לצערנו, הטרדות מיניות בצבא הן לא נדירות, וכל אחת עשויה להיתקל בהטרדה בצורה כזו או אחרת. לכן חשוב לדעת את החוק, ולהבין את תהליך הגשת התלונה במקרה הצורך.

מה החוק אומר לגבי הטרדה מינית בצבא?

החוק לגבי הטרדה מינית בצבא הוא למעשה זהה לחוק באזרחות. החוק, שנקרא "החוק למניעת הטרדת מינית" ונחקק בשנת 1988, קובע מה נחשבת הטרדה מינית ואילו אמירות מילוליות ופעולות פיזיות נחשבות לעברה פלילית. החוק כולל כמה מקרים פרטניים, כמו לדוגמה מקרה של סחטנות, הצעות מיניות מטרידות ונשנות, התייחסויות בוטות נשנות בנוגע למיניות והתייחסות משפילה ביחס למינו או מיניותו של אדם. הטרדה מינית (ובזאת, לא מדובר על אונס), עונשה שנתיים מאסר על פי החוק.

אנו נחשפים להטרדות מיניות בכל תחום, הן במקומות עבודה והן ברחוב, אבל חשוב לציין שבצה"ל המצב עשוי להיות חמור יותר, שכן בדרך כלל מתקיים פער גילאים גדול וכן הבדלי דרגות משמעותיים. פעמים רבות החייל/ת מרגישים כבולים למערכת, ומפחדים להתלונן בשל חשש מעונשים או התנכלויות. חשוב לדעת שכל המורשע בהטרדה מינית בצה"ל, הן פיזית והן מילולית, ירד מכל דרגותיו וישוחרר משירותו הצבאי.

הטרדות מיניות בצה"ל - כל המספרים

לפי סקר פנימי של צה"ל, שמתייחס לשנת 2016, נמצא כי אחת משש חיילות הוטרדה מינית בשירות הצבאי. הסקר נערך בקרב אלפי חיילות וקצינות - הן לוחמות, הן תומכות לחימה והן חיילות ביחידות עורפיות. בנוסף, כ-60% מהחיילות שענו על הסקר טענו כי ביחידה שררה אווירה "משוחררת" ופוגענית שמעודדת הטרדות, הכוללת בדיחות וסיפורים מיניים והשמעת הערות פוגעניות. עוד נמצא בסקר כי רק 19% מהמתלוננות פנו למשטרה הצבאית בנושא והגישו תלונה, מסיבות כאלו ואחרות.

איך להתמודד עם הטרדה מינית בצבא?

אם עברת הטרדה מינית בצבא, חשוב לדעת שצה"ל עומד מאחורייך. תלונה מידית תעזור לטיפול מהיר ויעיל. ניתן להתלונן למפקדים השירים, לגורמי כוח אדם ביחידה, ואף בפני נציגת יוהל"ן. אלו יעזרו לך להיחלץ מהמצב אליו נקלעת ולצאת מהיחידה במידת הצורך. חשוב לדעת שצה"ל מספק גם שירותי בריאות הנפש.

באדיבות: http://www.army.co.il