לראשונה בישראל, אישה דרוזית מצטרפת לפוליטיקה הישראלית ומתמודדת על מקום לכנסת ה-21: ד"ר רביעה בסיס, ילידת היישוב עספיא וכיום מתגוררת בדלית אל-כרמל עם בן זוגה ומשפחתה, הצטרפה למפלגת "פשוט אהבה" ומבקשת להפוך לנבחרת ציבור בבחירות שייערכו באפריל 2019.

ד"ר רביעה בסיס. צילום באדיבות המצולמת

ד"ר רביעה בסיס. צילום באדיבות המצולמת

בסיס מחזיקה בתואר ד"ר ללשון עברית ופילוסופיה מאוניברסיטת חיפה ועוסקת בתחום החינוך וההוראה. היא מלמדת לשון עברית במכללת גורדון ובעברה ניהלה את אגף החינוך במועצה המקומית דלית אלכרמל. בשנת 2011 כיהנה כנציגת החברה הערבית בוועדת טרכטנברג, בנוסף לפעילותה בוועדה להנגשת ההשכלה הגבוהה לחברה הערבית.

ההחלטה להיכנס לפוליטיקה הארצית קיבלה בסיס באומץ רב, ולדבריה היא החליטה "ללכת על זה בכל הכוח" במיוחד לאור המציאות העגומה שהתחוללה בארץ אחרי סערת חוק הלאום. "זה ערער לי את הביטחון. הרגשתי ששללו ממני את האזרחות שלי והכריזו עליי כאזרחית סוג ב'. התחלתי לשאול את עצמי מי אני ומה אני? ולכן אמרתי לעצמי שאני חייבת לקום ולעשות משהו שיכריע וישפיע. זה מה שהוביל אותי, וכמובן העובדה שהחברה הישראלית הפכה למשוסעת ומפולגת. אני רוצה לשנות את המצב הזה! אני רוצה ליצור שיח אחר, ליצור מצב שונה, מצב בו ארגיש שייכות למקום שנולדתי בו, ושורשי נטועים עמוק. אני רוצה שכל אזרחית ואזרח במדינה ירגישו כך." 

על "פשוט אהבה" היא מספרת שזו מפלגה שחברותיה וחבריה מאמינים שאהבה היא הרגש הטבעי ביותר איתו אנו נולדים, והוא המניע לחולל שינויים תרבותיים. "אהבה מביאה אנשים לתחושת לכידות, לאהבה בתוך עצמם ולחיבורים. כולנו בני אדם, ובנינו את המפלגה באופן שוויוני ומלא". היא מוסיפה כי המפלגה מייצגת את כל הפסיפס החברתי בישראל "שווה בשווה", כאשר חמישים אחוזים מהנציגים ברשימה יהודים וחמישים אחוזים ערבים. "בעשירייה הראשונה יש לנו שמונים אחוזים נשים ועשרים אחוז גברים, מה שאומר שהייחוד של המפלגה הזאת הוא בעובדה שהיא בהובלה נשית. עד עכשיו אין עוד עכשיו רשימה כזאת. אנחנו מחפשים את המשותף ולא את המפלג, את השוויון בתוך עצמנו, מבליטים את השוויון המגדרי, ומבחינתנו הגיע הזמן שנשים תובלנה את השיח הפוליטי ותהיינה במרכז העניינים."

פוליטיקה ואהבה לא נשמעים כמו דברים שהולכים ביחד. איך יש מקום לאהבה בפוליטיקה הישראלית?

"כי אנחנו נולדים עם הערך אהבה בתוכנו. את השנאה אנחנו מפתחים והיא ניזונה מהסביבה. לכן אנחנו באים ואומרים שאפילו בפוליטיקה שנחשבת למקום אגרסיבי, מקום בו יש שיסוע ושנאה, הוא מקום אליו אנו רוצים להביא את המאחד למען מטרה נשגבת - והיא לאחד. ואם אנחנו מדברות על חברות וחברי כנסת, אלו הם כידוע הנציגים של העם. הם אמורים לפעול בכל מאודם כדי שלעם יהיה טוב יותר. אם יש ביניהם כלכך הרבה ריחוק, הם אף פעם לא יצליחו יותר. ולדעתנו אהבה יכולה לחבר, אהבה אף פעם לא תפלג."

