לפני שבוע דר בחרה את החצאית הזו ללבוש לבית הספר ביום שישי. כשהיא חזרה מבית הספר היא סיפרה לי שהמורה שלה אמרה לה שהחצאית קצרה מדי והיא מבקשת לא להגיע איתה לבית הספר.

לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. הארץ סוערת בעקבות ?מחאת המכנסיים הקצרים?, שבמסגרתה מוחות תלמידות מבתי ספר בכל הארץ על הסטנדרט הכפול המוחל כלפיהם לעומת תלמידים בנים, שלהן מודדים את אורך המכנסיים, ואילו לבנים נותנים להכנס לבית הספר במכנסיים קצרים. הנימוקים נגד המכנסיים הקצרים מתמצים בכך שזה מגרה את הצוות החינוכי והבנים, וכאן מודיעים לילדה בת שש שהיא לבושה בחצאית קצרה מדי? נפלנו על השכל? זו ילדה בת שש.

מודה, גם אני עבדתי כמורה וכמחנך בבית ספר עד לפני כעשור וגם אני הערתי לתלמידות ולתלמידים על לבוש (אצלנו זה היה איסור על גופיות ספגטי, עוד לפני התלבושת האחידה, וכפכפי אצבע). גם אני ביקשתי מתלמידות להתלבש בצורה מכובדת ?כי פה זה לא חוף הים?. מעולם לא טענתי שהלבוש שלהן מגרה את הצוות החינוכי, מקסימום שהוא לא מכובד. היום אני מבין כמה מגוחך זה היה.

תלמידות מתקוממות כנגד הסטנדרט הכפול, שבנים יכולים להגיע במכנסיים קצרים, להוריד חולצה כשהם מזיעים לאחר שיעור ספורט, וזה נחשב לגיטימי ומקובל, והן נאלצות לסבול מהחום במכנסיים ארוכים כי מתייחסים אליהן כאובייקט מיני, שאותו צריך להסתיר.

מה אנחנו כחברה אומרים לנערות האמיצות האלה? שהן צריכות לשמור על עצמן, שכל גבר שסובב אותן רואה בהן אובייקט מיני ולכן לא צריך לעורר אותו? מה אומרים לילדה בת שש? שהחצאית שהיא הלכה איתה לגן החובה לפני שנה היתה בסדר, אבל עכשיו היא בכיתה א?, וכבר צריכה לשמור על עצמה מפני הבנים? ילדה בת שש אינה אובייקט מיני.

מיותר לציין כי המכנסונים המגרים האלה נחשבו פעם לבגדי ההתעמלות המקובלים, כפי שניתן לראות בתמונות רבות, לא מלפני המון זמן. אז מה השתנה? הגברים לא יכולים לשלוט בעצמם יותר? אולי נלמד אותם לא לאנוס?

לכל מי שטוען שזה לא קשור למיניות אלא לכיבוד המוסד החינוכי אומר, שכל עוד הסטנדרט לא נאכף על הבנים בצורה שווה כמו שהוא נאכף על הבנות, הטיעון הזה לא מחזיק מים.

מערכת החינוך איבדה כיוון. הגיע הזמן שיתעסקו בדברים החשובים ויניחו לתלמידות. שישקיעו את האנרגיה בשיעורי חינוך מיגדרי, זה יהיה קצת יותר יעיל במניעת תקיפות מיניות.