מחירו של הזהב תלוי במספר גורמים ופרמטרים שונים, המעידים על איכותו. אחד הפרמטרים החשובים לבדיקת מתכות יקרות הוא דרגת טוהר, כלומר אחוז המתכת היקרה מתוך הסגסוגת. דרגת יחידת טוהר בזהב נקראת קרט - לדוגמה: 24 קרט זהב מצביע על 999 אלפיות שהן 99.9% זהב טהור. מוצרים עם פחות מ375 אלפיות זהב לא נחשבים זהב על פי החוק. ניתן למצוא זהב בטבע בצורה הטהורה ביותר הודות לתכונותיו הכימיות האציליות - הזהב אינו יכול להיקשר או להתרכב כימית ליסודות אחרים ועל כן הזהב יהיה מבריק בכל מצב.

אם יש ברשותכם תכשיט זהב או חפץ בעל עיטורים זהובים, הוא עשוי להיות שווה הרבה מאוד כסף; יכול להיות ששווה לכם לשקול מכירת זהב זה. ישנם לא מעט מקומות שמטרתם לקנות זהב, וכל שנותר לכם לברר הוא האם הזהב שלכם אמיתי, ומהי רמת הטוהר שלו. איך עושים את זה? זה לא כל כך מסובך.

מעוניינים במכירת זהב? 4 בדיקות ביתיות שיעזרו לכם לוודא האם הזהב שלכם אמיתי

  1. זהב אינו משחיר - נסו לשים לב לדהייה או חלודה של הזהב, בעיקר קצוות. אם נראה שהזהב מתחיל להשחיר ואתם מבחינים בסוג של מתכת אחרת מתחת, כנראה שזהו לא זהב אמיתי. נסו לנקות את התכשיט לפני כן, כדי לוודא שההשחרה אינה אלא לכלוך.
  2. מבחן הנשיכה - כולנו מכירים את הסצנות מהסרטים, בהם הבחורה מעוניינת במכירת זהב כלשהו, והמוכר בחנות המשכון נושך את התכשיט כדי לוודא שהוא אמיתי. למעשה, זוהי דרך מצוינת לבחון את הזהב שלכם. זהב הוא מתכנת רכה, כך שנשיכה אמורה להשאיר עליו סימן. נשכו קלות ובעדינות את הזהב ובדקו האם נותר סימן. חשוב לציין שזוהי בדיקה פחות מומלצת, שכן אתם עשויים לגרום נזק לשיניים או לזהב.
  3. חותמת זהב - ניתן לבדוק אם ישנה חותמת זהב על הפריט. החותמת תעיד על אחוז הזהב הטהור בחפץ שבידנו (קראט - ככל שגבוה יותר, כך מחיר הזהב יעלה). ניתן להשתמש בזכוכית מגדלת כדי להקל על החיפוש. חשוב לדעת שני דברים; יכול להיות שהחותמת תהיה קשה לזיהוי אחרי שנים של ענידה או שימוש בחפץ. ושנית, גם חיקויים יכולים לכלול חותמת כדי להיראות אותנטיים, ולכן יש לבדוק את הזהב בדרך נוספת.
  4. בדיקת מגנטיות - מבחן קל שיכול לעזור לכם לפסול בקלות את החפץ המוזהב שלכם. זהב לא אמור להתמגנט - ולכן אם תצמידו את הזהב למגנט ותראו שהם מתמגנטים, סימן שהזהב מזויף. חשוב לציין כי מגנט פשוט על המקרר לא יעבוד במקרה הזה, וצריך להשתמש במגנט "רציני" יותר.

עדיין לא בטוחים? זה הזמן לבדיקה מקצועית

הבדיקה הכי בטוחה היא לבקר אצל בעלי מקצוע. גשו עם החפץ או התכשיט אל מקומות מקצועיים שמתעסקים בבדיקות כאלו בעזרת חומצות. התהליך הזה כולל גירוד של הזהב על דסקית, ובדיקת מסיסות של הדסקית - אם היא מתמוססת, זהו לא זהב אמיתי. שירותים כאלו מוצעים במספר מכונים, ואף במכון התקנים הישראלי, ויעניקו לכם תשובה בטוחה, ללא סימני שאלה. בנוסף, חלק מאותם מקומות עוסקים במכירת זהב - כך שאם יתגלה שהזהב שבידיכם אמיתי, הם עשויים לקנות מכם את הזהב.