הערב התקיים כנס "בוחרות 2019 - עיר לכולן", של און לייף ועיריית ראשון לציון בשיתוף עמותת "איתך-מעכי" משפטניות לצדק חברתי וקואליצית ארציות 2019 שמאגדת את כל עמותות החברה האזרחית וארגוני הנשים. ראשי המפלגות הגדולות התייצבו בהיכל התרבות בראשון לציון כיממה לפני סגירת הרשימות, לשיח פוליטי פתוח ובגובה העיניים עם דפנה ליאל, הכתבת בכנסת של חדשות ערוץ 12.

הנושא המרכזי היו האיחודים במרכז ובימין. שעות ספורות לאחר הכנס נחתם האיחוד בין הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית הקיצונית מבין שלוש המפלגות בראשות מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר

על האיחוד בימין אמרה השרה איילת שקד, שרת המשפטים ויו"ר משותף במפלגת "הימין החדש": "אני חושבת שטובת גוש הימין שיקרה האיחוד הזה. אני רחוקה מאד מההשקפה של מיכאל בן ארי, אבל צריך לדעת שפרלמנט יכול להכיל קצוות. למרות שאני רחוקה מאד מהשקפותיו, מעדיפה אותו על פני עופר כסיף שהוא אדם שכולו רווי שנאה, שנאה למדינה, שנאה לאנשים במדינה, אדם שקורא ניאו נאצית בעיני הרבה יותר בעייתי שנמצא בפרלמנט".

ליאל: את חושבת שיש מסר בעייתי שראש ממשלה פועל אקטיבית לקדם מיזוגים בכנסת, אולי זה יכול להעביר מסר בעייתי לאנשים שמסתכלים על הדמויות האלה? רק עכשיו שמעתי את אחד הרבנים אומר שמכניסים לכנסת אדם שהתמונה של ברוך גולדשטיין תלויה בביתו. את לא חושבת שיהיה פה מסר סמוי לאנשים שיכול לעודד קיצוניות?

שקד: ראש הממשלה מבצע מהלכים פוליטיים שהוא חושב על ממשלתו הבאה וגוש הימין בכלל. אלו מהלכים פוליטיים לגיטימיים ובכנסת יש קצוות משני הצדדים.

ליאל: את רואה טעם נפגם בזה שראש הממשלה משריין מישהו מהבית היהודי למפלגה שלו?

שקד: זה מהלך פוליטי לגיטימי ובפוליטיקה קורים הרבה דברים. אם הוא רוצה לעשות את זה והמפלגה השנייה רוצה לעשות את זה, זה לגיטימי לגמרי.

תמר זנדברג, יו"ר מרצ, הגיבה: "אלו אותם ארגונים כהניסטים שהתורה שלהם היא אלימות, שהתורה שלהם היא גזענות, שנאת נשים ושנאת להט"ב, וזה תמיד בא מאותה תפיסת עולם. אני חושבת שטוב עשה ספר החוקים הישראלי שמנע התמודדות ממפלגות כאלה ואם הן אלה שייכנסו לכנסת בחסות הדיל בין סמוטריץ' לביבי, זה יהיה יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית."

תמר זנדברג. האיחוד בימין מסוכן. צילום: בני גם זו לטובה

תמר זנדברג. האיחוד בימין הוא יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית. צילום: בני גם זו לטובה

מוקדם יותר עלה לבמה אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה. באווירה המיליטריסטית האופפת את מערכת הבחירות הנוכחית, שאלה ליאל את גבאי, על מינוי האלוף במיל' טל רוסו, שהצטרף אתמול למפלגה. "שאלנו את עצמנו מה אנחנו רוצים, מי האיש שאנחנו רוצים ואיך אנו מאפיינים אותו. אז אמרנו שאנו רוצים מנהיג, שיהיה עם ידע עדכני שיודע מה קורה עכשיו בסוריה, איראן ורצועת עזה ולא לפני 15 שנה".

גבאי וליאל, העב. צילום: בני גם זה לטובה

גבאי וליאל, הערב. צילום: בני גם זו לטובה

ליאל: איך נוצר הקשר איתו?

