האם המלחמה באוקראינה הייתה מתרחשת אם מי שמובילים את מדינות אירופה היו 'מובילות'? זו שאלה שאני נשאלות לא מעט בפורום דבורה, עמותה א-מפלגתית העוסקת בקידום שוויון לנשים בתחומי הביטחון הלאומי ומדיניות החוץ, וכן במוקדי קבלת החלטות לאומיים. האמת היא שאין תשובה חד-משמעית.

אין ספק שישנם הבדלים בין נשים וגברים וכן לא מעט מחקרים שבוצעו אודות תהליכי קבלת החלטות והבדלים בין המינים בהקשר הזה. די לראות את ההבדלים בתגובה למשבר הקורונה בין מדינות בהן עומדות נשים ובין שאר העולם - המנהיגות הללו פעלו בצורה מהירה יותר, זהירה יותר, אפקטיבית ומכילה את צרכיהם של תושביהן, והתייחסו אליהם בגובה העניינים. אלו אגב תכונות שהייתי רוצה לראות במנהיגים בכלל, נשים וגברים. 

נשיא רוסיה ולדמיר פוטין ונשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי

האם אותן מנהיגות היו פועלות בצורה דומה בעת משבר מול מדינה נוספת והאם נשים ימנעו קונפליקטים אלימים יותר מאשר גברים? לצערי אין מספיק נשים מנהיגות כיום בעולם על מנת לבחון זאת בהקשר הנוכחי וישנן דוגמאות לאורך ההיסטוריה של נשים אשר בוחרות באופציות הצבאיות בעת הצורך. 

לעניין המשבר עם אוקראינה - איפה המנהיגות הנשית בהקשר המלחמה? התשובה היא בשטח. היא נוכחת בקריאות להפסקת אש, קיום משא ומתן וטיפול באוכלוסייה האזרחית באופן מידי ונותנת תזכורות חשובות להשלכות הקשות שיש למלחמה על נשים, וגם על ילדים וקבוצות אוכלוסייה עם צרכים מיוחדים. 

אותה מנהיגות נשית היא בדמותה של אורסולה גרטרוד פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית אשר הייתה בין המובילות של קו הסנקציות הכלכליות נגד רוסיה (ביום חמישי האחרון אמרה שיבחנו האם להרחיב את הסנקציות)  ובדמותה של רוברטה מצולה, נשיאת הפרלמנט האירופי שנשאה את אחד הנאומים החזקים והמרגשים מבין כל מנהיגי אירופה בתמיכה באוקראינה ובגינוי רוסיה, תמיכה שעדיין לא כוללת את מה שזלנסקי היה רוצה לראות - עזרה צבאית, הגנה של ברית נאט"ו ואיסור טיסה מעל שמי מדינתו.

מנהיגות האיחוד האירופי: אורסולה גרטרוד פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית, ורוברטה מוצולה, נשיאת הפרלמנט האירופי  

המנהיגות הנשית הזו גם נוכחת באמצעות חברות פרלמנט ושרות אשר מזכירות שזה לא הגיוני לנהל משא ומתן או כל דיון על ביטחון ושלום ללא ייצוג שוויוני ל-51 אחוז מהאוכלוסייה. היא גם באה לידי ביטוי באמצעות הצהרות של מנהיגות העולם, ראשות ממשלה לשעבר, חברות פרלמנט, דיפלומטיות ופעילות ארגון ה- Women Political Leaders לחתום על הצהרה לקדם משא ומתן באיסלנד, מתוך אמונה שדווקא במדינה עם ראשת ממשלה, שרת חוץ ושרת בטחון אפשר לקדם הפסקת אש, כפי שעשו בשנת 1986 בפסגת רייקיאוויק באיסלנד שהובילה לסיומה של המלחמה הקרה. 

המנהיגות הזו היא גם בקולה של ​​קאיה קאלאס, ראש ממשלת אסטוניה, אשר ביקשה שיתוף פעולה ותגובה אסרטיבית יותר, ושכנעה את ראש ממשלת גרמניה לאפשר לאסטונים להעביר נשק אשר יוצר בגרמניה לידי האוקראינים. וגם בקולה של ראשת ממשלת פינלנד שהודיעה כי היא שוקלת שמדינתה תצטרף לנאט"ו בעקבות המלחמה.

נשים יוצאות להפגין במוקדים שונים סביב העולם למען סיום המשבר באוקראינה וכן ישנן לא מעט יוזמות מהשטח של כאלו שמתארגנות לסייע - בפולין נשים השאירו עגלות ילדים ריקות בתחנת הרכבת עבור הפליטות שברחו, בארץ ישנן אין ספור יוזמות של נשים להעברת ציוד לאוקראינה וגם בקליטת פליטים ועולים חדשים מאוקראינה פה. 

נשים ממלאות תפקידים מרכזיים וחיוניים בכל הקשור למשלחות סיוע הומניטרי ותגובה למצב החירום, כרופאות, אחיות, עו"סיות, מומחיות בחירום ובטראומה. הדיפלומטיות שלנו דואגות להוצאת ישראלים ויהודים מאוקראינה, להעביר ציוד הומניטרי ולפתוח בית חולים שדה, חברות כנסת ושרות, אשר קולן החשוב צריך להישמע עוד, פועלות בוועדות הכנסת ובמשרדי הממשלה, היועצת המדינית לראש הממשלה שמרית מאיר נוכחת בדיונים של רוה"מ ברוסיה וגרמניה, וגם הפרשניות והמומחיות מגיעות לאולפני החדשות ומביאות איתן שנים של ידע מקצועי, נרחב וחשוב.  

ואי אפשר כמובן שלא להזכיר כמובן את הנשים החוות את המלחמה הזו על בשרן - חלקן מצטרפות ללחימה עצמה, בין אם בצבא האוקראיני או על ידי החזקת נשק באופן עצמאי, חברות פרלמנט ועיתונאיות אשר מופיעות בתקשורת ומייצרות חוסן לאומי לעם האוקראיני, פעילות פמיניסטיות, ואמהות אשר מובילות בגבורה במרחב הפרטי שלהן וגם כקהילה.  איפה המנהיגות הנשית? בכל מקום אשר בהן נמצאות נשים. נאחל שגם סביב שולחן קבלת ההחלטות. 

**תניה מורקס הינה מנכ"לית פורום דבורה: נשים במדיניות חוץ ובטחון לאומי וחברת ועד מנהל ב'בונות אלטרנטיבה'.