קואליציית "ארציות 2019" ו"אני אישה, אני בוחרת", המורכבת מעשרות ארגוני נשים וארגוני חברה אזרחית, פנתה אתמול (שלישי) במכתב לראשי וראשות המפלגות בו ביקשו: הקימו רשימות מפלגתיות שלפחות מחציתן נשים המוצבות במקומות ריאליים, ושלבו סוגיות חברתיות מהותיות הנוגעות לשוויון מגדרי.

ארציות 2019

המכתב כלל התייחסות לקידום שוק תעסוקה שוויוני בישראל וביטול פערי השכר בין גברים לנשים; ייצוג שוויוני במוקדי קבלת ההחלטות במרחבים הציבוריים וקידום חקיקה התומכת בנוכחותן של נשים במוקדים אלה; מאבק בהדרת נשים בכל המרחבים הציבוריים; קידום הביטחון האישי של כל אזרחית ואזרח ושינוי מדיניות בכל הנוגע לאלימות נגד נשים וכן חינוך מודע מגדר מגיל הגן, אשר יכלול קידום תכניות לתפיסה מגדרית שוויונית בקרב ילדי וילדות ישראל. 

הקואליציה, שממשיכה את פעילותה המוצלחת של קואליציית "מקומיות 2018", אשר סיפרנו על הקמתה לפני כחודש, היא התאגדות א-מפלגתית, שקמה במטרה לפעול לקידום שוויון מגדרי בבחירות לכנסת ה-21 שיתקיימו ב-4 לאפריל 2019. היא הוקמה ביוזמת עמותת כ"ן (כח נשים) וקרן "פרידריך אברט", ומרכזת 23 ארגונים מהחברה האזרחית ומכל קצוות הקשת הפוליטית. בשיתוף ובתיאום עם "ארציות 2019" פועלת קואליציית "אני אישה אני בוחרת", ממנה נמסר מוקדם יותר החודש כי "אחרי שבשביתת הנשים הגדולה הוכחנו שיותר ממחצית האוכלוסייה יכולות לשנות את השיח, בבחירות 2019 נוכיח שאנו יכולות לבחור מה יהיה בראש סדר העדיפויות הלאומי."

מזל שאול מנכ"לית עמותת כ"ן. צילום באדיבות המצולמת

מזל שאול מנכ"לית עמותת כ"ן. צילום: רויטל דקל

"אנו פונות לציבור הבוחרים והבוחרות להצטרף לקריאה שלנו ולשלוח מכתב לכל ראשי המפלגות, כי הגיע הזמן לייצוג שוויוני סביב שולחן קבלת ההחלטות. זה  טוב לכולנו ומחזק את הדמוקרטיה הישראלית", אמרה ד"ר מזל שאול, מנכ"לית עמותת כ"ן. 

המכתב נפתח בפנייה הבאה: "אנו בטוחות שפילחת קהלים, ובדקת צרכים, ושאלת - מה עוד ניתן לעשות למען האזרחיות והאזרחים? מה עם נשים, שאלת, מה נשים רוצות? הרי זאת שאלת השאלות. אז הנה, אנחנו כאן כדי להקל עליך, ואנו מציעות לך את התשובות. כראש מפלגה בישראל, יש לך הזדמנות אמיתית להצטרף למהלך ארצי ולהרכיב רשימה מפלגתית שווה לכנסת - באופן ייצוגי ומהותי - שתשקף נכונה את האוכלוסייה בישראל".

התפיסה המובילה את פעילות הקואליציה היא כי ייצוג תיאורי של נשים אינו מספיק. כלומר, לא רק שיש שאיפה לכמות יחסית של נשים בזירות ההשפעה, אלא כי התוכן אותו יקדמו כולם - גברים ונשים כאחד - צריך להתייחס לסוגיות מגדריות וחברתיות מוזנחות. "בעולם כבר הבינו מזמן את חשיבות העניין", המשיכו במכתב, "ומעורבות נשים בהובלה תורמת לאיכות ההחלטות ולקביעת המדיניות והקצאת המשאבים - באופן שעונה על צרכי כלל החברה. מחקר עדכני שנערך בקנדה, בה 50% משרי ושרות הממשלה הן נשים, הצביע על שיפור ניכר בבריאות הציבור וירידה בשיעורי התחלואה והתמותה, כתוצאה משינוי בסדרי העדיפויות וביצירת מדיניות התומכת ברווחת הפרט בהיבטים מגוונים."

עוד מסרה ד"ר שאול כי התגובות המיידיות למכתב התקבלו מלשכתה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, יו"ר מפלגת "גשר", שמסרה כי למפלגה קיים מצע שלם שעוסק כולו בשוויון מגדרי וכי לוי-אבקסיס מתחייבת שרשימת מפלגת גשר תכלול 50% נשים. כמוה גם ח"כ ציפי לבני, יו"ר מפלגת "התנועה", שהתחייבת לרשימה שוויונית ולקידום שוויון מגדרי ואף הציעה לקיים פגישה עם הקואליציה. מהמטה של בני גנץ, יו"ר מפלגת "חוסן לישראל" נמסר כי המפלגה רואה בנושא קידום נשים דגל מרכזי וחשוב ונעשית פעילות רבה כדי ליצור רשימה מאוזנת מבחינה מגדרית. מפלגת העבודה מסרה כי היא מציגה באופן שיטתי רשימות לכנסת עם ייצוג גבוה לנשים, ובמבנה הרשימה הנוכחי, שייבחר ביום שני הקרוב, קבע היו"ר אבי גבאי כי תהיה חובה לשבץ 3 נשים בעשירייה הפותחת, ולא 2 כפי שהיה בעבר. כמו כן במצע המפלגה יוקדש פרק עשיר לנושא השוויון המגדרי. לכשיגיעו תגובות נוספות, הן יעודכנו בכתבה.

בנוסף, כחלק מהקמפיין הופק סרטון בתמיכת ארגון "אנו" והמנכ"לית ענת מופקדי, ובו מופיעות פעילות חברתיות מכל קצוות הקשת הפוליטית. את הטקסט כתבו יחדיו חן עמרם, אמנית ספוקן וורד ואשת חינוך ודוברת עמותת "אנו", לירון סופר, כאשר בין המשתתפות היה ניתן למצוא את מנכ"לית עמותת "אחת מתוך אחת" יעל שרר, הסופרת והעיתונאית ענת לב-אדלר, מנכ"לית עמותת "מנהיגות אזרחית" ליאור פינקל-פרל, הבימאית והמפיקה אבתיסאם מראענה-מנוחין, לילך חייבי מנחם והילה חסן לפקוביץ', מנהלת פרויקטים ב"לא נבחרות לא בוחרות", אשר מסבירות מדוע כל-כך חשוב לייצר רשימות שוות.

מערכת און לייף מזמינה אתכן ואתכם להמשיך לעקוב אחר סיקור פוליטי מקיף במדור "טוב לנשים טוב לכולם" שהוקם במיוחד לקראת בחירות 2019, ולהשתתף בסקר הנשים הגדול ששואף לשקף נאמנה את עמדותיהן של נשים בישראל ביחס לסוגיות פוליטיות וחברתיות נרחבות. 

#טובלנשיםטובלכולם

סקר הנשים הגדול של און לייף

גילוי נאות: הכותבת הינה מייסדת המיזם "פוליטיקאיות צעירות - מעזות, משפיעות, מנהיגות" הלוקח חלק בקואליציית "ארציות 2019"