"הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לממשלה הבאה", אמר השבוע ראש הממשלה נתניהו אחרי שהכריז על בחירות חדשות. מה שהיה הוא שיהיה, בשפת הפרשנים. ובכן אדוני ראש הממשלה, אתה טועה. אנחנו לא נסכים יותר לרשימות עתירות גברים ולעלי תאנה בדמותן של שתי שרות מטעם מפלגת השלטון (ובתפקידים לא משמעותיים).

קמפיין MeToo הוביל להעצמה נשית בכל העולם. הוא הוביל לאינספור גילויים של מקרי הטרדה ואונס, הוא הוביל פוליטיקאים, פרשנים בכירים, עיתונאים, מפיקים, במאים, שחקנים, ואנשי עסקים לרדת מהבמה הציבורית כי אנחנו הנשים מגובות באנשים בעלי יושרה וחוש צדק אמרנו עד כאן. מקומכם לא בבמה המרכזית, לא אתם אלו שתובילו את החיים שלנו אלא מי שיודע לנהוג בכבוד כלפי הסובבים והסובבות אותו. מי שלא מנצל את מעמדו כדי לרמוס את נפשם של נשים וגברים כאחד שהיו חלשים ממנו.

השלב הבא כאן אצלנו הן ההפגנות שהחלו עם הרצח ה-24 של אישה בישראל ונמשכות עד היום. עשרות אלפי נשים וגברים קמו בבוקר יום שלישי ה-4.12, לבשו שחור והשביתו את מקומות העבודה שלהם. התוצאות לא איחרו לבוא – ועדת השרים סוף סוף אישרה להעביר 50 מיליון שקלים מהתקציב שהובטח כבר לפני שנתיים למאבק באלימות נגד נשים. תכנית אחרת שהובילה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל בעלות של 295 מיליון שקלים תטפל באלימות נגד נשים במגזר הערבי. אפשר לשער ששתי התכניות ייכנסו להקפאה עכשיו שהוכרזו בחירות. התכניות אולי יוקפאו אבל האנרגיה שהשתחררה לא תחזור לבקבוק. כפי שהצבענו בבחירות המקומיות לרשימות שוות, כך אנחנו מבטיחות שנעשה עכשיו.

ממשלת ישראל ה-34 בעת הקמתה, יחד עם נשיא המדינה . צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ממשלת ישראל ה-34 בעת הקמתה, יחד עם נשיא המדינה . צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

אמש הייתה זו אורלי לוי אבקסיס שהכריזה שהמפלגה בראשותה, 'גשר', תהיה מורכבת חצייה מנשים (שחקנית התיאטרון חנה הספרי, אשת האקדמיה מירב אלוש לברון, לילך שם טוב, כרמן אלמקייס, קובי אוז ודודו אוואט - כמה פשוט אה?). זה בלתי נתפס אבל כיום אין ולו מפלגה אחת בישראל שחצי מחבריה הן נשים. אני רוצה להאמין שאורלי לוי אבקסיס היא הסנונית הראשונה במה שנראה בשבועות הקרובים - כל מפלגה חפצת חיים תצטרך להכריז שגם אצלה בבית, מחצית מהחברים יהיו חברות. החרדים יתעקשו להמשיך על הומוגניות גברית? אני קוראת לנשים החרדיות להצביע למפלגות הקרובות לליבן שכן ייתנו ייצוג לנשים או לא להצביע כלל. שכל מפלגה תרגיש בקלפי את מחיר הבחירה שלה.

בקדנציה הנוכחית הגענו למספר שיא של נשים – 35 חברות כנסת. מי שיסתכל על הכוס המלאה יתמקד בכך שמספר הנשים גדול פי שלושה מהכנסת הראשונה אולם הכוס הריקה משמעותית יותר. הדרישה צריכה להיות ברורה - חמישים אחוז מהאוכלוסייה, חמישים אחוז בייצוג.

תאמרו שרק במדינות ליברליות באירופה חצי מנבחרות הציבור הן נשים, אבל במקום הראשון עם ייצוג של 63% מחברי הפרלמנט נמצאת רואנדה, במקום השני בוליביה ואח"כ בפרלמנטים די זהים בייצוג תמצאו את איסלנד, ניקרגואה ושבדיה. רוב נשי תמצאו בממשלת ספרד, וממשלות שלפחות מחצית מחבריהן נשים תמצאו גם בצרפת אבל גם באתיופיה.

תגידו 'המצב הביטחוני מונע זאת'? למרות שיש לא מעט שרות ביטחון בעולם, ולמרות ששרי הביטחון האזרחיים בישראל (משה ארנס ועמיר פרץ) הוכיחו אומץ לב וחשיבה מחוץ לקופסה יותר מהקולגות עם הדרגות על הכתפיים, אני מוכנה לקבל את ההנחה ששר הביטחון צריך ניסיון צבאי. אבל כל שאר השרים? מי נתן מנדט גברי לשרי האוצר? החקלאות? הרווחה? הכלכלה? המדע? ורבים רבים נוספים. כפי שנשים איישו את תפקיד שרת המשפטים, שרת החוץ ושרת החינוך, כך אין מניעה שיאיישו את שאר התפקידים.

אני יודעת שיהיו מי שיקומו נגד, גברים ונשים כאחד, ויאמרו תראי מה עשו 14 נשות הקואליציה כשהתבקשו להצביע בעד ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין האלימות נגד נשים. אחת נמנעה והיתר הצביעו ככבשים בעדר נגד ההחלטה. ולכן אני אומרת, אנחנו נשים וגברים תבוניים – לא רק שנדרוש ייצוג שווה, אנחנו נדרוש שהנושאים שאמורים לגעת בכולנו, אכן יהיו במרכז תשומת הלב של כל מפלגה. כל אחת מאיתנו תדע לבחור את המפלגה שקרובה לליבה, את זו שמטפלת בנושאים האלו בדרך שהיא מאמינה בה, אבל דבר אחד ברור, אדוני ראש הממשלה, הגבינה שלך זזה.

אם הגרעין של הקואליציה הנוכחית תהיה הבאה, אתה תפסיד בקלפי וכך גם מפלגות אחרות שיתעלמו. אנחנו חמישים אחוז כבר אמרנו?