עד שכל אחד מהמוצרים שיש לכם בבית או בעסק מגיעים אליכם או לחנויות, הם עוברים תהליכי תכנון, פיתוח וייצור רבים ומקיפים, כאשר הדיוק הוא נקודה קריטית לכל אורך התהליכים הללו. כשזה נוגע לייצור מוצרים ורכיבים, החל מאבטיפוס לרכיב מיוחד ומורכב ועד לייצור סדרתי של פריטים פשוטים ויומיומיים, הדיוק הוא אלמנט קריטי להצלחה ולביצועים אמינים. אחד מתחומי הייצור בהם זוהי נקודה מהותית במיוחד הוא התחום הנרחב של עיבוד שבבי וייצור רכיבים מדויקים ע"י מיכון ייעודי, ידני או ממוחשב-אוטומטי.

עיבוד שבבי כולל טכניקות עיבוד וייצור רבות, אשר "בגדול" ניתן לומר שהן כוללות הסרת שכבות מדויקות ומתוכננות של חומר מפיסת חומר הגלם שאיתו עובדים – בעיקר מתכות שונות אך גם סוגי פלסטיק מסוימים וגם עץ. באמצעות הסרה מדויקת של שכבות, חיתוכים, קידוחים, השחזות, חריטות וכיוצא באלו, מייצרים רכיב מדויק ואיכותי שכולו חתיכה אחת של חומר גלם ספציפי. זהו תחום מרכזי עבור תעשיות רבות, למשל תעופה וחלל, מכשור רפואי, תעשיית הרכב, רכיבים למיכון תעשייתי וחקלאי וייצור אבי-טיפוס של מוצרים המיועדים ליצור סדרתי בסיום שלבי פיתוח ותכנון. 

כשהדיוק הוא קריטי לתפקוד וביצועי המוצר

כמעט בכל מוצר, אך קל וחומר כאשר מדובר על רכיבים ומוצרים המיוצרים בתהליכי עיבוד שבבי, הדיוק בהחלט יכול להיות קריטי לתפקוד ולביצועי התוצר הסופי. ישנם מקרים רבים בהם סטיית התקן האפשרית היא כל כך מינימלית או אפילו לא קיימת, שחוסר דיוק במילימטרים או אפילו בפחות מכך, יכול להיות בעל משמעות של מערכת שלא עובדת או רכיב שלא מתפקד בצורה אופטימאלית. חוסר דיוק כזה יכול להוביל במקרים הפחות גרועים לתפקוד לא אופטימאלי של מערכת או מוצר או לשחיקה מוקדמת של רכיבים שונים, אך במקרים אחרים חוסר דיוק כזה יכול להוביל להשבתת מערכת שלמה או להפיכתו של מוצר מדויק ומורכב שלם למסוכן. 

דוגמאות לחשיבות הקריטית של דיוק בייצור מוצרים ותוצרי עיבוד שבבי מגיעות לא אחת מתעשיית החלל והתעופה, בהן אין מקום לסטיות בייצור ובדיוק וכאשר טעויות דיוק וייצור יכולות לגרור שרשרת אירועים מסוכנים לציוד ולחיי צוותים מקצועיים. אך זה נכון במידה רבה גם ליתר התחומים של ייצור מוצרים, למשל רכיבים בייצור CNC ממוחשב ומדויק לתעשיית הרכב, רכיב הנעה לאופניים או חלק חשוב במערכת ההפעלה וההנעה של מכונה תעשייתית במפעל ייצור.

גלגלי שיניים, מרכיבים של מנועים ומערכות הינע ושאר מוצרים מיוחדים ומורכבים משלל תעשיות ותחומי פעילות – כל אלו מצריכים דיוק מושלם וייצור מושלם כדי לספק ביצועים אמינים, איכותיים, לפי התכנון וגם בטיחותיים. את כל אלו ועוד תוצרים רבים אחרים מייצרים בתהליכי עיבוד שבבי. 

 

דוגמאות לתהליכי ייצור מדויקים במיוחד

בעיבוד שבבי ותהליכי ייצור בכלל, יש כמה דוגמאות של תהליכי ייצור שגם מחייבים דיוק מירבי וגם אשר מספקים תוצאות מרשימות מאוד מבחינת דיוק ועמידה בתכנון בצורה מושלמת. אפשר לקחת למשל טכניקות של השחזה וחריטה כדי להבין דיוק מהו ועד איזו רמה מכונות CNC יכולות להגיע היום – כאשר אנחנו מדברים על דיוק ברמה של מיקרונים בייצור רכיבים.

בהשחזה מסירים שכבות עדינות ודקיקות של חומר מהמוצר המעובד, כדי להגיע לעובי ולצורה הרצויות, ברמת דיוק מושלמת, זאת ע"י מכונות CNC ממוחשבות או מכונות עיבוד שבבי קונבנציונאליות ושימשו בסכינים וכלי עיבוד מיוחדים לכך. דוגמא נוספת היא חריטה, אשר היום מאפשרת ייצור סופר מדויק ומורכב דרך חריטת דוגמאות ודפוסים בחומר גלם מעובד, למשל כדי לייצר התאמה מושלמת לרכיבים נוספים או ליישום הסופי אליו מיועד המוצר. רק עבודה ביד אומן, עם מיכון עיבוד שבבי מתקדם ואיכותי כמו של חברת יעקובוביץ חיים כרסום וחריטה ממוחשבים ועל בסיס תכנון מעולה יכולה להביא את המוצרים לאיכות ביצוע מקסימאלית ולדיוק חסר פשרות – רצוי שגם אתם לא תתפשרו בייצור המוצרים שלכם ובייצור המוצרים שאתם רוכשים לעצמכם!