בשעה שחברי מרכז מפלגת אגודת ישראל התכנסו לאסיפה מכרעת לקראת הבחירות, הבנתי מה הקשר בין שלום לנשים בכלל, ובמיוחד מה הקשר בין שלום לנשים חרדיות.

לפני מספר שנים, כשלקחנו על עצמנו להוביל את העתירה נגד סעיף תקנון אגודת ישראל יחד עם עו"ד תמי בן פורת, אמרו לנו כולם וכולן - חרדים וחילונים - תשכחו מזה! אין שום סיכוי שבג"ץ יעז לגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה ולקבל את העתירה לתיקון סעיף התקנון שמדיר נשים מחברות במפלגה. וגם אם כן, אין סיכוי שהמפלגה תבצע את השינוי.

זה הרגיש כמו מאבק, צודק אמנם, אבל כמעט חסר סיכוי בטחנות הרוח. ויצאנו לדרך - עמותת איתך מעכי עם ארגוני נשים שהצטרפו, מרכז קונקורד, ולצידנו סופרג'יסטיות אמיתיות,ארגון "נבחרות" ונשים חרדיות גיבורות שנשכבו כמותן על מסלול המירוץ ללא פחד. לשמחתי הרבה, הן נותרו שלמות ובריאות וזכו יחד איתנו לראות את חדשות החרדים אתמול: מרכז מפלגת אגודת ישראל קיבל *פה אחד* את שינוי סעיף התקנון המונע מנשים להיות חברות במפלגה.

רק לפני כשנה נציגי המפלגה בבג"ץ  הגיבו בביטול מוחלט לבקשתנו, ואמרו שאין שום סיבה או עילה לדרוש מהם לשינוי משפטי. אין כאן עניין הלכתי, הם הודו בפה מלא, אבל לא נסכים לשנות את סעיף התקנון. אמרו לנו שצריך לחכות, השינוי יבוא "מבפנים" מתוך הקהילה, כשזה יתאים לה. אבל נשים חרדיות רבות, בראשן אסתי רידר אינדורסקי ואסתי שושן, הזכירו לנו, שמבפנים זה לא יקרה. הגברים שעומדים בראש המפלגה לא יוותרו על המקום במוקדי קבלת ההחלטות בשביל נשים. ושינוי, כולנו יודעות ויודעים, אינו לא דבר פשוט.

חילונים רבים אמרו לנו: מותר להם לקבוע את התקנון של המפלגה שלהם. המפלגה הזו – זו שאמורה לייצג את כלל הקהילה החרדית, שמחציתה נשים, אולם להן אין דריסת רגל במפלגה ולכן לא יוכלו לשנות את התקנון. מין טיעון מעגלי שכזה שלא מותיר סיכוי אמיתי לשינוי.

הביאו את היום. לאחר הניצחון הגדול בבית המשפט העליון. צילום באדיבות עמותת איתך מעכי

הביאו את היום. לאחר הניצחון הגדול בבית המשפט העליון. צילום באדיבות עמותת איתך מעכי

בעתירה שהגישה עו"ד בן פורת היה מרכיב חכם במיוחד: העתירה לא ביקשה לפסול את המפלגה, אלא לפסול סעיף אחד בודד בה. כשהצטרפנו למהלך, עמותת איתך מעכי שייצגה 10 ארגוני נשים יחד עם עו"ד נטע זיו, הבנו שהאתגר הגדול שלנו הוא להוכיח שיש כאן אפליה חמורה שמצדיקה התערבות. כי "כנסת זה לא בית כנסת", אמרה לנו רידר, אחת הסופרג'יסטיות החרדיות שהובילו את המהלך.

