חילוקי דעות בין שתי חברות כנסת הפכו לקרב חתולות מכוער ומיותר: ח"כ ענת ברקו אמרה לאחר סיור שערכה בצפון "לצערי הרב אני מבקרת בבתי חולים בצפון". על כך צייצה ח"כ לוי-אבקסיס בחשבון הטוויטר שלה: "מצטערת על מה? על שצריכה לכתת רגליך? או על מה שאת רואה שם? אם כך, פני לחברים בקואליציה ודרשי תקצוב". ברקו הגיבה לציוץ הזה במשפט: "אורלי, מוטב שתתרכזי בדרכים אלגנטיות יותר להישאר רלוונטית. לדגמן בשער של 'לאישה', זו בהחלט אחת מהן".

התגובה של ברקו ללוי-אבקסיס מכילה שני דברים שהשתרשו פה ושיש להוקיע מן היסוד. הראשון, אנחנו לא נתייחס לביקורת, אנחנו נתייחס למבקר. השני, אם המבקר הוא מבקרת, דהיינו אישה, ננגח בדבר היחיד שרלוונטי- המראה החיצוני שלה. במקרה של לוי-אבקסיס, אישה יפה שבעבר עסקה בדוגמנות, זה ממש קל. תמיד אפשר לדחוק לצד את העשייה הפוליטית שלה ולהקטין אותה לרמת הבחורה השווה על השער של 'לאישה'.

לוי- אבקסיס תוקפת את ברקו על המקצועיות שלה. היא לא אמרה מילה על המראה שלה או על עיסוקיה בשעות הפנאי או על תחביביה. היא התייחסה נטו למשפט שברקו עצמה כתבה "לצערי הרב, אני מבקרת בבית חולים בצפון". הביקורת מכוונת לתפקיד של ברקו, לעבודה שלה כנבחרת ציבור. כחברת כנסת התגובה של ברקו מזכירה את תגובתו של רוה"מ לאילנה דיין בחוסר הענייניות שלה- הוא כתב מניפסט שלם שעיקרו להכפיש ולערער את זו שהעזה להעביר עליו ביקורת. הוא לא טרח להתייחס לביקורת עצמה. גם ברקו בציוץ שלה לא התייחסה לשאלת התקציב, חלילה, מה פתאום? במקום להגיב עניינית (אפשר גם בציניות כי אחרי הכל מדובר בציוץ בטוויטר אבל תגובה צינית לא חייבת להיות לא עניינית) היא אמרה למבקרת ללכת להצטלם לשער של מגזין.

אבל מה שמטריד הרבה יותר בתגובה של ברקו הוא שהיא נוהגת כאחרון הדושבאגים הסקסיסטיים. היא מזכירה את הגברים שמסרבים לחיזוריהם ובתמורה חוטפים את המשפט - "יאללה, יאללה, מי בכלל התחיל איתך, יא שמנה מכוערת?".

אותם גברים שמגיבים לסירוב או לביקורת או לכל דבר שלא מוצא חן בעיניהם שהגיע מפיה של אישה בהנמכת הדוברת והכנסת לתבנית של "תהיי יפה ותשתקי" או לחילופין "תהיי מכוערת ותשתקי". ברקו מוחקת במחי ציוץ את הקריירה הפוליטית של לוי-אבקסיס ושולחת אותה לדגמן. היא מתעלמת מהעובדה שללוי-אבקסיס יש תואר ראשון במשפטים, שהיא חברת כנסת כבר 7 שנים, שהיא כיהנה כיו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת ותרמה לחקיקתם של 26 חוקים ותיקוני חקיקה, ביניהם חוקים למען נפגעות ונפגעי אלימות מינית, שהיא שימשה כחברה בוועדה לקידום מעמד האישה ובוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, שעד לפרישתה ממפלגת 'ישראל ביתנו' היא הייתה חברה בוועדת הכספים ובוועדה לזכויות הילד ושהיא עומדת בראש השדולה לקידום שכירות הוגנת, ראש השדולה לדיור, השדולה לצדק חלוקתי ושדולת הגיל הרך. האישה שנשלחה להציג בשער שבועון נשים את הפנים היפות שלה בעצם זכתה בשנת 2015 בפרס אבירת איכות השלטון אבל למי אכפת? כל אלה לא רלוונטיים מבחינת ברקו. לכי לדגמן, חמודה, ואל תדברי על דברים שאת לא מבינה בהם.

כאשת שמאל, מעולם לא הצבעתי למפלגת 'ישראל ביתנו' ואורלי לוי-אבקסיס איננה הח"כית המועדפת עליי, כך שלא מדובר פה בהגנה אישית על כבודה ועל מקצועיותה. לחברות כנסת הן מהימין והן מהשמאל (ולנשים באופן כללי) מגיעה התייחסות עניינית לאמירות ולפעולות שלהן כנבחרות ציבור. על אותו המשקל בדיוק, בלתי מתקבל על הדעת, בעיניי, לכנות את מירי רגב בשמות כמו 'בהמה' או לומר על ציפי לבני שהיא "נראית כמו גבר".

ומה הכי אבסורד בכל הסיפור הזה? שענת ברקו היא אישה. מי שבחרה לרדת כל כך נמוך במתקפה על אישה אחרת היא אישה בעצמה.

כמה עצוב לגלות שכשנשים מגיעות לתקוף בחזרה, להתנגח או לבקר נשים רבות עושות את זה בכלים היחידים שהן מכירות, כלי הפטריארכיה.