לוגו מפלגת "פשוט אהבה"

בסיס מספרת שהיא זוכה לתמיכה מלאה ממשפחתה - בן זוגה, ילדיה ונכדיה. כך גם ממשפחתה המורחבת והיא מלאת אמונה שתגיע לאן שהיא שואפת. "הצלחתי לעשות שלושה תארים בהצטיינות, הצלחתי לעבוד ולקיים את כל המחויבויות שלי בו זמנית. הייתה הרבה אהבה לאורך הדרך. זה כמובן מתחבר לי לשם המפלגה שלנו, כי אני חושבת שאהבה היא המניע המשמעותי ביותר להצלחה והגעה להישגים."

אילו תגובות אתן מקבלות?

"אנחנו מקבלות הרבה עידוד, הקשבה ואמונה בדרכנו. במיוחד מנשים."

ומה לגבי העובדה שאת האישה הדרוזית הראשונה שמתמודדת בפוליטיקה הארצית?

"לרוב מאמינים אצלנו שפוליטיקה זאת עבודה של גברים, אבל אני יודעת שזה צעד שצריך לעשות. החלטתי להיכנס לפוליטיקה אחרי מחשבה מאוד מעמיקה. לימדו אותנו שגברים הם אלה שיובילו את הפתרונות, אבל לצערי אין עדיין פתרונות ומצבנו רק הולך ומחמיר. המצב נהיה יותר ויותר גרוע מכל הבחינות ולכן דרוש שינוי. אולי הגיעה העת שנשים תיזומנה, ותעשנה מעשה? זו הסיבה שדחפה אותי לקבל את ההחלטה הזו וכולי תקווה שאגיע למקסימום תומכים, למרות שיש חלק שיגידו "מה, אישה בפוליטיקה?!". אך למרות זאת אני בטוחה בכך שתהיה לי תמיכה מגברים ונשים. אני מקווה להיות השופר שלהם, שישנה את הנסיבות בהן אנו חיות ושהחיים של כולנו יהיו טובים יותר."

בסיס מספרת שהנהגת העדה הדרוזית לא מתנגדת לריצה שלה לפוליטיקה, ושעד עכשיו אף אחד לא ניסה לדבר איתה או להניא אותה מהחלטה. "אני באה ממקום של לעזור למען החברה שלי, נותנת מזמני היקר ותורמת למען עתיד טוב יותר לבנינו וילדינו. לכן אני מקווה מאוד שגם אנשי הדת יתמכו בנו כי אנחנו באמת באים לעשות טוב, ורק טוב."

את רואה בעצמך מייצגת של נשים אחרות בחברה הדרוזית? שבעקבותייך עוד נשים ייכנסו לפוליטיקה?

"כן. אני מאמינה שכן. אני מרגישה את הרוח השונה והאחרת. יש לנו בחברה הדרוזית צעירות ומובילות, והן יודעות שהן צריכות להיות חלק פעיל בחברה. הן צריכות להגיע למקומות של הכרעה ועמדות מפתח. לא מזמן, התמודדה רשימה נשית לבחירות במועצה המקומית עספיא, והן הגיעו להישגים מרשימים. היום העידן אחר, הדברים השתנו. נשים מרגישות שהן יכולות, ואגב, הנשים הדרוזיות הן מבעלות אחוזי ההשכלה הגבוהים ביותר. קרוב ל-70% משכילות, לעומת הגברים אצלנו, שהם פחות אקדמאים. אז גם בפוליטיקה הנשים אצלנו החליטו להתחיל בצעדים ראשונים, והשמיים הם הגבול."

בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.