא תשוב בקדנציה הנוכחית להנהיג את המדינה אבל מיכאלי כבר הוכיחה שהיא מתכוונת לכל מה שהיא אומרת. אם יש לכן מניה בטוחה אחת בבחירות האלה, זה כשקידום הזכויות שלכן יהיה בידיים שלה. במדינה שאיש (ואפילו אישה) לא עומדים במילתם, אני נותנת את קולי לאישה שאני מאמינה במילתה ומרגישה רווח כפול שהמילה הזו לא תהיה הדבר היחיד שנרוויח מנוכחות משמעותית של מיכאלי והמפלגה שלה בעתיד של כולנו.