לפני כחמש עשרה שנים, בדירה קטנטונת באזור המרכז, ישבתי מול איש שקרא לעצמו רב ואיתו התייעצתי לגבי כל מיני נושאים. הייתי גרושה טרייה עם תינוק.

הוא אמר שכדי לאבחן בדיוק מה הבעיה בחוסר האיזון שלי בחיים (כך הוא קרא לנישואי בוסר בגיל 17), הוא צריך שאלבש חולצה מסוימת שהוא "התפלל" עליה, וכך זה יעזור לו להבין. הוא שלף את החולצה מהתיק, ואני נכנסתי לחדר השני כדי להחליף. פתאום הבנתי שלא. שזה לא תמים. שאין סיכוי שאני נותנת לאדם הזה לראות אותי כך. יצאתי מהחדר וביקשתי ממנו שילך. מזלי שהוא הלך.

מאז יש לי רדארים די מפותחים לקלוט "גורואים" כריזמטיים שמנצלים את מעמדם וכוחם מול אנשים במצוקה, שיעשו הכל כדי להיוושע. 

בזמן ההוא, לא היה לי למי לפנות. האמנתי שכשאגדל, כן יהיה. היום כשאני שומעת ורואה את הווידאו של עבריין המין המורשע ברלנד, מדבר בזלזול כלפי נשים באשר הן נשים, נזכרתי גם בווידאו מלפני כשבועיים שבו שומעים את השיחה בין נציג ציבור במפלגה החרדית, מדבר עם העוזר של העבריין הזה ועושה "עסקים" על הקולות תמורת ההכרה בו והחזרתו ללגיטימציה הציבורית. הבנתי שאין, אין לנו הנשים החרדיות למי לפנות. המפלגות החרדיות, לא רק שלא מוקיעות את העבריין הזה, הנציגים אפילו טורחים לפקוד אותם לבקרם ולשדלם בשביל עוד כמה קולות.

מה עם הקולות שלנו? של הנשים החרדיות? כל כך התרגלתם שהקול שלנו מובטח? אין צורך אפילו להציג לנו איזה מתווה של פעילות לטובתנו?

אני חושבת שאנו הנשים, בידינו הדבר. ברגע שהקולות שלנו כבר לא יהיו אוטומטים, ברגע שנדרוש גם ייצוג, שנבקש, נמחה, נדרוש, זה יקרה.

הנציגים המכובדים שלנו חושבים שאנחנו סוג של אופוזיציה לוחמנית, אבל האמת היא שמה שאנחנו, זו קבוצה הולכת וגדלה של נשים שהבינו שהן צריכות ייצוג לא רק בשבילן, אלא בשביל כל אישה חרדית, גם אם היא מתנגדת כיום לאפשרות הזו.

 

אני מקווה ליום שיבינו שאנחנו בצד שלהן, שאנחנו רוצות שיהיה לציבור החרדי כולו קול שווה. שלנשים החרדיות ולארגוני הסיוע החברתיים יהיה לאן לפנות. שאם יש וועדה למלחמה באלימות נגד נשים למשל, או לגבי בריאות האישה, או בכל נושא אחר שקשור לנשים שבחרו בהן, תהיה שם נציגה משלנו שתדאג לאינטרסים הספציפיים של הנשים החרדיות. אי אפשר שהוועדות הללו יהיו ריקות מנציגות חרדית. בדיוק לשם כך מתקיימות בחירות.

בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.