לפני שמונה שנים אמא שלי נפגעה בתאונת דרכים. היא עברה במעבר חצייה בדרך למקום עבודתה כאחות בקופת חולים, ונהג שלא הסתכל לחץ על הגז והעיף אותה לכביש. מאז היא נכה. החיים שלה ושלנו הפכו מורכבים, כשבעיקר קשה לראות איך היא צריכה להיאבק ולהתחנן על נגישות בכל מקום, וכמה זה מונע ממנה לקיים חיים תקינים.

ביום שני היה יום המודעות לאוטיזם והשבוע הגשנו את כל הטפסים לביטוח לאומי. אחרי שנים של תסכול, כאב וקושי – סוף סוף נקבל הכרה בכך שהבת שלנו על הרצף האוטיסטי. מעבר להכרה נקבל גם קצבה, שתאפשר לנו לתת לה את כל הטיפולים שהיא צריכה ולנו את הכלים כדי שנוכל לעזור לה להצליח להשתלב בקהילה בצורה מיטבית. זו הקלה עצומה.

אם ינסו להגדיר אותי, אני מניחה שיאמרו שאני ימנית כשזה מגיע לתחום המדיני (כיוון שאני נגד פתרון של שתי מדינות לשני עמים), אבל מצד שני, אני גם בעד הידברות אמתית עם הצד השני וסיום השלטון הצבאי בשטחים. איך זה אפשרי? אפשרי. ומורכב. אני גם בעד כלכלה חופשית וצמצום ההתערבות הממשלתית בחיי הפרט, אבל גם מאמינה שהחברה והמדינה צריכות לדאוג לחלשים. בנוסף, אני אישה דתייה שחושבת שיש להפריט את שירותי הדת במדינה, ושהמונופול החרדי יוצר כפייה ומיאוס מתרבות שקשורה לכולנו. התבלבלתם? אני יכולה להבין למה. אנחנו לא מורגלים בשיח שמכיל עמדות שנראות מנוגדות.

מה הפתרון? שיח מורכב יחד עם הבנה שבפוליטיקה אין מפלגה אחת שתשקף אותי במאה אחוז. שאפשר להצביע למה שהכי קרוב, לא למה ש"בול". וזה בסדר. ומתוך ההבנה שאין מפלגה אחת שיש בידה את כל האמת, בדיוק בגלל זה – מפלגת "זהות" בראשות משה פייגלין כל כך מסוכנת בעיני.

אתמול התפרסמה ברשתות החברתיות תשובה של הדף הרשמי של מפלגת "זהות", שמסביר לנכה ששאל, כי המפלגה מאמינה שהמדינה לא אמורה להתערב בהנגשת מקומות ציבוריים ו"להכריח" מקומות להיות נגישים. פייגלין מיהר להסביר שהפעיל שענה עשה זאת על דעת עצמו, ושברור שידאגו לנכים. בכך, דרך אגב, הצליח לעורר עליו את כעסם של תומכיו הליברטאנים, שזועמים על ההתערבות בחיי הפרט.

 

התשובה שעוררה סערה. צילום מסך מתוך פייסבוק

התשובה שעוררה סערה. צילום מסך מתוך פייסבוק

תראו, אני לא אומרת שהביטוח הלאומי מושלם, וכפי שוודאי הבנתם אני מכירה את מוסדות המדינה מקרוב. הביטוח הלאומי יכול להיות בעייתי בהרבה מאוד מובנים וכנראה שצריך לעשות בו רפורמה רצינית, אבל לא לבטל אותו. מצד שני, גם עודף רגולציה בתחומים מסוימים זה בעייתי. כמו שאמרתי – מורכב. אני בעד כלכלה חופשית והתערבות מינימלית בחיי הפרט, אבל יש דרך להגיע לשם ולתקן את מה שצריך באופן מדורג ומאוזן, מבלי לעשות הפיכה בעולם ומבלי להפקיר את מי שצריך את תמיכת החברה. אין שיטת קסם, ומציאות בריאה תצמח מתוך עבודה מתמדת לאיזון ההיבטים השונים שבה, מתוך ענווה והכרה בשפלות האדם, יחד עם תקווה ואמונה באנושות וביכולותיה.

רוצים ימין כלכלי? תצביעו לימין החדש, ואם לא מתאים, יש גם את הליכוד הישן או את איחוד מפלגות הימין, אבל הצבעה לזהות ולפייגלין היא הצבעה מסוכנת מאין כמותה. לא ברור לי איך כל כך הרבה צעירות וצעירים תומכים בה. שיכורים מסם החירות המדומה, ועיוורים למנהיג המגלומן שמזכיר כל כך הרבה מנהיגים אחרים בהיסטוריה, אשר הקימו סביבם צבא מאמינים וטענו להביא את הבשורה האחת - שהיא היא תגאל את העולם מייסוריו.

נכון, קל לנו להיסחף אחר הבטחות ודמיונות, אחר מציאות אידאלית. ככה פוליטיקאים עובדים. אבל העולם הפוליטי הוא לא שחור ולבן, ואת זה תשמעו מכמעט כל קובעות וקובעי המדיניות. אין רק פתרון אחד. אל תצביעו לאדם שמדבר יפה ובא בגישה של "הכל או כלום". אדם עם אפס עשייה. עם מלא דיבורים. אדם שמנסה למכור אוטופיה חלומית ועוד מספר לכם שכל המחירים והקרבנות בדרך שווים את זה. אדם שאומר שאם רק תלכו לפי התכנית ההזויה שלו, כולנו נחיה באושר ושלווה. שיש פתרון קסם להכל. זו אוטופיה מדומיינת ומנותקת מהמציאות וסיפורים כאלה אף פעם לא נגמרו טוב.

בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.
 
 
צילום משה פייגלין בתמונה הפותחת: צילום: קופיצ'ינסקי & יאדו — ‏עם ‏‎Reuven " Kapus " Kopitchinski, Photographer‎‏.‏