גבאי: עקבנו אחד אחרי השני הרבה זמן, זה חיזור. מעבר לזה שיש לו באמת ידע עדכני, הוא גם בעמדות שלנו, הדרך שלו היא הדרך שלנו והוא מאמין בדרך של מפלגת העבודה ובתפיסה שביטחון קודם לכל ואפשר לעשות גם שלום והסדר אזורי שכחלק ממנו פתרון שתי המדינות. מאמין בתפיסות של מפלגת העבודה.

ליאל: למה לא התאחדתם עם מרצ? אתם מאבדים מנדטים וגם מספר המנדטים נפגע מאד מאז שנבחרת ליו"ר. מה יש לך לומר על זה?

גבאי: בדקנו את הרצפה של מרצ ואת הרצפה שלנו, זאת אומרת, לוודא שלשתי המפלגות אין בעיית אחוז חסימה. ראינו שלמרצ אין בעיית אחוז חסימה ולכן כל מפלגה הולכת בנפרד, וכל מפלגה יכולה להביא את הקהל שלה.

ליאל: למה ויתרתם על הסכם עודפים איתם?

גבאי: ב-2013 נחתם הסכם עודפים עם "יש עתיד", זו סתם טענה פוליטית שאין מאחוריה אמת. שאלנו את עצמנו עם מי מרצ יכולה לעשות הסכם עודפים, אז אם היא תעשה איתנו, הרשימה המשותפת לא תוכל לעשות הסכם עודפים. רצינו שהקולות של המחנה לא יפלו. הסתכלנו על סך כל המחנות.

גבאי. אם היו עושים הסכם עודפים עם מרצ, לא היה לרשימה המשותפת עם מי לעשות. צילום: בני גם זה לטובה

גבאי. אם היו עושים הסכם עודפים עם מרצ, לא היה לרשימה המשותפת עם מי לעשות. צילום: בני גם זו לטובה

אחריו עלתה לבמה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, ונשאלה על המתיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, לבין מי שמבקש לתפוס את מקומו בבחירות הקרובות, בני גנץ: "המצביעים ירצו את המקור ולא את החיקוי", אמרה גמליאל בביטחון. "ראיתי את ההרצאה המאוד מביכה של גנץ, שמחקה אחד לאחד את הנאום של נתניהו באו"ם. מה זה? או שבאים להציג פה קו אחר - כמו שכאן אני רואה שיש נשים נכבדות שלא חייבות להצביע ליכוד - ואם יש להן רצון להצביע למשהו אחר אז הן רוצות משהו אחר ולא חיקוי."

עוד הוסיפה גמליאל כי "לא נצא מנקודת הנחה שנקבל 120 מקומות בכנסת, אבל מי שלא מצביע ליכוד, יצביע לדבר כזה פתאטי? עדיף שמי שכבר מצביע שמאל שיצביע לגבאי."

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. צילום: בני גם זה לטובה

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. צילום: בני גם זו לטובה

השרה שקד, נשאלה גם על אופן קבלת ההחלטות במפלגת "הימין החדש" שלה ושל נפתלי בנט. "החלטות מקבלים ביחד ואם יש מחלוקות יש זכות וטו, אם רוצים לעשות משהו ומישהו אחד לא רוצה, יש לו זכות וטו, ככה זה עובד", הסבירה שקד. 

כשנשאלה לגבי קידום נשים, ענתה: "בתפקידי מיניתי יותר שופטות משופטים. כאשר ראיתי שבמערכת המשפט אין אף שופט יוצא העדה האתיופית, מינינו שתי שופטות אתיופיות. כשראיתי שאין אף שופט חרדי, מיניתי שופטת חרדית. יצא שבאמת קידמתי המון המון נשים בהמון תפקידים במשרד המשפטים". עוד הוסיפה כי היא שואפת להמשיך לכהן כשרת משפטים גם בממשלה הבאה: "בקדנציה הבאה שאיפתי להיות שרת משפטים שוב ולהמשיך את היוזמות המצוינות שהתחלתי בהן, כי לא את הכל סיימתי."

