העובדה שיש מי שהופך "גיבור " תרבות המורשע בעברת מין לסוג של סלב, שעוד עלול לקבל קמפיין פרסומי, גרמה לתא העיתונאיות לצאת כנגד שידור התוכנית "הכפר" החדשה בערוץ 10 בה משתתף "הגיבור הלא גיבור". תא העיתונאיות נלחם, בין היתר על אפשרות סביבת עבודה בטוחה ונקיה ממטרידים לנשים. בקצב הזה עלול לצוף גם מעביד או מורשע שיגיד "אם עבריין מין יכול להיות גיבור טלוויזיה, גם אני יכול להמשיך לעבוד איפה שאני", וזה אסור שיקרה..

עוד באון לייף

הוויכוח על תכניות הריאליטי הוא ארוך שנים. יש יגידו שהן פוגעות באיכות התוכן וברמה של מה שמשודר על המרקע. פעם חלקן של תכנית הריאליטי היה קטן, היום הוא ענק. יש שיגידו שזה ראי החברה ואני נוטה להסכים עם הגישה השנייה; יש תכניות ריאליטי שאני צופה בהן מעת לעת, אבל כשפתאום מתגלה שאחד מגיבורי תכנית ריאליטי שאוטוטו עולה לאוויר, הוא עבריין מין מורשע, האורות המהבהבים מטלטלים את תאי מוחי.

כשהאורות המהבהבים הם לא רק אדומים אלא בכל צבעי הקשת, צריך לעצור את הגלגל הענק הזה ולרדת ממנו. וכעשיו מדובר בקו אדום זוהר ומהבהב. השתתפותו של האיש הזה בתוכנית היא, מבחינתי, סוג של סטירת לחי וניסיון למחוק את המלחמה של נפגעות תקיפות המיניות בשנים האחרונות. זה בכלל לא משנה אם הייתה עסקת טיעון או לא. הנערה בת ה14 שאיתה קיים גיבור הסדרה החדשה יחסי מין (בהסכמה כן או לא) היא עברה פלילית על פי חוק. בעבריה הזו הורשע גיבורנו, הלא גיבור דוד דיגמי.

על פי חוק קיום יחסי מין עם קטינה עד גיל 14 הוא אונס לכל דבר ועניין. בעיקר כשמדובר בגבר מבוגר שהצליח (או לא) להשתלט על נפשה וכך גם על גופה של נערה, שאיש היום לא יודע באיזה מצב נפשי בדיוק היתה ועדיין היום.

עבריין מין הוא סלב? גם אני רוצה!

יכולים לבוא פרנסי ערוץ 10 ולהגיד, ובצדק, שהם לא ידעו על העבר הפלילי של האיש. למה? כי על פי חוק אין לדרוש מאדם  תעודת יושר. אבל כיוון שנודע כי כך הם פני הדברים, שוב אנחנו שומעות תירוץ מטורף:  מדובר בהשקעה גדולה ובהפסדים ענקיים, ולכן הסדרה תשודר. מבחינתנו זה לא מתקבל. נקודה.

שום כמות כסף בעולם לא גדולה מספיק בשביל להבהיר שזה פסול – לאותם צעירים וצעירות שייחשפו לאיש הזה. במקום שהם יבינו ויידעו שעבריין מין הוא מביבי החברה, הם עלולים לצפות בתכנית ולהגיד רגע, מדובר בסלב. הנה הוא מופיע בטלוויזיה – סימן שהוא בסדר. השלב הבא הוא שגברים יבינו שאין בעיה, מקסימום ניתפס וניעצר, נרצה את עונשנו אבל מה? אחר כך אנחנו יכולים להיות גיבור סידרת ריאליטי.

כשהקווים האדומים מהבהבים וצורחים בראש – צריך לעצור ועכשיו. אסור לתת לתופעה הזו להתיישב ולהתמקם. זו מלחמה, היא מתישה, כי היא נגד גופי ענק, נגד גופי תקשורת, בתי משפט, חברות מסחריות ובעלי דעה שמזלזלים במלחמות האלה. אבל מי שלא מאמין במלחמה שלו – לא מנצח.

בסייפא - אולי עודף תוכניות ריאליטי הוא זה שגם לפתיחת שערה ההפקה לכל דיכפין, ובלבד שתהיה תכנית. יכול להיות שזו הבעיה הגדולה אבל כך או כל, התוכנית הזו צריכה לרדת. ואין כמו מאבק ציבורי למען כולנו כדי לעשות את העבודה.

למכתב המלא של תא העיתונאיות למנכ"ל ערוץ 10

הצטרפו לעצומה הקוראת להדחתו של דיגמי מהתכנית