"כמה אנשים יודעים שהאם מפרשת החלפת העוברים זאת את? חברים שלך, משפחה שלך, שכנים?
״לא, לא יודעים.״
כך החל הראיון בשישי האחרון של גיא פלג בחדשות 12 עם האישה ההרה מפרשת אסותא אבל בחלוף שישה ימים בדיוק
היא ילדה את סופיה וכולנו התבשרנו על הלידה משל מדובר בלידה מלכותית בארמון בקינגהאם ועכשיו כולם יודעים. גם את התמונה הזו הם אישרו לפרסם.

סופיה, התינוקות שבלב פרשת חחלפת העוברים באסותא ראשון לציון. צילום באדיבות המשפחה

זה סיפור שיכול בקלות להפוך לסרט דרמה סוחף בנטפליקס אבל בישראל זה כמובן הרבה הרבה יותר מוגזם. אין שולחן ארוחת צהריים בעבודה או מעגל חברתי או קבוצת וואטסאפ שלא דשו בה בימים האחרונים בפרשה. לכל אחד ואחת יש דעה, כל אחד ואחת הם השופטים במשפט שטרם החל בין ההורים שזה עתה חבקו תינוקת קטנטנה ואף החליטו לאשר ניתוח נדיר תוך רחמי כדי לתקן לה מום בלב ובין ההורים הגנטים שטרם נתגלו.

׳היא בת 44 אין לה עוד צ'אנס׳ טענו מצדדי היולדת.
׳יש לה עוד עוברים מוקפאים שתנסה שוב׳ מיהרו בצד השני להגיב.
׳יש תרומת זרע ותרומת ביצית אז שיוותרו על התינוקת הזו׳ גרסו שוב אלו שמינו את
עצמם לסנגורים של היולדת.
׳היא לא שלה ומגיע לה לדעת מי הוריה וגם רפואית כדי לדעת מי ההורים.׳ טענו מצדדי ההורים האלמונים.
ועוד ועוד ועוד כולל פסיקות רבנים וחכמים בעיני עצמם ועצמן, אף אחד לא שבע פה מלהיכנס לחדר הלידה של אישה אחרת ולהתחבט האם התינוקת שנשאה משך תשעה חודשים אחרי עשרה ניסיונות כושלים היא שלה או לא שלה.
האמת חברים? כולכם צודקים וכולכם טועים. היא לא התנדבה להיות פונדקאית, הם לא התנדבו לתרום תרומת ביצית וזרע.

זו באמת אחת הפרשות הכואבות ביותר שהעת המודרנית זימנה לנו. מדינה מספר אחת בעולם בהפריות שאין בה דבר כזה בכלל להיות ללא ילדים או ללא הילד השני ולפעמים השלישי ולעיתים רק ׳אין לי עדיין בת או בן׳. יש בה בפרשה הזו לקח חשוב לישראלים בכל מה שקשור לאובססיית הילודה פה, ולקח חשוב עוד יותר שעומס על מחלקות הIVF יביא בהכרח טעויות.

מי שמצפה שאחרוץ בעצמי החלטה כאילו בידי היא - טועה.
כמי שנשאה שלושה עוברים בבטנה אני יכולה להיות בטוחה במאת האחוזים שהאהבה של האמא שילדה את סופיה לילדה שלה היא מוחלטת.
ליבי עם כל מטופלות אסותא בין אם יחידניות או בזוגות שחיים עכשיו בחוסר וודאות שמא זו הילדה שלהם וגרוע מכך ששואלים את עצמם האם הילדים שהם מגדלים הם אכן שלהם. בטוחני שההורים הגנטים יאהבו את סופיה באותה המידה כמו מי שהם הוריה בפועל כיום. מה אתם יודעים, גם האבות שלא נשאו אותה דקה בבטנם אוהבים אותה לא פחות. בשוך הסערה גם אלו שלא בטוחים שהילדים אצלם בבית הם באמת שלהם ייזכרו שהם אוהבים אותם מכל הלב והנשמה. ככה זה אהבת ילד.

מתנת הלידה הכי חשובה ליולדת צריכה להיות שנצא לה מהרחם ומהחיים הפרטיים שלה ונעבור להתעסק במה שחשוב עכשיו - למנוע את הטעות הבאה. שהברדק הבלתי נסבל במחלקות האלה יטופל. אם יש הוכחה בצורך הזה היא התמשכות הפרשה הזו וכאב הלב שהיא מסבה לעשרות רבות של הורים ואולי למאות ואלפים שכעת תוהים אם לסמוך על המערכת. יש בישראל מעל מיליון עוברים מוקפאים משנות השמונים ועד היום. איש לא מעז להשמיד אותם למרות שהתקנות קובעות שיש לעשות זאת. הפרשה העגומה הזו צריכה להיזכר לדיראון עולם כמי שגרמה להסדרה מוחלטת של התחום רגע לפני שמתחילים לשבט פה בני אדם. אין לי בכלל ספק שהישראלים יהיו בין הראשונים לאמץ גם את הטכנולוגיה הזו.