השרה שקד. האיחוד בימין נחוץ. צילום: בני גם זו לטובה

השרה שקד. האיחוד בימין נחוץ. צילום: בני גם זו לטובה

ליאל: ברגעים אלו ממש אולי מתהווה לו האיחוד הגדול במרכז-שמאל, גנץ את לפיד. איך את רואה את זה? את חושבת שיש סכנה לממשלת שלטון הימין?

שקד: ממש לא. כמו שאמר ראש הממשלה, לא משנה איך גוש השמאל מחלק את הקולות שלו, זה לא משנה את מפת הגושים. זו תהיה מפלגה גדולה חסרת זהות בעיני ולא חושבת שזה צריך להשפיע. יש רוב מצביעי ימין עם 62-63 מנדטים במדינת ישראל. גנץ הוא אדם ראוי וערכי, אבל הוא לא יכול להיות ראש ממשלה, זה חוסר אחריות בעיני וגם צריך קצת צניעות להיכנס למערכת הפוליטית וישר לרצות להיות ראש ממשלה. צריך לדעת מה זה פוליטיקה, איך מחזיקים קואליציה ואיך מג'נגלים בין אובמה לפוטין וזה דברים לא פשוטים. אני כל יום במשרד המשפטים לומדת, כל יום בקבינט לומדת, פוליטיקה זה עולם ומלואו וזה די ברור לי שראש הממשלה הבאה יהיה בנימין נתניהו, השאלה איזו קואליציה תהיה לו ומי יהיו השרים."

ליאל: סקר און לייף מראה שאין כמעט נשים חילוניות שמתכוונות להצביע לימין החדש. הבוחרות מגיעות מהציבור הדתי ורבע מהן מהחרדי. זה מפתיע אותך?

שקד: זה מאד מפתיע. קשה לי להאמין. זה שיש לי אישית תמיכה בקרב נשים במגזר החרדי אני יודעת, לא חשבתי שבכאלה מספרים, אבל קשה לי להאמין שנשים חילוניות לא מצביעות למפלגה שיש בה ארבע נשים חילונית ורק אחת דתייה.

שקד וליאל. צילום: בני גם זו לטובה

שקד וליאל. צילום: בני גם זו לטובה

בחלקו השני של הכנס נחשף מודל "עיר לכולן", אשר פותח עבור יועצות לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי ברשויות המקומיות בישראל, וכולל שיתוף נשים והטמעת גישה מגדרית בתהליכי קבלת החלטות עירוניות, מיצוי זכויותיהן של תושבות העיר, מנהיגות נשים בזירה העירונית וניתוח מגדרי של תכניות העבודה והעשייה של רשויות מקומיות ברחבי הארץ. התכנית הוצגה על-ידי דנה מירטנבאום, המקדמת את פרויקט "עיר לכולן" מטעם ארגון "איתך-מעכי", איריס כגן חכמון, יועצת ראש עיריית ראשון לציון לקידום מעמד האישה שסיפרה על הקמת "רשת נשים" שפותחה בראשון לציון ושהיוותה את ההשראה למודל דומה שהוקם בערים טייבה ועכו, וחנין חאג' יחיא ששיתפה מניסיונה וחווייתה על יישום המודל ותוצאותיו בעירה, טייבה.

יעל אבקסיס. צילום: בני גם זו לטובה

יעל אבקסיס. צילום: בני גם זו לטובה

הכנס נחתם בהענקת אות "נחשונית" ע"ש חנה לוין שכיהנה כראשת העיר הראשונה בישראל בין השנים 1956-1960, לשתי לנשים פורצות דרך ומשפיעות בישראל. הראשונה היא השחקנית יעל אבקסיס, אשר קיבלה את הפרס כאות הוקרה לפועלה במשך שנים למלחמה במיגור האלימות נגד נשים. לצידה קיבלה את הפרס תושבת ראשון לציון, אנסטסיה אוצ'קובסקי, שיזמה וייסדה מיזם חברתי לקידום נערות למקצועות הטכנולוגיים והיי טק בשם "אליסקוד".