היום בזמן שהנציגים החדשים יפסעו נרגשים במשכן בדרך להשבעתם כחברי כנסת מן המניין, יפגינו בחוץ נציגות ונציגים של כארבעים ארגונים פמיניסטים, ביניהם חברותיי למאבק מתנועת השטח ״כולן״ ואני, יחד עם ארגוני זכויות אדם וארגוני להט״ב, בקריאה לא להכניס לממשלה את מפלגת נעם. אתם שעוברים ממול, בטח תגידו לעצמכם 'עוד הפגנה, ראינו מאות כאלו בשנה האחרונה'. אבל זאת לא עד הפגנה. וזאת לא עוד השבעה של חברי כנסת. 

בין המושבעים הטריים, אבי מעוז, יו״ר מפלגת נעם שנכנס לכנסת הנוכחית על בסיס איחוד עם הציונות הדתית (בראשות סמוטריץ') ועוצמה יהודית (ברשות בן גביר). החברים של מעוז מתארים אותו כ"אדם רציני", הוא עצמו ביקש בראיון למקור ראשון שלא יקראו לו חשוך. מעוז, תאמינו או לא, כמו כולם, רק רוצה שיכילו אותו ויקשיבו לדעות שלו. זאת הייתה יכולה להיות בקשה סבירה בהחלט אלמלא היה קורא לשלול את זכויות הנשים, אנשים עם מגבלויות ולהט״ב במדינת ישראל.

מפלגת נעם כבר הודיעה במפורש שכחלק מהמשא ומתן הקואליציוני היא תדרוש "לתקן" את החלטת הממשלה המעגנת את מחויבות המדינה לשילוב נשים בעמדות מפתח במגזר הציבורי. תקראו את המשפט הזה פעם נוספת, לכנסת ישראל מושבע היום אדם שלא מעוניין בנשים בעמדות מפתח במגזר הציבורי. מה כואב לו? אותו כאב שהניע את נעם להדפיס את הסיסמא "ישראל בוחרת להיות נורמלית" על שלטים ברחבי המדינה. המפלגה החדשה בכנסת חושבת שהומואים, לסביות, טרנס, משפחות יחידניות, ונשים בצבא ובתפקידים בכירים "מאיימים על צביונה של היהדות".

ונעם לא עוצרים רק ברצון להחזיר נשים לימי התנ״ך ולהעלים כל זכר לשוויון זכויות להט״בי. מספר שלוש ברשימה, יגאל כנען התבטא בעבר נגד עמותת "כנפיים של קרמבו", עמותה המשלבת בני נוער עם מוגבלויות בחברה, וכינה אותה "טלפיים של קרמבו". בפוסט שפרסם בזמנו כתב: "במחנות האלה הבנות הן נושאות הדגל. האמפתיה, האנושיות, החום באים לידי ביטוי ואילו הבנים מרגישים חלשים ומיותרים קצת בתכונותיהם הגבריות. אומץ, מצוינות, תחרותיות. הם אולי קצת באים לידי ביטוי כבהמות משא חזקות, המרימים את הנכים וכיסאות גלגלים". 

ביננו? שמענו כבר את הדעות האלו. בין רפי פרץ שדיבר על משפחות נורמליות, למפלגות הדתיות שחרדות לגורל הרחם שלנו בשירות הקרבי (כי לנשים כמובן תפקיד אחד - רבייה), לסמוטריץ' שהודיע שיטפל בנושא "הרווקות המאוחרת" (כי לנשים כמו שאמרנו תפקיד אחד - להתחתן ולהביא צאצאים לתפארת מדינת ישראל, רצוי לא כאלו עם מוגבלויות שלא ילחיצו את יגאל כנען). מפלגת נעם לא המציאה את הגלגל ולא מדובר בסט ערכים חדש. להפך, סט הערכים הזה עתיק מאוד. ארגוני הנשים, ארגוני זכויות האדם וארגוני הלהט״ב נלחמים באמירות כאלו שנים רבות, מאז פריחת המאבק לזכויות האדם במערב בשנות השישים העליזות.

אז מה בכל זאת גורם לארבעים ארגונים לזנוח את הפוליטיקה הפנימית ולעלות ביחד במפגן סולידריות אדיר לירושלים?  העובדה שלראשונה יושבע לכנסת חבר כנסת שזה כל המצע של מפלגתו. בכנסת יהיה אדם שמטרותיו היחידות יהיו למשטר את הנשים במדינת ישראל לסט הערכים של ההלכה, גם אם הן אינן מעוניינות בכך. אדם שיפעל באופן אקטיבי כדי לבטל את הזכויות שנלחמנו עליהן, שיפעל לבטל השתלבות של נשים ולהט״ב בחברה, שיפעל נגד שילוב אנשים עם מוגבלויות. גם אם ננצח בכל אחד ואחד מהמאבקים האלו - הם יכלו את זמננו. במקום להיאבק כדי להגיע לשלב הבא, נאלץ להיאבק כדי לשמור על הזכויות שכבר השגנו. במקום לנהל שיח על השלב הבא במאבק לזכויות האדם - האישה, הלהט״ב - ננהל שיח זכויות האישה, הלהט״ב, אנשים עם מוגבלויות - בעד ונגד. לשפשף את העיניים ולא להאמין שהדיון הזה בכלל מתקיים. במקום שנאבק על קידום זכויות אנחנו מוצאות את עצמנו נאבקות על שלילת זכויות, על זכותנו לקיום בעד ונגד. זה הדיון שמפלגת נעם מבקשת ליצור. 

זה יום מפחיד במדינת ישראל 2021, ובזמנים חשוכים שכאלה, בשפל מוסרי שכזה - נמדדת יכולת הפעולה. אנחנו לא מוותרות, אנחנו לא שותקות. בפעילויות השטח של תנועת 'כולן' כבר שינינו ועיצבנו לא אחת את השיח הפוליטי, הנכחנו את הסולידריות שבאמירה 'מאמינה לך' בזירה הציבורית ושינינו עולמות בשיח האשמת הקורבן במדינת ישראל. 

הפגנת 'כולן' היום מול כנסת ישראל

היום בזמן שאבי מעוז הושבע אמונים לשנאה, עמדתי מחוץ למשכן הכנסת. אחת מרבות ורבים המייצגים כארבעים ארגונים של תקווה ואראה איך הזהות הביסקסואלית והפמיניסטית שלי מתאחדות בסולידריות אדירה, שגדולה יותר מכל שנאה אליי. ביחד נזכיר לעם ישראל שזכויות וחובות שוות מגיעות לכולנו, נדרוש מחברי הכנסת מכל הקשת הפוליטית לפסול כל ניסיון להקמת ממשלה עם מפלגות שמקדמות שנאת נשים, להט״ב  ואנשים עם מוגבלויות ונזכיר לכולנו שבסוף תמיד האהבה מנצחת.

**הכותבת היא נתלי מון, מנהלת הקהילות של תנועת כולן, בעלת סוכנות הדיגיטל סמארטפיש