הצעד ההיסטורי הראשון קרה באוקטובר 2016, אז הוציא בג"ץ צו על תנאי שהורה למפלגה ולרשם המפלגות להסביר מדוע לא ישנו את הסעיף המפלה. אולם גם המדינה וגם המפלגה עמדו על עמדתן הראשונית. זו אמנם אפליה חמורה, הסבירה המדינה, אולם אולי יש מקום לקבל אותה "בחירוק שיניים", כתבו. השיניים היחידות שחורקות כאן במצב הדברים הנוכחי, הסברנו לבג"ץ, הן  אלה של הנשים החרדיות - שעל גבן אנחנו מוכנים לקבל את הפשרות לטובת ה"רב תרבותיות", לכאורה.

בקיץ האחרון, הורה בג"ץ בהרכב מורחב בראשות הנשיאה פרופ' אסתר חיות לאגודת ישראל, להודיע האם תסכים לשנות מרצונה את הסעיף. הסדק בשער נפתח. התחלנו לראות את האור כשהמפלגה הודיעה שתסכים לשנות את הסעיף, אבל במקביל המפלגה הבהירה לבג"ץ שלא תעשה שינוי אמיתי במציאות. ביקשנו מבג"ץ לקבל החלטה ולקבוע האם הסעיף ישתנה, והאם תוסר בכך האפליה.

בתחילת ינואר בג"ץ נתן תוקף של פסק דין היסטורי ופורץ דרך להסכמה של המפלגה, וקבע שעם ביצוע השינוי הוסרו כל החסמים התקנוניים והמשפטיים בפני נשים להיות חברות במפלגת אגודת ישראל. בסופו של החודש הושלם המהלך ההיסטורי כאשר מרכז המפלגה, כנגד כל ההערכות, קיבל פה אחד את ההחלטה לשנות את ההחלטה. העיתונאים ששוחחתי איתם אמרו לי מיד: "את יודעת שהם לא באמת יישמו את זה", ואני השבתי להם, הפעם בביטחון: אני בטוחה שיהיה שינוי. אני אמנם לא מצפה שראשי אגודת ישראל יפתחו קורס להעצמה ומנהיגות לנשות הקהילה החרדית, ולא בטוחה שנראה נשים חרדיות בכנסת הקרובה, אבל אני כן בטוחה שאנחנו על המסלול הנכון.

משמעות הצעד היא אפשרות כניסה ראשונה והיסטורית של נשים כחברות במפלגה. גם אם עדיין לא ברשימה לכנסת, הנשים החרדיות יכולות כעת להיכנס למפלגה ולהשפיע על התקנון שלה ועל ההחלטות המתקבלות בה.

עו"ד נטע לוי מאיתך-מעכי (מימין) ועו"ד תמי בן-פורת משמאל

עו"ד נטע לוי מאיתך-מעכי (מימין) ועו"ד תמי בן-פורת משמאל

בימים אלה פתחנו בעמותת איתך מעכי קו חם לייעוץ וייצוג משפטי לנשים חרדיות שמעוניינות להגיש בקשת הצטרפות למפלגה. נשים חרדיות אמיצות פנו וכמה מהן כבר בשלות לעשות את הצעד הבא. אנחנו נלווה אותן. גם אנחנו וגם הן יודעות שזה לא יהיה פשוט. החסם המשפטי הוסר, אבל יש לנשים חרדיות - כמו לנשים מקבוצות אוכלוסיה מוחלשות אחרות - הרבה מאד חסמים אחרים: חברתיים, כלכליים, משפחתיים ועוד. אנחנו נהיה שם לצידן כשיגישו את הבקשה להצטרף כחברות במפלגה, ואם התשובה שהן יקבלו היא שלילית, אנחנו נהיה שם לצידן ונייצג אותן בבית המשפט.

אז איך כל זה קשור באמת לשלום? "אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום". כך פעלו הנשים החרדיות, וכך פעלנו אנחנו בעמותת איתך מעכי בשנים הללו יחד עם כל השותפות שלנו. לא חיכינו שהשינוי המיוחל יבוא "מעצמו", "באופן טבעי" כמו שאמרו לנו כולם, אלא יצאנו לדרך, נאבקנו בטחנות רוח, והבאנו את היום!

בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.