בימים אלו, כשכל שני וחמישי מטילים עלינו גזירות חדשות כמו עליית המע"מ, עליית מחירי הדלקים, המיסים הישירים והעקיפים, סוער הדיון על הקיצוץ במערכת הביטחון. שני דברים ברורים לי מאד: הראשון הוא שמדובר במערכת ענקית, לא יעילה ובזבזנית בצורה מפליאה, וכל מה שצריך כדי להיווכח בכך זה להיות פעם חייל ולהסתכל מסביב. והדבר השני הוא שמדובר בלובי אדיר וחזק שהאינטרס שלו הוא לשמור ולהגדיל את כוחו ולשם כך הוא משתמש בהפחדות ובהטעיות, טכניקות שיאות לשדה הקרב אבל לא בהתמודדות עם הממשלה ועם העם.

קוממה אותי במיוחד ההתקפלות של יאיר לפיד, שהצליח לקבוע חד משמעית שתקציב הביטחון יקוצץ ובאותה נשימה לציין שאם יהיה צורך יוסיפו מיליארדים חריגים לתקציב. ככה זה מתנהל כבר שנים. במקום להתייעל הם מבזבזים ואחר כך זועקים שלא נשאר כדי להגן עלינו מהאויב.

57 שנה אנחנו מאמנים חיילים ליכולת שלא משתמשים בה

כשאני מנהלת את הדיון הזה עם אנשים סביבי הם מתקשים לנקוב בשם של משהו בצה"ל שהוא מיותר לחלוטין ואפשר בלעדיו. גם אני חשבתי על כל מיני דברים אבל קשה היה לי, ללא ידע, לנקוב בשמו של מישהו או משהו ולהגיד שאותו צריך לבטל, עד שהגעתי למשהו שהידע עליו חשוף וגלוי (יחסית) ושכן יש לי בו הבנה כלשהי.

הגעתי למסקנה שצריך לבטל את הצנחנים. מדובר ביחידות מובחרות של חיל רגלים שהן אמיצות ומסורות ונחוצות וחיוניות ועושות עבודת קודש בהגנה על העם והארץ, אבל כל מערך הצניחה של צה"ל הוא מפלצת מיותרת זוללת מיליונים (לכל הפחות) שאין לה ולחיל רגלים שום קשר ואין בה תועלת או תוחלת. אם נקרא לה בשמה, מדובר בצעצוע.

אמרתי כאן משהו פרובוקטיבי ולכן אבהיר עכשיו, למען הסר ספק, כמה דברים. במהלך המנדט הבריטי היו בארץ צנחנים בריטיים עם כומתות אדומות (כלניות). עם יסודה של מדינת ישראל ב- 1948 הוקמה יחידת צנחנים עם כומתות אדומות והחלה הכשרה לצניחה. הפעם הראשונה שחיילים צנחו באופן מבצעי הייתה במעבר המתלה והשניה בא-טור. שתיהן התרחשו ב- 1956 במהלך מבצע קדש. אלו היו הפעם הראשונה והפעם האחרונה שצנחנים צנחו מבצעית בכל שנות פעילותם. כלומר, חמישים ושבע שנים אנחנו מאמנים צנחנים ליכולת שלא השתמשנו בה גם כשהייתה מבצעית.

מדובר בהכשרה של כמויות גדולות של חיילים, כל שנה, שצונחים במהלך שירותם חמש פעמים או יותר, שעוברים אימונים שעולים לנו ביוקר. מחירי שעת טיסה הם אסטרונומיים ושלא לדבר על הציוד עצמו, עלות מצנח היא גדולה ויש להכפיל במספר החיילים שצונחים במספר מקפלי המצנחים שצה"ל מממן, הטייסים, המכונאים, בלאי כלי הטייס ושטחי האימונים.

תמונה יפה ומרגשת, אבל זה כסף שאין לנו ונזרק לפח (צילום: דובר צה"ל)

אין מפקד בצה"ל שיורה בדעה צלולה על הצנחת חיילים מעבר לקווי אויב

כבר שנים שטובי המפקדים אומרים שצניחה היא לא מבצעית ושהאימונים האלו משמשים לשימור היכולת בלבד. האם יעלה על הדעת שנוציא עשרות או מאות מיליונים לשימור היכולת להלחם ביחידות פרשים (שהיו פעם פופולריים מאוד בשדה הקרב), נכשיר מפרזלים ונקנה אוכפים, שחת וקש ונוציא כסף שלמדינה אין על אורוות וסוסים? אולי נכשיר חיילים לבזיירות? חץ וקשת לשם המסורת של בר כוכבא?

