"למדינת ישראל מגיעה חלופה לשלטון הימין המאוד קיצוני והמאוד בעייתי שראינו בשנים האחרונות. ראינו את זה בכל תחום ורואים את זה עכשיו, היום, כשאנחנו יושבות כאן וראש הממשלה הוא שושבין בחתונה בין הכנסת לבין ארגון טרור. שימו לב, איתמר בן גביר ובנצי גופשטיין הם ממשיכי דרכו של ארגון "כהנא חי", שהוכרז כארגון טרור."

את המילים האלה אמרה אמש בפתח דבריה יו"ר מרצ, תמר זנדברג, בשיח פתוח עם הכתבת בכנסת של חדשות 12 דפנה ליאל, במסגרת כנס "בוחרות 2019 - עיר לכולן", של און לייף ועיריית ראשון לציון בשיתוף עמותת "איתך-מעכי" משפטניות למען צדק חברתי וקואליציית ארציות 2019, המאגדת 23 עמותות חברה אזרחית וארגוני נשים לקראת הבחירות הקרובות. בנוסף לזנדברג, התייצבו בהיכל התרבות בראשון לציון גם שרת המשפטים איילת שקד, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ויו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי.

"קודמו של נתניהו בראשות הממשלה מטעם תנועת הליכוד, יצחק שמיר, היה יוצא מהמליאה בזמן שכהנא דיבר במליאה. כהנא היה חבר כנסת מטעם תנועת "כך" שנפסלה מהתמודדות, וטוב שכך", הוסיפה זנדברג. "היום ראש הממשלה נתניהו הוא זה שמכניס את הכהניסטים לתוך הכנסת."

זנדברג וליאל. צילום: בני גם זו לטובה

זנדברג וליאל. צילום: בני גם זו לטובה

ליאל, שראיינה את השרה שקד מוקדם יותר, ציינה בפני זנדברג כי שקד אמרה בעניין זה ש"צריך להכיל קצוות מכל הצדדים. כמו שמכילים את זועבי, אז צריך להכיל גם אותם."

זנדברג ענתה כי "האמירה הזו על קיצונים משני הצדדים אולי משרתת את הימין הקיצוני, אבל ראיתי בדרך לכאן ציוץ בטוויטר שאומרים שכמו שמרצ הייתה בחינוך עם שולמית אלוני, כך בצלאל סמוטריץ' יהיה בחינוך עם המשנה שלהם. אבל אין סימטריה בין ערכים כמו שוויון, סובלנות וזכויות - לבין ערכים שהם לא ערכים כמו הומופוביה, שנאת נשים והדרת נשים. הדברים האלה הם לא שווי ערך."

זנדברג הדגישה את ההשפעות השליליות שיהיו לדיל בימין, על מצבן של נשים בישראל. "יש מי שרוצה להדיר אותנו וחושב שבגלל שאנו נשים, הוא לא שווה ערך אלינו, שנאבקות על הזכויות שלנו... המאבקים נגד שירות נשים בצה"ל, בטח ובטח שירות שוויוני ופקודת השילוב הראוי, מגיעים מאותם ארגונים כהניסטים שהתורה שלהם היא אלימות, שהתורה שלהם היא גזענות, שנאת נשים ושנאת להט"ב. זה תמיד בא מאותה תפיסת עולם. אני חושבת שטוב עשה ספר החוקים הישראלי שמנע התמודדות ממפלגות כאלה, ואם הן אלה שייכנסו לכנסת בחסות הדיל בין סמוטריץ' לביבי, זה יהיה יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית."

ליאל: איך את רואה את החיבור בין גנץ ולפיד? המרכז שמאל אולי מסתכל על זה כבשורה, אבל בעצם זו מפלגה שפחות מעורבת מבחינה אידאולוגית.

זנדברג: אני מסתכלת על זה ממקום מאד ברור, והוא היותה של מרצ מפלגת השמאל של ישראל. במקרה שבו תהיה ממשלת מרכז שמאל, מרצ תהיה השמאל של הממשלה הזו. אנחנו נמליץ על כל מועמד ממרכז שמאל, ונהיה בממשלה הזו כדי להמריץ אותה. כדי להבטיח שמרצ תחזור למשרד החינוך ולמשרד המשפטים. ראיתי את השרה איילת שקד בדרך החוצה, היא אישה מאד נחושה. בתפיסת עולמנו היא עשתה הרבה נזקים ופגעה בעצמאות בתי המשפט, ואנו רוצים להחזיר את הגלגל לאחור."

