הדלקת נרות

הדלקת נרות שבת מהווה סמל למסורת היהודית, שעוברת במשך דורות מאם לביתה. להדלקת נרות שבת יש כמה סיבות: הראשונה היא לכיבוד השבת. הדלקת הנרות לפני כניסת השבת מאפשרת תאורה במהלך ארוחת השבת, וכך מאפשרת לכבדה ולהוסיף אור בבית יהודי. הסיבה השנייה קשורה מעט לסיבה הראשונה, והיא לצורך שלום בית; נרות השבת עזרו, עוד בתקופה שלפני המצאת החשמל, להאיר את החושך, למנוע היתקלות בחפצים ולהשרות אווירה טובה ורגועה. הסיבה השלישית קשורה לעונג שבת: שבת משמעותה מנוחה, רוגע ושלווה, ונרות השבת תורמות להשריית תחושת הקודש.

כנהוג, האישה בבית מדליקה את הנרות; זאת כיוון והאישה היא האחראית, בדרך כלל, ליצירת האווירה הנינוחה והרגועה בבית. להדלקת הנרות מצורפת ברכה: "ברוך אתה יי אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצותיו וצוונו להדליק נר של שבת". אל ברכה זו ניתן לצרף תפילה. רצוי להדליק שתי נרות, אך ניתן לקיים את המצווה גם בהדלקת נר אחד.

 

ברכות השחר לנשים

הדעות בנוגע לברכות השחר לנשים חלוקות בין פוסקי ההלכה. חלקם אומרים כי נשים חייבות להתפלל שחרית או תפילת מנחה, אחת מהן תספיק; אחרים טוענים כי יש צורך בשתי תפילות אלו; וישנם כאלו הסבורים כי אין צורך בתפילה כלל. כך או כך, נשים פטורות מקריאת שמע וברכותיה. ברכות השחרית ניתן לברך בכל בוקר החל מחצות, כולל בימי חג ובשבתות, זאת כדי לברך את היום, לבקש הצלחה ולקוות ליום טוב.

 

תפילה לזיווג

אחת התפילות הנפוצות אצל נשים רבות היא התפילה לזיווג הגון. בין אם זה לזיווג שלהן עצמן, ובין אם זיווג של קרוביהן וילדיהן. גם נשים חילוניות שלא נוטות להתפלל או לברך, מוצאות עצמן לא פעם מתפללות לזיווג הגון. ישנן לא מעט תפילות לזיווג הגון, קצרות וארוכות, בנוסחים רבים (השל"ה הקדוש, רבי אלימלך מליז'נסק, רבי נחמן מברסלב, וכן קריאה של פרקי תהילים)  אך לכולן מטרה אחת ויחידה - למצוא זיווג. נהוג לקרוא תפילות לזיווג מדי יום במשך ארבעים ימים רצופים, דבר הנחשב לסגולה. חשוב לציין כי לא נהוג להתפלל על אדם ספציפי. ישנן עוד כמה דרכים נפוצות לתפילה לזיווג, כמו השתטחות על קברי צדיקים או שינוי השם הפרטי- שכן ביהדות מייחסים לשמו של האדם משמעות עמוקה וחשובה.