אין מפקד צה"ל בדעה צלולה שיורה היום על הצנחה של יחידת חיילים במהלך לחימה מעבר לקוי האויב, או לפחות כך אני מקווה. כל החיילים יהיו מתים לפני שיגעו באדמה וזה אם יש להם מזל. ב- 2012 התבצע תרגיל צניחה מבצעי ובצה"ל בישרו בהקלה ש"בסך-הכל מתוך מאות הלוחמים נפצעו רק עשרות" (מתוך האתר הרשמי של צה"ל). אז מסתבר שאפשר לגרום לחיילים נזק רב אפילו אם לא יורים עליהם בכלל.

על פי אמנת ז'נבה מותר לירות בצנחן ירי באוויר, כאשר הוא בדרכו לפעילות מבצעית, ולא נראה לי שמישהו בודק. ובכל מקרה, אנחנו אמנם חתומים על האמנה הזאת, אבל אויבנו לא חתומים עליה, לא מרגישים מחויבים לה או לכל סוג אחר של כללי מלחמה הוגנים והגונים וברור שאנחנו לא נשלח את טובי בחורינו בני העשרים להפוך לברווזי אימונים במטווח של בני העוולה שמקיפים אותנו. זה פשוט יהיה טירוף מוחלט! ברור שלא נשתמש בכישורים היקרים האלו שאנחנו מעניקים להם. אז לא עדיף להשקיע במשהו אחר? או אולי נחכה עד שהאויב יהיה מוסרי יותר ויותר (כי עד עכשיו זה התהליך שקורה פה באזור)?

"כל מה שלא יורה יקוצץ"

נדמה שהתקוממות על ההצעה הזאת תגיע בעיקר מאנשים שירצו לשמור על הפריבילגיות, המסורת או הכבוד של הצנחנים, ש"הרוויחו" בעמל רב את הזכות לכיף העצום הזה של הצניחה. זה פרס שמעניקים להם כבר שנים ועכשיו אני מציעה לגזול אותו מהם. כיוון שאני חובבת ספורט אתגרי וכן צניחה חופשית אני מודעת לחלוטין לעובדה שמדובר באחת החוויות המדהימות והמגניבות, שזה כיף משגע, זה אדרנלין, זה מטורף, חייכתי שבוע ואין על זה בעולם. אבל לצערי חברים, אין כסף לזה, אז כשתשתחררו אני מקווה שיזדמן לכם להתנסות בחוויה על חשבונכם ולא על חשבוני. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להאכיל מנגנון מנופח ותובעני שהוא מיותר כדי לשמור על יוקרה של יחידה בצה"ל. כבר אין לנו אפשרות כספית להמשיך לשחק בצעצוע של מיליונים. הצנחנים הם חטיבה מופלאה, מלאה עזוז וגבורה ומאוד מוערכת, אבל היא יחידת חי"ר נטו, והיא כזו כבר חמישים ושבע שנים. אני בטוחה שהם יוכלו להמשיך בגאווה, גם בלי הצעצוע היקר הזה, לשמור על מסורת מפוארת לא פחות מגבעתי וגולני.

ואם במקרה עולה הצורך להכשיר מספר של חיילים שאפשר לספור על יד אחת, מיחידה שהיא כל כך סודית שאין לה שם, במטרה להרוג רב מחבלים בקרב פנים אל פנים בעזרת הזרת בלבד, וזה דורש חד משמעית הצנחה שלהם מעבר לקווי אויב - אז אין לי שום בעיה עם זה. מצדי הם יכולים לקבל הכשרה מצה"ל, או אפילו דרך אחד מבתי הספר האזרחיים לצניחה והכל בהתאם לצורך, אבל הכשרה סיטונאית של צנחנים לצורכי רימום האגו? זה פשוט מיותר.

כשאהוד ברק היה רמטכ"ל הוא אמר "כל מה שלא יורה יקוצץ" וכמעט ביטל את חיל החינוך. היום כשאני מסתכלת על שני צדי המתרס נראה לי יותר חשוב ללמד חיילים עולים לדבר עברית מאשר לזרוק אותם ממטוס בלי שום סיבה טובה.