חברות כנסת ומועמדות ממפלגת "יש עתיד" פנו הבוקר במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על מנת שיתערב לדבריהן, ב"נוהל המגונה" של הדרת נשים בקמפיין שילוט חוצות באזור העיר בני ברק. חתמו על המכתב חברות הכנסת יעל גרמן, עליזה לביא, קארין אלהררפנינה תמנו-שטה והמתמודדות על מקום בכנסת ה-21, סיגל מורן, תהלה פרידמן ואורנה ברביבאי

"על פי הפרסומים האחרונים בתקשורת, סירבה מחלקת הרישוי של עיריית בני ברק לאפשר הצבת שלטי חוצות בשטחה המוניציפלי, בהן מופיעות מועמדות לבחירות הארציות. מן הכתבות האמורות עולה תמונה מטרידה כי מדובר באיסור גורף שמטרתו היא למנוע פרסומם של שלטים בהם מופיעות נשים", נכתב. "למעלה מן העובדה שמדובר באפליה אסורה על פי חוק ובהדרה בוטה ומכוערת של נשים מן המרחב הציבורי, מדובר בהחלטה מסוכנת לחברה הישראלית ולדמוקרטיה הישראלית. התנהלותה של עיריית בני ברק, מקוממת ויש לשים לה סוף. על כן, אנו קוראות לך להתערב בנושא."

הדרת הפוליטיקאיות משלטי החוצות עלתה לכותרות כאשר העיתונאי עמרי מניב פרסם ידיעה על כך ששלטי חוצות של יושבת ראש מרצ, תמר זנדברג, נאסרו לפרסום מול קניון איילון, כמו גם באזורים נוספים השייכים לתחום השיפוט המוניציפלי של עיריית בני ברק, וזאת בשל העובדה שהיא אישה. לאחר מכן העיתונאית טל שניידר העלתה לעמוד הטוויטר שלה תמונות של כרזות שנוצרו על-ידי משרד הפרסום ראובני-פרידן, הקוראות למחנה השמאל להתאחד - כאשר בגרסה אחת מופיעה ציפי לבני, ובגרסה אחרת, המוצבת בשטחה של העיר בני ברק, לבני איננה.

"מדובר באפליה אסורה ובהדרגה בוטה ומכוערת של הדרת נשים מן המרחב הציבורי", מסרה ח"כ גרמן החתומה על המכתב. "זוהי החלטה מסוכנת לחברה הישראלית ולדמוקרטיה הישראלית. האיסור פוגע בכל אישה באשר היא ומשדר מסר ברור ומאיים לכל הנשים השואפות ליטול חלק בהנהגת המדינה והיא איננה לגיטימית במדינה בחירות על דגלה ערכים כמו כבוד האדם ושוויון."

לשאלתי מדוע דווקא עכשיו החליטו חברות "יש עתיד" לצאת חוצץ כנגד ההחלטה, השיבה גרמן כי "איסור הצבת שלטי חוצות בהן מופיעות נשים הינו איסור שאינו תקין בכל ימות השנה, אך כאשר מדובר בתקופות של בחירות הסכנה לדמוקרטיה גדולה אף יותר, מאחר ובכך מדירים נשים מתוך ההליך הדמוקרטי ומתוך השיח הציבורי. זהו עוד ניסיון של גורמים חשוכים לפגוע בחופש הביטוי בכלל ובנשים בפרט. יש להבהיר בקול רם, שהדרה ואפליה אין להן מקום במדינה דמוקרטית."

פנייתנו לעיריית בני ברק לקבלת תגובה לא קיבלה מענה. באתר "חרדים 10" התייחסו להסרת דמותה של לבני, בידיעה של העיתונאי אריה ריבקינד, שכללה ציטוט של הלצה על לבני של יעקב ריבלין, הפרשן הפוליטי של בקהילה, שהגיב בציוץ: "יש לי כמה חברים חילונים שהיו מוכנים לגור בבני ברק רק כדי לא לראות אותה".

"הדרת נשים מהמרחב הציבורי זאת לא יהדות וזאת בטח לא דרכה של תורה אלא קומץ מביש והזוי שמנצל את כוחו לרעה", סיכמה חברת הכנסת קארין אלהרר. "תפנימו - תמו הימים שבהם כוחות חשוכים יאיימו עלינו. כבר נקטנו בפעולות כדי שעיריית בני ברק תבטל את האיסור על תליית שלטים חוצות בהם מופיעות תמונות נשים. אני מבהירה באופן חד משמעי שנילחם בכל פעולת הדרה שהיא ולא מציעה לנסות אותנו."

מעודד לראות את הירתמותן של נשים למאבק בהדרת נשים, אך השינוי האמיתי יתרחש לדעתי, רק כאשר גם גברים ירתמו גם הם. בעיני נכון יהיה שכל חברות וחברי הכנסת שמאמינים שמדובר במעשה פסול, יביעו מחאה כנגד הדרת נשים, לא רק נשים.

לכשתגיע תגובת עיריית בני ברק לנושא, היא תצורף לכתבה.

*****

בחירות 2019. אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנים לשתף.