נדיר האקרמן של ארץ נהדרת נגע בנקודה רגישה, והפיד שלי בלינקדאין מתפוצץ מטסטוסטרון: המגייסים להייטק שחוטפים חיילים מ8200 לעומת הקרביים שעושים העדפה מתקנת לגולני. מועדון קרב, שמדגיש את כל מה שרע ב״הייטקס״ ובעצם בשוק העבודה הישראלי: אולדסקול ג׳נטלמנס קלאב. מועדון בנים מיושן שמדיר את כל מי שלא דומה לו, שמנוהל בחשיבות עצמית עד עיוורון לפי סטנדרט גברי אחיד. וזו גם תהיה אחריתו, כי עוד רגע השנה 2022 ואני לא מאמינה שאני עדיין צריכה לכתוב מניפסטים על החרא הזה.
 
אל תגייסו אנשים כמוכם. אם תמשיכו לגייס גברים פריבילגים שנולדו עם גישה חופשית להשכלה, לשירות צבאי משמעותי, למקצועות החופשיים, אתם דנים את הסטרטאפ שלכם או את המשרד שלכם או את המפעל הטכנולוגי המדהים שלכם לכישלון - גייסו את השונים.
 
גייסו נשים, לא לוחמות, שטובות מכן בכמה רמות כי הגיעו לאן שהגיעו בעולם גברי מפלה, שיש להן בד"כ, כישורי מולטיטסקינג, חלוקת קשב, יכולת עבודה בצוות, נאמנות ותושייה גבוהים יותר משל גברים. שלמרות שהן מתפקדות תמיד ביותר ממשרה אחת, בגלל עיוות היסטורי שהופך אותן להורה העיקרי, הן גם בד"כ ידרשו פחות תשומות, ירוויחו פחות, 30% פחות אם לדייק, ויתנו הרבה הרבה יותר תפוקה. מחקרים מראים שגם שורת הרווח שלכם תגדל.
 
גייסו את מי שהיה לו קב״א נמוך כי הוא בא מפריפריה ואולי לא גמר תיכון ושירת קל״ב. אלה האנשים שיתאמצו באמת, שיחרקו שיניים כדי להצליח. כל נערי ה״אכלתי אש וחול וחצץ״ לא ישתוו למי שהיה צריך לצאת לעבוד בגיל תיכון כשאתם עוד התלבטתם בין גיבושונים. גייסו חרדים וערבים. הם יכניסו גיוון תרבותי וערכי וילמדו אתכם איך חושבים האחרים שהם אולי הלקוחות והספקים שלכם. גייסו אנשים עם מוגבלויות, שיפצו בד״כ באמביציה וביכולות גבוהות בתחומים הלא מוגבלים שלהם, שתמיד יהיו בהכרת תודה ויחזירו טובה.
 
לא שרתתי ב8200 לא בטייסת ולא בגולני, אבל ראיתי את המנהלים שאתם, בכל מקום עבודה, אצל קולגות, לקוחות, חברים. אתם נהדרים, אבל אתם לא אני ושכמותי. לעולם לא תדעו להבין אותי - כלקוחה, כבעלת עניין, כעובדת - בלי להכניס אותי למעגל קבלת ההחלטות.
גייסו נשים ומיעוטים, וסללו להם את הדרך להנהלה. ניהול טוב הוא ניהול מגוון ומתכלל, העולם מבין את זה. הרגולציה הולכת לשם. באוגוסט 2021 רשות נייע בארהב הוציאה דרישה מכל החברות הציבוריות הנסחרות לשריין מקומות בדירקטוריון לגיוון מגדרי ואתני, ובפרט לנשים ולהט״בק. זה הדבר הנכון לעשות, קודם כל כי זה שיוויוני והוגן, ואנשים מעדיפים לעבוד, לסחור ולקנות מניות של חברות שיוויוניות והוגנות. אבל חוץ מזה, כי ריבוי דעות מוביל ליותר יצירתיות וחדשנות. כי כבר הוכח שחברות עם גיוון תעסוקתי מניבות תוצאות מסחריות טובות יותר.
 
לא שרתתי ב8200 או בגולני. הייתי קצינת נפגעים חילית, זאת שמשמשת אשת הקשר של צהל עם משפחות שכולות, הורים, אלמנות ויתומים, מה שאומר שיש לי 30 שנות ותק נשי בלנסות לתקן את ההרס שזורע מועדון קרב מנוהל ע״י גברים. גייסו נשים. ותנו להן לנהל, כמה שיותר מהר, אחרי אלפי שנות פטריארכיה הגיעה העת לנסות את האלטרנטיבה.**
 
הכותבת היא שותפה במשרד עורכי הדין שבלת ושות', ראש מחלקת סביבה וקיימות.