בהמשך שאלה ליאל את זנדברג על מצבן של הנשים בפוליטיקה והאם הכנסת האחרונה נשאה בשורה מגדרית, וזאת לאור העובדה שהיו בה 37 נשים. "התשובה היא כן", ענתה זנדברג. "שיעור הנשים שעלה, הגם שהוא לא מספיק, הוא ייצוג שיא. 37 זה עדיין לא 30%, וזה עדיין ייצוג עלוב, אבל הוא ייצוג שיא וצריך לומר זאת. אנו במגמת התקדמות."

ליאל: למרות שבבחירות הבאות צפויה לנו נסיגה.

זנדברג: נכון, וחבל. עצם הייצוג והנוכחות הוא חשוב. היו הרבה נשים שהיו נשים פמיניסטיות, שהגדירו עצמן נשים שפועלות בתחום ושיתפו פעולה בהמון תחומים. מהנושא של גיל הפרישה לנשים ועד הפללת לקוחות זנות - חוק שהובל על ידי שולי מועלם מהבית היהודי וזהבה גלאון ממרצ שהתחילה בנושא לפני 10 שנים, ואת רואה שכשיש נשים כאלה ויש יותר נשים בכלל, אז נושאים כאלה מתקדמים ונדחפים.

"ואז הגיע גבאי"

"מאז שנות ה-80 ולדעתי אפילו קודם, מרצ חתמה הסכם עודפים עם מפלגת העבודה", הסבירה זנדברג, לאור החלטתה של מפלגת העבודה שלא לחתום על הסכם עודפים עם מרצ. "לאורך שנים רבין חתם עם מרצ, ועמיר פרץ חתם עם מרצ, ואהוד ברק חתם עם מרצ ובוז'י הרצוג חתם עם מרצ. ואז הגיע גבאי, והמשיך עם מגמת ההתמרכזות וניסיון הבריחה שלו מהשמאל, למרות שהדבר הזה הוכיח את עצמו פעם אחר פעם כשגוי. זה חבל לי כי זו טעות למחנה שלנו. זה מעיד הרבה יותר עליהם מאשר עלינו."

ליאל: בכל זאת, מה תעשו מפה והלאה?

זנדברג: זה עדיין לא סופי. נבחן את ההסכמים שלנו מתוך כוונה שהסכם העודפים יעשה את מה שהוא אמור לעשות - וזה לשמור קולות בתוך הגוש. אחת הבעיות שלי עם גבאי זו החתימה המוקדמת שלו עם לפיד. לפיד הוא אדם שאפילו לא התחייב לא לשבת בממשלת ימין. אדם שמצביע לדבר הזה אחרי ההסכם, אפילו לא יודע שהקול שלו לא ישרת ממשלת ימין. לנו חשוב לשמור על הקולות בגוש."

זנדברג. צילום: בני גם זו לטובה

לא חוסכת ביקורת מהשמאל. זנדברג. צילום: בני גם זו לטובה

לאחר מכן דיברו ליאל וזנדברג, בתשובה לשאלה מן הקהל על המפקד החוזר במרצ. כזכור, מרצ ביקשה מחבריה להתפקד בשנית לפני הפריימריז, מה שיצר מצב בו קרוב לעשרת אלפים איש לא הגיעו להתפקד שוב. כך, המתמודדות והמתמודדים החדשים במפלגה כמו אבי בוסקילה ועו"ד גבי לסקי, לא הצליחו להיכנס במקום ריאלי. 

ליאל: הפרצופים החדשים נותרו בחוץ. זו רשימה שאת גאה בה?

זנדברג: מרצ בחרה בשבוע שעבר רשימה חדשה לבחירות, רשימה שאני סופר גאה בה כי היא מהווה בעיני את הפנים הכי מגוונות והכי מעניינות של השמאל החדש. שימו לב ברשימה של מרצ יש שילוב מדהים בין יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחים, נשים וגברים.

ליאל: אבל אין הרבה חדשים.

זנדברג: מרצ באופן קבוע מככבת במקומות הראשונים בכל מדד. ראשונה במדד החברתי, ראשונה במדד הגאה ובשיח הדמוקרטי והערכי. אצלנו רואים שילוב של קואליצייה של קהילות מגוונות מכל רחבי החברה הישראלית, ומיוצגות דווקא במפלגת השמאל של ישראל. תשוו לעשירייה הגברית של הליכוד ותראו מה ההבדל בין ימין לשמאל.

ליאל: האם מרצ יכולים להיות בקואליציה?

זנדברג: בוודאי. בקואליציה של מרכז שמאל היא תהיה חברה במרכז שמאל, תהיה השמאל של הממשלה הזו שימשוך אותם לעבר שלום, צדק, צדק חברתי, שוויון, שוויון זכויות.